27 C
Skopje
сабота, август 15, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Грешки кои сите ги правиме додека се тушираме, а не сме свесни дека ни го уништуваат здравјето

  Ретко кој размслува за тоа дека може да му наштети на своето здравје и тело додека се тушира, но доколку правите некои од овие работи, тогаш сигурно дека постои риик.

  Во прдолжение прочитајте неколку правила кои треба да ги применувате за да го зачувате вашето здравје:

  1. Не го менувате сунѓерот за туширањето

  Сунѓерите за туширање се полни со бактерии. Истиот сунѓер можете да го користите само три до четири недели, но само ако после туширањето го плакнете со топла вода. Тоа ќе ги елиминира непријатните мириси кои можат да дојдат до израз затоа што на нив се наталожува масло.

  2. Ја миете косата пред да ја исчешлате

  За да избегнете кршење на косата, пред туширање треба да ја исчешлате. Така ќе избегнете косата да ви се заплетка и оштети. Ако косата ви е склона кон мрсење, користете широк чешел, а потоа нанесете регенератор, па измијте.

  3. Ги миете забите додека се туширате

  Убаво е што можете да правите повеќе работи истовремено, но ако ги миете забите за време на туширањето, веројатно не им обрнувате доволно внимание. Забите треба да се мијат барем две минути.

  4. Прво ги бричите нозете

  Немојте да ги бричите нозете за време на туширањето, дури и ако брзате. Ако сакате да имате мазни и меки нозе, би требало да почекате барем 15 минути после туширањето за топлата вода да ги омекне влакната и да ги отвори фоликулите.

  5. Ја миете косата секој ден

  Колку повеќе ја миете косата, таа ќе биде помрсна, затоа што кожата на главата ќе се обиде да го надомести маслото кое сте го измиле така што прекумерно ќе создава масло. Мијте ја косата секој втор ден или секој трет така вашите природни масла ќе го одржуваат здравјето и сјајот на вашата коса.

  6. Се туширате со топла вода

  Кога надвор е ладно, многумина сакаат да се тушираат долго и тоа со врела вода. Но, претоплата вода може само да ја влоши состојбата на вашата кожа, особено ако имате екцем или сува кожа. Водата нека биде млака.

  7. Премногу груби сте со крпата

  Прегрубото бришење со пешкирот може да ги уништи фоликулите на влакната, да доведе до нивно оштетување и кршење. А така се зголемува и сувоста на кожата. Кожата сушете ја така што ќе тапкате со крпата по неа за да ја избришете влагата.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.