6 C
Skopje
петок, април 16, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Ова е најбогатиот музичар на Балканот, ја шие и Лепа Брена, еве колку вили има и колку „тежат“

  а овој музичар кој е од Сараево, а стана познат во целиот свет, се смета дека важи за еден од најбогатите луѓе во регионот,...

  Радмила која чисти по куќи: Бев во стан во кој живееја 4 девојки – фрлени смрдени гаќи, тампони, а тек купатилото какво беше

  Радмила која има 45 години, останала без работа во 2009 година откако фирмата каде работела отишла во под стечај. Не можела да најде работа...

  Вучиќ го покажа новиот лек против коронавирусот: Србија набави 1800 американски ампули кои 95% лечат од вирусот

  Гостуваќи на РТС, српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за вакцинацијата против коронавирус и најави кога ќе биде вакциниран, но спомена и нов лек наменет...

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Разоткриваме 3 мита за вежбањето

  За да си обезбедите фигура-сон, не е доволно само да се купи карта за фитнес  и да тренирате редовно. Постојат некои заблуди, на кои робувате, без да се знаете дека тие го саботира вашите напори. Еве за кои станува збор:

  vezbanje

  Мит 1: Колку повеќе се заморување, толку побрзо ја добивате силуетата од соништата.

  Многу луѓе кои тренираат веруваат дека побрзо ќе постигнат резултати ако тренираат до несвестица и вложуваат максимални напори. Всушност, за да согорувате масти, треба да си обезбедите бавно оптоварување, како и да се фокусирате на вашиот пулс.  Постои поим “Граница на аеробен метаболизам” – тоа е зоната на срцевиот ритам, во која настанува слабеењето. На пример вашата аеробна зона може да биде 135 отчукувања во минута. Ако вежбате со овој пулс, по 30-40 минути организмот ќе почне да согорува масти. Излегува дека долготрајните тренинзи од околу 40 минути со умерено темпо се поефикасни за слабеење, во споредба со кратките интензивни и оптоварувачки вежбања, посебно кога станува збор за вежбање без присуство на тренер.

  Мит 2: Ако секој ден се потите со спорт, нема потреба да внимавате како се храните

  Не вреди да се лажете дека откако сте изеле парче чоколадна торта и сте работеле интензивно со тегови во салата  ќе обликувате врежана мускулатура. Ако сакате да заработите мускулна маса, треба да консумирате дневно околу 1,5 кг протеини на 1 кг телесна тежина, но без никакви колачи и ужини. Ако приоритет ви е да се ослободите од вишокот  килограми, не одете на фитнес гладни. Подобро воздржете се од примање на храна 2 часа после вежбање. Ова ќе ви помогне сигурно да изгубите тежина. Но тоа не се однесува на конзумирањето водата – треба да ја пиете пред, за време и по вежбање.

  Мит 3: По тренингот може да си дозволи да се релаксираат

  После тренинг не е добро веднаш да престанете со физичката активност. Како што и пред тренинг мускулите треба да се раздвижат и загреат за основните вежби, така и пред крајот на тренингот треба да се намалува постепено нивната активност. Во спротивно ризикувате да предизвикате некоја повреда. Острото запирање на физичките вежби води до следново: за време на вежбање во организмот се излачува млечна киселина. За да се ослободи тој од неа, е потребно да се продолжи активноста со забавено темпо. Дури и спортистите кои се вклучени во Тур де Франс, по секој долг круг велосипедизам продолжуваат да вртат педали. Истегнувањето после тренинг е задолжително – тоа ги зајакнува мускулите и ја активира размената на материите.

  Latest Posts

  Ова е најбогатиот музичар на Балканот, ја шие и Лепа Брена, еве колку вили има и колку „тежат“

  а овој музичар кој е од Сараево, а стана познат во целиот свет, се смета дека важи за еден од најбогатите луѓе во регионот,...

  Радмила која чисти по куќи: Бев во стан во кој живееја 4 девојки – фрлени смрдени гаќи, тампони, а тек купатилото какво беше

  Радмила која има 45 години, останала без работа во 2009 година откако фирмата каде работела отишла во под стечај. Не можела да најде работа...

  Вучиќ го покажа новиот лек против коронавирусот: Србија набави 1800 американски ампули кои 95% лечат од вирусот

  Гостуваќи на РТС, српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за вакцинацијата против коронавирус и најави кога ќе биде вакциниран, но спомена и нов лек наменет...

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!