7.5 C
Skopje
сабота, февруари 22, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  Во Диво Насеље обвинетите правеле кафе, оружјето и униформите на УЧК не се доказ за тероризам

  Без метежот и тензиите од вчера, во полупразната сала во Врховниот суд во Скопје продолжи јавната седница за жалбите на обвинетите, како и на обвинителството на првостепената пресуда.

  Откако вчера апелациските судии образложија дел од првостепената пресуда, денес почна образложувањето на жалбите од страна на адвокатите. Носењето оружје, облекувањето на униформа на УЧК, престојувањето во куќите во кумановското Диво Насеље, за одбраната на обвинетите не е тероризам.

  На денешната јавна седница на која присутни се само тројца обвинети, адвокатот Еленко Миланов посочи дека преземените дејствија кон припадници на полицијата, па дури и кога се користело оружје, не е тероризам.

  „Во Диво Насеље полицијата отиде да врши претрес, а таму лицата пружија отпор. Ова не може да биде акт на институции. Преземените дејствија кон припадниците на полицијата, па дури и кога се користи оружје, не може да биде тероризам. Имало многу напади на полицајци, но ниту една квалификација на кривичното дело не била тероризам. И нападот во Полициската станица во Гошинце не е напад, туку е упад“, рече на јавната седница адвокатот Миланов.

  Бранителот ги убедуваше и апелациските судии дека судијката Верка Петковска која им ја изрече првостепената пресуда направила преседан со тоа што на лица осудени на доживотен затвор им изрекла и казна протерување на странец од државата.

  „За одмерувањето на казната првостепените судии се повикуваат на правилник, но во овој момент овој правилник за одмерувањето на казните не е веќе во сила. Како може да се изрече како казна на едно лице и доживотен затвор и протерување од државата? Кога и на кого ќе го спроведеме протерувањето? Дали на мртво тело?“, праша адвокатот Миланов.

  За адвокатот Миланов облечената униформа на УЧК и носењето на оружје на лицата кои беа во Диво Насеље не морало да значи дека тие таму заминале со умисла да го направат тоа што се случи на 9 и 10 мај 2015 година. Одбраната тврди дека овие лица биле нападнати од полицијата, па потоа употребиле оружје.

  Целиот текст на следниот ЛИНК

  Latest Posts

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  АКТУЕЛНО

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  (ВИДЕО и ФОТО) Силен ветер во Скопје, паднати дрвја, урнати билборди

  Во Скопје синоќа дуваше силен ветер со брзина од околу 70 километри на час. Во делови од градот има откорнато покриви и дрвја кои...

  Страотна сообраќајка во Скопје: Загина македонската кошаркарска легенда

  Синоќа во страотна сообраќајка во населбата Кисела Вода животот го загуби македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур, роден на 15 октомври 1950 во...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!