10 C
Skopje
среда, октомври 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  Вухан се отвора, а тајните излегуваат на виделина: Жителите веруваат дека од Ковид-19 починале дури 42 илјади луѓе

  Жители на кинескиот град Вухан тврдат дека како последица на коронавирусот само во нивниот град починале 42 илјади луѓе, а не 3,300 како што тврдат кинеските власти, пренесува “Daily Mail”.

  Според официјалните податоци, во Кина има 81 илјада заразени со коронавирус, од кои 3,300 лица починаа како последица на вирусот. Од тие 3,300 смртни случаи, 3,182 се пријавени во провинцијата Хубеи, од чиј главен град Вухан тргна пандемијата на Ковид-19.

  Но, жителите на Вухан кои имаат смртни случаи во семејствата тврдат дека досега седум различни погребни претпријатија секој ден предаваат по 500 урни. Погребните претпријатија од Ханкоу, Вучанг и Ханјанг им соопштиле на семејствата дека урните ќе се испраќаат до 5-ти април.

  Тоа значи дека во периодот од 25-ти март до 4-ти април ќе бидат поделени 42 илјади урни, а локалните медиуми пред извесно време пренесоа дека во Ханкоу во два дена пристигнале две посебни пратки од пет илјади урни.

  Еден жител на Вухан, познат само по презимето Жанг изјави за “Radio Free Asia” дека се сомнева дека толку мал број на луѓе починале, затоа што крематориумите константно работат: Не може тоа да биде точно затоа што крематориумите цело време работат. Како тогаш така мала бројка на луѓе има починато? Можеби властите постепено ги објавуваат вистинските бројки, намерно или не, за луѓето постепено да се помират со вистинската ситуација“.

  Некои локални медиуми исто така пренесоа дека многу луѓе во провинцијата Хубеи починале во своите домови без воопшто да бидат дијагностицирани. Според нивни извори, бројката од 42 илјади починати како последица на коронавирусот не е невозможна, затоа што во текот на еден месец биле извршени дури 28 илјади кремирања.

  Нагаѓањата околу вистинската бројка на починати доаѓаат неколку дена подоцна откако властите на Хубеи ги ублажија мерките на карантин за околу 60 милиони жители на оваа кинеска провинција.

  Лицата кај кои не е утврдена заразата со коронавирус веќе пет дена можат слободно да се движат низ провинцијата, а можат и да ја напуштат исто така. Тоа последен пат им беше дозволено на 23-ти јануари оваа година. Таа мерка инаку не важи и за Вухан, каде што мерките за карантин ќе бидат стопирани на 8-ми април.

  Извор: Press24.mk

  Latest Posts

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  АКТУЕЛНО

  Жално но вистинито: Дури 40.000 ученици немаат компјутер, настава ќе мора да следат на телевизија

  Според проценките што ги направи Министерството за образование и наука во Македонија дури 40.000 деца немаат пристап до електронски уред за следење на наставата,...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за...

  ВИДЕО: Мајка открила генијален трик за чистење мувла и влага – потребни се две состојки

  Ако мака мачите со чистењето на купатилото и ви се чини дека ниедно средтво не ја врши својата работа доволно добро, пристигнува спас и...

  Лек кој ќе го препороди вашето тело, се користи во зима – ќе изгубите килограми и ќе ги зајакнете коските

  Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во зима, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го конзумирате овој лек. Смоквите...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.