9.2 C
Skopje
петок, јуни 5, 2020

Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Ми открија рак на дојка, ве молам не го игнорирајте овој симптом споделете сакам сите жени да го видат

  Шери Родс е мајка на три деца, на која вчера и бил дијагностициран рак на дојка. Таа одлучила на Фејсбук да сподели фотографија од...

  Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

  Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...

  ДЕТАЛНО: Колку случаи на коронавирус има во секој град во Македонија

  Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај. Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во...

  Ако одлучите да постите не кажувајте никому, а овие зборови изговарајте ги секој ден за време на постот

  Постот не е диета и не се започнува за да ослабете. Постот не е храна – постот е молитва и воздржување. Воздржувањето на претерување од секаков вид: лоши мисли, зло дела, преголеми колицини на јадење и пиење.

  Скромноста е збор кој најдобро го опишува постот. Доколу сакате да постите не фалете се со тој чин, бидејќи со тоа го признавате искушението, да бидете спречени во постот.

  Најдобро би било ден пред постот, да ја кажете молитвата „Оче наш“, да побарате сила од Бога да го издржите постот и да почнете полека – ден по ден. Не очекувајте од себе да „истерате“ цел пост туку почнете така што ќе постите цела недела, па ќе се причестите, па ако почувствувате сила, продолжете со постот и наредната недела за да се причестите.

  Водете сметка секој ден да ја изговарате оваа молитва: „Господе Исусе Христе, Син Божји, помилувај ме“! Тие магични зборови ќе ви дадат сила да се изборите со сите доумења и да се зацврстите во својата намера да истерате до крај.

  Некогаш одамна сме постоела приказната од Острог која е нашата водилка за пост: „Жена отишла да се поклони кај Свети Василије Острошки и на живот оставила извесна сум на пари. Кога се вратила во куќата, во своето село, се фалела наоколу колку пари има оставено таму… Легнала вечерта да спие и сонувала како Свети Василије и ги враќа парите со зборовите дека тие пари него не му требаат. Наутро се пробудила и го забележала купот пари под својата перница. Одбиена од светецот, долго молела за прочка!“

  Поради оваа приказна не треба да кажуваме дека постиме, туку едноставно тоа го правиме. Ако некој не праша нас дали постиме, ние потврдуваме, но не навлегуваме премногу во приказната од причина што стравот дека таа „жртва“ ќе биде игнорирана, бидејќи на крајот на краиштата ние постиме за себе, а не за селото!

  Latest Posts

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Ми открија рак на дојка, ве молам не го игнорирајте овој симптом споделете сакам сите жени да го видат

  Шери Родс е мајка на три деца, на која вчера и бил дијагностициран рак на дојка. Таа одлучила на Фејсбук да сподели фотографија од...

  Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

  Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...

  ДЕТАЛНО: Колку случаи на коронавирус има во секој град во Македонија

  Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај. Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во...

  АКТУЕЛНО

  ВИДЕО: Отстранува бигор без мака – 8 милиони луѓе се воодушевени од овој трик

  Кујната е срцето на домот и местото каде подготвуваме храна за домашните, па затоа треба секогаш да биде чиста. Ако и вас ве мачат наслагите...

  Што никако не треба да се направи при посетата на Острог – правила кои треба да се почитуваат

  Манастирот Острог е еден од најпосетените манастири на Балканот, Во него секој верник треба да пристапи со чисто срце и молитва, во надеж дека...

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  Што се случува кога ќе умреме: Исповед на девојката која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст…

  Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

  Молитва која ќе направи чуда во вашиот живот

  ,,Даровите од Бога – се моите дарови. Јас ги користам во секој момент од денот. Со мене се во Божествената хармонија, мир и изобилство....

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!