10 C
Skopje
среда, октомври 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  Васко Ефтов: Дали Бранко Црвенковски И Љубчо Георгиевски се пресметуваат преку Заев и Мицкоски!?

  Тоа што беше незамисливо до пред некоја година се случи на последните избори. Бранко Црвенковски му помагаше на Христијан Мицкоски и на ВМРО ДПМНЕ да победат на изборите, а Љубчо Георгиевски му помагаше и беше во коалиција со Зоран Заев и СДСМ. И не само што помагаа туку двете големи партии како да ги сменија своите дресови и сега СДСМ се повеќе личи на Љубчо Георгиевски отколку на Бранко Црвенковски, а ВМРО ДПМНЕ се повеќе личи на Бранко Црвенковски а се помалку на Љубчо Георгиевски.

  На тој начин двата големи лидери на двете големи партии преку партиите кои им биле конкуренција во минатото сега се пресметуваат со своите наследници или пак се пресметуваат меѓусебно!?

  Црвенковски се обиде и направи се Зоран Заев да не победи на изборите или ако веќе победи да не биде премиер на новата влада. Така беше осмислена стратегијата Албанец за премиер. А Љубчо Геориевски веќе подолго време е навреден од обидите и на Никола Груевски и на Мицкоски да се минимизира неговата историска улога во ВМРО ДПМНЕ.

  Денес Зоран Заев води политика која е многу поблиска на Георгиевски отколку на Црвенковски. Заев ја реализираше стретегијата на Љубчо од пред 20 години и во однос на преговорите за името со Грција и во однос на договорите со Бугарија. Од друга страна преку Гордана Сиљановска и дел од кадрите во Агенцијата за разузнавање кои по падот на Црвенковски фатија пориклучок со Ѓорѓе Иванов, ракописот на Црвенковски се чита во потезите и политиката на Мицкоски.

  Така што слободно може да се каже дека сме сведоци на еден процес на љубчогеоргиевизација на СДСМ и на бранкоцрвенковизација во ВМРО ДПМНЕ. Љубчо е незадоволен од позиционирањето на ВМРО ДПМНЕ и во однос на демократијата и во однос на надворешната полтика, а Црвенковскки тешко се помирува со правецот во кој се движи СДСМ и јавно во 2014 година побара оставка од Зоран Заев. Дури на овие избори со ниту еден збор Црвенковски не ги поддржа Заев и СДСМ на изборите, а јавна тајна е дека неговите луѓе работеа за Мицкоски.

  Никој не очекувапше дека политички патишта на Црвенковски и Георгиевски ќе добијат таква траекторија. Двајцата беа икони на своиоте гласачи. И едниот и другиот со една лада ја почнаа или ја завршија својата кариера. Оставија огромни траги во двете најголеми партии и сега условно речено на стари години ги сменија дресовите.

  Всушност, ова е повеќе обид и едниот и другиот да бидат во многу подобро светло запишани во македонската историја. Ќе видиме кој овој пат ќе биде со подобра проценка, односно дали новите Црвенковски или Георгиевски испратени по али експрес на чело на СДСМ и ВМРО ДПМНЕ ќе бидат добри или лоши ученици!?

  Извор: vocentar.com

  Latest Posts

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  АКТУЕЛНО

  Жално но вистинито: Дури 40.000 ученици немаат компјутер, настава ќе мора да следат на телевизија

  Според проценките што ги направи Министерството за образование и наука во Македонија дури 40.000 деца немаат пристап до електронски уред за следење на наставата,...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за...

  ВИДЕО: Мајка открила генијален трик за чистење мувла и влага – потребни се две состојки

  Ако мака мачите со чистењето на купатилото и ви се чини дека ниедно средтво не ја врши својата работа доволно добро, пристигнува спас и...

  Лек кој ќе го препороди вашето тело, се користи во зима – ќе изгубите килограми и ќе ги зајакнете коските

  Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во зима, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го конзумирате овој лек. Смоквите...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.