-2 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  Богојавленската вода е света, посебна и лековита- погледнете за што помага

  Богојавление е христијански празник кој го слави откривањето на Богот Син отелотворен во Исус Христос. Утрешниот ден, во народот уште се вика и Водици или Водокрст. На тој ден се осветува вода за која се верува дека е лековита и чудотворна и се нарекува богојавленска водичка.

  Се смета за света, посебна и лековита вода. Богојавленската водичка никогаш не се расипува. Нејзина особина е со години да остане свежа, вкусна и лековита.

  Одамна се чува обичајот оваа водичка да се чува во посебен сад цела година, зошто помага за секоја болест и кога малите деца се плашат ноќе, но и кога на човек нагло ќе му се слоши или кога храната не му годи. Исто така се ја користат и болните кои не можат да ги поднесат болките, или при душевен немир и неможност да се соочи со проблемите – односно постојат многубројни прилики во животот и тешкотии кога богојавленската водичка со вера може да се употреби и навистина да користи.

  На самиот ден Богојавление црквата дозволува со таа водичка да се попрскаат сите соби и ќошиња во домот и сите членови на семејството да ја пијат колку сакаат. Но во сите други денови од годината, со богојавленската водичка не смее ништо да се прска, освен да се пие поради болест. И здравите ако сакаат мораат денот кога постат, да пијат од таа вода наутро.

  Во Македонија и ден денеска многумина ништо не јадат два дена од Големиот пост па третиот ја вкусуваат таа вода во знак на големата светија.

  Секоја куќа на денот Богојавление кога свештеникот ја свети водата, треба да се земе во посебен сад и да се чува цела година.

  Светата водичка, посебно онаа Богојавленска, може да се чува неограничено време. Колку долго да се чува, таа не ја губи својата осветителна благодет ниту е подложна на расипување.

  Има во народот семејства кои богојавленската водичка ја чуваат и по триесет и повеќе години, со тоа што секоја година, од новата богојавленска водичка, кога ќе ја донесат од црква, помалку додаваат во шишето во кое ја чуваат старата Богојавленска водичка.

  Доколку целото количество на богојавленската водичка не се потроши во текот на годината, остатокот, кога ќе стигне новата богојавленсак водичка се истура во бунар, во река или во цвеќе. Во секој случај таму каде што нема да се изложи на газење и обесветување.

  Latest Posts

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  АКТУЕЛНО

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  (ВИДЕО и ФОТО) Силен ветер во Скопје, паднати дрвја, урнати билборди

  Во Скопје синоќа дуваше силен ветер со брзина од околу 70 километри на час. Во делови од градот има откорнато покриви и дрвја кои...

  Страотна сообраќајка во Скопје: Загина македонската кошаркарска легенда

  Синоќа во страотна сообраќајка во населбата Кисела Вода животот го загуби македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур, роден на 15 октомври 1950 во...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!