9.2 C
Skopje
понеделник, мај 25, 2020

Филипче: Не бев нападнат, туку граѓанинот бараше помош

Обезбедувањето на Министерството за здравство утринава викнало полиција зашто вознемирен граѓанин на скалите од зградата со повишен тон барал да се сретне со министерот...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  Дали и вам понекогаш ви трепери окото – тоа е знак за опасна состојба

  Треперењето на долниот или горниот очен капак докторите го нарекуваат миокимија, но за среќа, освен што можеби иритира, ова спонтано грчење на мускулите во девет од десет случаи не е сериозен медицински проблем и најчесто истиот поминува самиот од себе. Меѓутоа, што доколку не помине?!

  Иако не е опасно, треперењето или “играњето” на очниот капак не треба сосема да се игнорира. Во продолжение прочитајте кои се најчестите причини за миокимија и дознајте на кој начин можете да го ублажите овој проблем.

  Стрес

  Стресот е главната причина за треперењето на очните капаци. Најчесто трае околу една недела или додека трае стресниот период.

  Стресот е составен дел од животот, па затоа е важно луѓето да изнајдат начин како најдобро да се соочат со него, па така, можете да научите неколку техники за опуштање, вежбајте повеќе, повеќе спијте и подобро организирајте ги своите обврски.

  Кафе

  Голем број на експерти сметаат дека стимулансите, како што е кафето, го предизвикуваат треперењето на очните капаци, особено доколку истото се користи прекумерно.

  Така, доколку во изминатиот период сте го зголемиле внесот на кофеин, подобро би било истиот да го намалите, а внимавајте и на внесот на течности, па покрај кафето, секогаш пијте и една чаша вода.

  Недостаток на магнезиум

  Недостатокот од минерали, најчесто магнезиумот, може да доведе до миокимија. Доколку проблемите од овој тип траат веќе подолго време, најдобро би било да го проверите нивото на магнезиум во вашето тело. Јадење повеќе спанаќ и бадеми, или пак побарајте суплементи на овој минерал.

  Суви очи

  Претерано сувите очи можат да бидат последица од стареењето, носењето на контактни леќи, но и доколку оваа појава се јави како несакана последица од одредени лекови. Затоа, користете вештачки солзи или измијте ги очите со чиста студена вода.

  Истоштување на очите

  Голем број на секојдневни навики доведуваат до преморување на очите, а тоа на крајот резултира и со појавата на треперење на очните капаци.

  Дел од најчестите “виновници” се: не носењето на очила за време на сончевите периоди, несоодветниот диоптер, подолг период поминат пред телевизор или компјутер… Имајте на ум дека очите секогаш треба да се добро одморени!

  Грчење на вилиците или триење со забите

  Голем број на луѓе несвесно ги грчат своите вилици или ги тријат забите, особено во сонот, а оваа појава се нарекува бруксизам.

  Вашиот стоматолог може да ви каже дали вашиот случај е таков, па затоа би требало да носите специјален штитник за заби, а во меѓувреме нежно масирајте ги вилиците, однадвор и однатре. Тоа ќе го опушти целото ваше лице и ќе го ублажи проблемот.

  Други потенцијални причини

  Понекогаш, треперењето на очниот капак може да биде знак за некој потежок медицински проблем. Хипогликемија, Паркинсонова болест, Туретов синдром и невролошко нарушување исто така можат да предизвикаат “играње” на очните капци.

  Затоа, доколку сите гореспоменати совети не родат со плод, односно треперењето на очните капаци кај вас станува се почеста појава, тогаш задолжително одете на преглед!

  Latest Posts

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  АКТУЕЛНО

  Симптоми на рак на желудник – Делуваат како надуеност но многу се опасни

  Желудникот е многу важен орган во нашето тело, а токму ракот на желудник е многу голем проблем кој може да заврши фатално. Постојат симптоми кои...

  Д-р Даниловски: Порадикалните предвидувања велат дека на есен ќе имаме нов бран, па потоа уште еден наредната есен

  Авторите на индиската студија, која Нобеловецот Лук Монтање ја има спомнувано, го поставиле својот пишан труд на еден сајт за нерецензирани трудови (bioRxiv preprint...

  Посетила напуштено село и ја фотогрфирала црквата, па забележала нешто морничаво- пред градбата се појавила црна сенка (ФОТО)

  Жена тврди дека снимила нешто вознемирувачко додека фотографирала напуштено шпанско село. Таа вели дека се гледала сенка на човек иако немало никој. Жена заедно со своето...

  ВИДЕО: Болничарка снимила чудна појава во затворен дел од некогашна психијатриска болница

  Снимки, од кои ќе ве полазат морници, од една британска болница, во некогашното психијатриско крило, предизвикале паника меѓу мештаните во Бедфордшир. Имено, станува збор за...

  ВИДЕО: Ова девојче никогаш не било на море – секојдневно работи на нива, а има само една желба

  Мирсада Хаџиќ, ученичка во прва година во средно училиште во Козарска Дубица во Босна и Херцеговина има само една желба:  да види море. Меѓутоа, животот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!