5 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Независните, Алијанса и Беса го демантираат Заев дека ја снимиле „бомбата“

  Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го демантираат лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „бомбата“ која вчера ја објави Антонијо Молошоски е снимана од некој од...

  Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

  На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус. Австриското Министерство за внатрешни...

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Го понижила бидејќи бил валкан: Кога и се претставил, зажалила во истиот момент и пропаднала во земја од срам

  Дека изгледот лаже, доказ е следната приказна која стана вистински хит низ целиот свет.

  Американецот Енди Рос од Ванковер во сојузната држава Вашингтон се соочил со несекојдневна ситуација кога во супер маркет една мајка го понижила пред нејзината ќерка само затоа што бил валкан, а на ќерка и и рекла дека мора да иде во училиште за да не изгледа како него.

  Енди инаку е поранешен болничар кој сега работи како градежник, а тој ден се враќал од работа кон дома, па застанал во маркетот иако бил валкан.

  Додека стоел во редот на касата, забележал дека девојче на околу 7, 8 годишна возраст бега од него, а потоа и слушнал како нејзината мајка и велела „поради тоа мораш да учиш училиште“, а потоа покажала со прст кон него.

  -Прво јас сум многу валкан образовен човек , не само што имам средно образование имам и диплома од факултет, како и бројни сертификати. Претпоставувам дека не изгледам образовано поради мојот валкан изглед, а тоа е прилично глупаво. Второ ако и говорите на ќерка ви да остане на училиште поради тоа што имам тетоважи по рацете, тоа ќе постане нејзина креативност и желба. Повторно спротивно од вашиот став и размислување.  Последно, јас сам одбрав да работам во градежништво и горд сум што ја градам Америка и уживам во својата работа. Се обидов да работам во канцеларија, но тоа не е за мене. Сакам да работам со моите раце и да бидам природен, добро заработувам, имам платени придонеси и можам да заработам за своето семејство. Така да мојот изглед не се рефлектира на мојата интелигенција или образование, напиша Енди.

  Latest Posts

  Независните, Алијанса и Беса го демантираат Заев дека ја снимиле „бомбата“

  Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го демантираат лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „бомбата“ која вчера ја објави Антонијо Молошоски е снимана од некој од...

  Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

  На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус. Австриското Министерство за внатрешни...

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  АКТУЕЛНО

  (ФОТО) Тешка сообраќајна несреќа на кочански автобус во Хрватска – Има повредени

  Автобус од Македонија и камион се судриле во близна на одмаралиштето Бабина Греда на автопатот А3 рано утрово, потврди полицијата на Вуковар. Меѓу седумте...

  Скопје: Две момчиња се тепаат, а стотина други ги гледаат и страсно навиваат

  Две момчиња со боксерски ракавици се тепаат, а околу нивпублика од стотина други, но и возрасни луѓе, страсно навиваат. Снимката, која веројатно е направена од...

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!