24 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  Верувале или не! Македонски газда ги чести вработените одмор во Анталија

  Кога ќе ја читате рубриката „верувале или не“ вообичаено очекувате настани од светот, бидејќи необични и убави нешта за оваа рубрика кај нас речиси и да не се случуваат. Уште помалку се случува да се појави газда на фирма, кој за вработените ќе се грижи како за семејство, бидејќи секојдневно во медиумите се информираме за работници кои се навикнати да им доцни плата, да им се зема „К-15“, па и помошта од државата за време на пандемијата одредени фирми си ја присвоија.

  Затоа засега во рубриката „верувале или не“ во Македонија газда кој отскокнува од овој список е Новко Плаќаноски, стружанец со бизнис во Охрид. Тука му е фирмата, кафулето и ресторанот.  Летната сезона се уште не е завршена, но двата негови угостителски објекти се затворени – вработените се на одмор. Тој досега неколкупати неговите вработени ги частел одмор, но најинтересно е сега, во услови на пандемија кога на газдите им е полесно да отпуштаат, сопственикот на „ПН Метал“, ресторанот „Валентино“ и кафулето „ИТ“,  вработените со чартер лет ги испрати на одмор во Анталија, Турција.

  Кога му се јавивме и му кажавме дека сакаме да го пофалиме нему му падна незгодно, вели не сака да се експонира, бидејќи не направил ништо посебно.

  -Јас не направив ништо посебно. Заминаа на заслужен одмор. Нема ништо чудно.  Не е прв пат. Биле на одмор на места од екс Југославија, во Бугарија и во Македонија, но сега е прв пат да заминат подалеку. Заминаа на 12ти, пред неколку дена 126 вработени. Секако во фирмата се многу повеќе вработени, но поради семејни причини некои не можеа, а и со чартер летот толку можеа. Ова е еден вид заслуга, на некој начин. Нема потреба од никаква идеја овде, ниту, пак, дека јас сум направил нешто посебно. Едноставно треба да му се каже „фала“ на работникот. Ние сме еден вид семејство, така се однесувам со нив. Ние сите сме исти, луѓе сме. Газдата без работник не може никогаш  да опстане, а и обратно, работниците не можат без газда. А кога сме веќе така поврзани убаво е да се почитуваме. Не е само одмор,  се помагаме за се, за свадби, за раѓање, за недај Боже. Се она што може да се помогне се помага. Ќерка ми работи со мене, таа е дел од тимот, а другата е уште во школо.  Фирмата се занимава со производство на шпорети, семејна фирма е по татко, по дедо. Платите не доцнат. Ако мене ми е убаво и ним треба да им е. Сметам дека работата за сите треба да е свето нешто, но според начинот на кој живееме денес, вработените се супер. Пак ќе речам, луѓе сме сите, нема ништо чудно во ова, вели Новко Плаќаноски и додава:

  „Ве молам не ме фалете толку, јас сум само човек“.

  И така би требало да биде, но кај нас не е. За жал…

  Извор: mms.mk

  Latest Posts

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  АКТУЕЛНО

  Се плашите од змии и не смеете да излезете во двор? – овој прав го има во секој дом, а змиите од него бегаат...

  Доаѓа лето, но и наезда на змии со него. Овој прав ќе ви помогне да се ослободите од нив, доколку ги сретнете во двор. Сите...

  Сопругот пред 33 години ѝ ја земал ќерката од раце и ја дал на посвојување: Вистинска и трогателна приказна на ова семејство

  Шејла Хендерсон (33) од Охајо пораснала со Ненси и Џими, парот кој ја посвоил кога имала само 10 месеци. Иако сите мислеле дека Шејла била...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106...

  „Можев да гледам, а имав чувство како да се наоѓам на друга планета“ – овој маж ги опишал трите минути на клиничка смрт

  Некој корисник на „Редит“ го споделил своето искуство и раскажал што му се случило кога доживеал клиничка смрт. Тој се разболел додека престојувал во странство...

  Ја шпионирал сопругата преку скриена камера, а тоа што го видел го оставило без зборови

  Овој маж признал дека ја шпионирал својата сопруга преку камерата за дадилката и дека останал запрепастен кога видел што прави таа. Татко на близнаци изјавил...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.