9.2 C
Skopje
четврток, април 2, 2020

ВИДЕО: Филипче со детали за 31-годишниот маж кој почина од коронавирусот

Откако министерот за здравство Венко Филипче, откри дека рано утрово на Инфективната клиника од коронавирусот починал пациент на 31-годишна возраст, следуваа повеќе новинарски прашања...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

  Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден...

  Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

  Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми кај мажите, пренесува британскиот...

  Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19: Откриено што на тоа најмногу влијае

  Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...

  Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

  „А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние...

  Децата се плашат од него: Никој нема одговор што му се случи на ова момче (ФОТО)

  Бајезид Хосаин од Магуре во Бангладеш, изгледа многу постаро, иако има само четири години. Очите му се пропаднати, кожата на лицето му се набира, пати од болки во зглобовите, има проблеми со мокрењето и забите му паѓаат.

  Ова момче боледува од прогерија, болест на предвремено стареење која што обично завршува со смрт за време на првата или втората деценија од животот. Причината е најчесто забрзана астероклероза.

  Се претпоставува дека оваа болест го инспирирала Френсис Скот Фицџералд да ја напише „Необичниот случај на Бенџамин Батон“ според која е снимен и истоимениот филм со Бред Пит во главната улога.

  Иако болеста не е заразна, сепак луѓето го избегнувале Бајезид, а децата се плашеле да си играат со него, иако ова момче е надпросечно интелигентно. Бајезид исто така боледувал и од пореметувањето наречено “Cutis Laxa” поради кое кожата ја губи еластичноста, пренесува „Дејли Мејл“.

  18-годишната мајка на Бајезид вели дека е запрепастена од тоа колку нејзиниот син е интелигентен, но вели дека срцето ѝ се крши поради неговата болест и изглед.

  -Бајезид ги направи првите чекори на три години, но на три месеци ги имаше сите заби. Неговиот физички развој е абнормален, но ментално е бистар, прекрасно е да се разговара со него и свесен е за тоа што му се случува.

  Тој не изгледа како и другите деца, изгледа како старец. Тој е моето прво дете и многу ми е тешко да го гледам, вели Трипт Хатун.

  Кога детето се родило во 2012-та година, таа и нејзиниот сопруг, 22-годишниот Ловелу Хосаин биле крајно разочарани затоа што докторите не знаеле што да прават. Веста се проширила во нивното село, а луѓето секојдневно доаѓале пред нивната куќа за да го видат необичното дете.

  Сепак, никој не понудил никаква помош. Луѓето се плашеле од детето, но исто така ги обвинувале и родителите кои што биле први братучеди.

  Во руралните краеви на Бангладеш и на југоистокот на Азија бракот помеѓу братучедите воопшто не е ретка појава, а мајката и таткото на Бајезид се венчале на само 13 години.

  Бајезид се развивал многу побрзо од другите деца и неговата мајка вели дека е многу тврдоглав и нетрпелив кога сака нешто, но исто така и многу друштвен и комуникативен. Луѓето со текот на времето се навикнале на „старото дете“.

  Родителите ги посетиле сите доктори, шамани и факири и сите луѓе кои што понудиле лекување, но ништо не помогнало.

  -Тој многу добро ја разбира својата состојба, но не сака да разговара за тоа. Тој само плаче кога се чувствува лошо, вели таткото.

  Докторите предвидуваат дека малиот Бајезид нема да живее повеќе од 15 години, а родителите се загрижени затоа што сметаат дека затоа што се сиромашни, не можат да ги добијат сите третмани со кои Бајезид би живеел подолго и поквалитетно.

  Latest Posts

  Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

  Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден...

  Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

  Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми кај мажите, пренесува британскиот...

  Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19: Откриено што на тоа најмногу влијае

  Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...

  Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

  „А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние...

  АКТУЕЛНО

  „Како да сум голтнала стакло, а телото ми гореше“ – самохрана мајка ги опиша морничавите симптоми на коронавирусот

  Мајка на три деца се бори со коронавирусот, а во нејзината исповед опишала какви симптоми имала. Фотографката Менди Чарлтон (46) рекла дека “имала чувство како...

  Зошто во Италија масовно се шири смртта? Коронавирусот е само една од причините…

  Кога пред околу два и пол месеци од Кина почнаа да пристигнуваат информации и податоци за првите смртни случаи предизвикани од досега непознат коронавирус,...

  Медицинска сестра со денови била настината, па решила да се тестира: Починала дома, чекајќи ги резултатите

  Медициска сестра Наташа От (39) од Њу Орлеанс починала чекајќи резултати од тестот за коронавирусот. Првите симптоми ги почуствувала на 10 март. Имала благо покачена...

  Потврдено од министерот: Тројца вработени во МВР заразени со коронавирус

  Тројца припадници на Министерството за внатрешни работи се заболени од коронавирусот. Едниот е полициски службеник во ПС – Бит пазар, вториот е од крим...

  ВМРО Народна предлага затворање на сите државни и приватни работни места со исклучок на оние кои се витални

  Со оглед на новонастаната ситуација која станува се покомплицирана и од аспект на ширење на вирусот но и од аспект на падот на економијата,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!