10 C
Skopje
среда, октомври 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за храна, туку ја пронаоѓаат во контејнери во околни големи супермаркети и познати ресторани. Исто така користат и друга отфрлена храна.

  Даниел на својот блог пишува за своите намирници и храна која ја собира, а за која не троши ни денар. Најинтересна е неговата приказна за тоа како за една година потрошил помалку од 500 денари за храна. Ви ја пренесуваме во елост:

  „Од првиот ден, морав да смислам како ќе се снаоѓам за вода, храна и засолниште. Водата не беше проблем затоа што во Сингапур има многу чешми. Храната беше проблем.Можв да копам по контејнери, но ми требаше некој извор на топлина да ги побијам тие бактерии, а тоа го немав.

  Затоа се свтев кон рестораните за брза храна. Земав сѐ што луѓето оставаа зад себе. Полуизедени хамбургери, пилешки крилца, помфрит, стопен сладолед…Се сеќавам дека еднаш во еден ресторан поминав два часа. Токму кога станав да си одам, забележав нов послужавник со остатоци од храна. На крајот толку се прејадов што ми беше мачно.

  Покрај тоа, посетував и пекари и ги земав сите производи кои вработените на крајот од денот ги фрлаа.

  Во само една пекара земав по 50 производи. Чекав кога затвораат и штом вработените ќе го фрлеа отпадот, истата секунда ја вадев храната.

  На некој начин, така и ги поттикнав пекарите во Сингапур да донесат одлука да на крајот од денот своите производи да ги донираат на луѓе на кои им се потребни, но тоа сега е друга приказна.

  Покрај тоа, времето го поминував во шопинг молови, лутајќи меѓу масите од рестораните и чекајќи луѓето да станат, а да не завршат со оброкот Штом станеа, јас седнував и продолжував да јадам.

  Моето искуство сега го преточив во документарец за тоа колку храна навистина фрламе. Токму пред некој ден на снимање решив да го пробам истото. Влегов во трговски цнтар во потрага по храна, како некогаш, и во рок од пет минути наидов на ваква глетка:

  И тоа не е сѐ. Море практично недопрена храна стоеше на масите. Ѝ пријдов на една хигиеничарка и ја прашав зошто толку храна се фрла Ги крена рамената и рече: „Луѓето имаат премногу пари и купуваат повеќе храна отколку што им треба. Потоа ја фрлаат“.

  Кога ја прашав дали може да ја изедам, таа ми рече: „Не, ова мене ми се јаде. Ти земи пилешки крилца ако сакаш“. И ги земав. Имаше 10. Се свртев околу себе и видов море отфрлена храна која навистина беше предобра за да биде фрлена“.

   

  View this post on Instagram

   

  Another bread rescue completed! I’ve been doing this almost daily for about 6 weeks. Every day, I collect about 100 buns and cakes. On weekends, the number can climb to 150 or 180. These buns are shared with the freegan community. Some stay in the neighbourhood and they would swing by my place in the morning to pick up some bread for breakfast before going to work. Some come from farther distances and take more breads to bring home for their families or neighbours. One person was taking to feed some homeless guy for a while. Still others take these and give to migrant workers or their staff to eat. It can be very expensive to be generous when you are buying things for other people. But when it’s free, all it costs you is some time and effort and you could gift stuff to people in huge amounts.

  A post shared by Daniel Tay (@freeganinsingapore) on

  Latest Posts

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  АКТУЕЛНО

  Жално но вистинито: Дури 40.000 ученици немаат компјутер, настава ќе мора да следат на телевизија

  Според проценките што ги направи Министерството за образование и наука во Македонија дури 40.000 деца немаат пристап до електронски уред за следење на наставата,...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за...

  ВИДЕО: Мајка открила генијален трик за чистење мувла и влага – потребни се две состојки

  Ако мака мачите со чистењето на купатилото и ви се чини дека ниедно средтво не ја врши својата работа доволно добро, пристигнува спас и...

  Лек кој ќе го препороди вашето тело, се користи во зима – ќе изгубите килограми и ќе ги зајакнете коските

  Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во зима, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го конзумирате овој лек. Смоквите...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.