10 C
Skopje
петок, март 5, 2021

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  Еве како мозокот се поигрува со нас – Ова се 5 обични ситуации кои не излудуваат

  Мозокот понекогаш знае да не излаже па почнуваме да паничиме од никаде, гледаме погрешни бои, не можеме да одолееме на некоја храна, тешко е да се концентрираме… 

  Причината е често биолошка, а понекогаш и објаснувањето е толку едноставно што е бизарно.

  5 Ситуации кои не излудуваат

  1. Контактот со очи го полудува нашиот мозок

  Иако оние кои се занимаваат со невербална комуникација тврдат дека луѓето кои избегнуваат контакт со очите кријат нешто и не можат да се сметаат за карактеристични луѓе, сосема е можно тие едноставно да не можат да го принудат својот мозок да прифати да зјапа во туѓи очи. Центарот за говор, размислување и контакт со очите се во истиот дел од мозокот. Ова понекогаш може да предизвика малку гужва и мозокот почнува да се бори со фокусирање да погледне некого директно во очи, да прати што зборуваме, што зборува другата личност и наместо повеќе работа, несвесно избираме една од тие постапки. Обично фокусиран поглед е најмалку важен за системот за елиминација.

  2. Ја намалуваме болката со вкрстување на рацете

  Психотерапевтите веруваат дека болката може да се намали до одреден степен со „збунетост“ на мозокот. Една мала студија ја докажала оваа идеја до одреден степен. Имено, истражувачите ги изложиле на тест рацете, предизвикувајќи минимални изгореници. После тоа, тие ги прекрстиле рацете, ставајќи една дланка преку другата за да видат дали тоа ќе ја намали болката. Нивното субјективно чувство покажало дека изгорениците помалку болат. Причината лежи во фактот дека со вкрстување на рацете, ние го „мамиме“ мозокот од каде точно доаѓа болката. Ова секако е само теорија, но звучи ветувачки.

  3. Каде е лево а каде десно

  Збунетоста кое е лево и кое е десно е изненадувачки честа појава, дури и кај високообразованите луѓе. Зошто се збунуваме за нешто што го учиме како деца? Експертите велат дека тоа се должи на притисок. Кога некој ќе не праша каде е левата или десната страна, чувствуваме притисок дека мора веднаш да одговориме и дека не смееме да грешиме. Но, зошто грешиме никој не знае со сигурност, но се верува дека мозокот е збунет од перспективата од која гледаме.

  4. Страв од труење

  Научниците веруваат дека несвесно сите стравуваме дека ќе се отруеме од нешто. Кога таквите сигнали ќе стигнат до мозокот, тој почнува да се брани со она што го смета за најефикасно – тоа е да повраќаме. Класичен пример е гадење при возење. Еволуцијата понекогаш не може да биде во чекор со напредокот на технологијата и човечкото тело сè уште не е целосно навикнато да биде во мирна положба и некако повторно да се движи … Додека сме во возило, седиме и мозокот го детектира тоа, истовремено се движиме со возилото, тогаш благодарение на центарот на рамнотежа два мешани сигнали стигнуваат до мозокот. Кај некои луѓе, ова предизвикува гадење што често завршува со повраќање.

  5. Лесни трикови кои го мамат нашиот мозок

  Дали се сеќавате на општата хистерија на Интернет за тоа каква боја е фустанот, сино со црни ленти, бело, црно, па дури и златно … Се покажа дека нема погрешен одговор. Сè зависи од аголот од кој се гледа сликата, односно под кои услови на осветлување. Кога гледаме нешто, светлината паѓа на мрежницата во нашето око и тоа го стимулира нашиот мозок и на тој начин формираме слика. Важен е изворот на светлина. Оригиналната слика имаше премногу изложеност, што го прави изворот на светлина контроверзен и несигурен. Како резултат, правиме претпоставки за тоа како фустанот е осветлен, што влијае на бојата што ја гледаме. Сенките се сини, па симнуваме сина светлина во главата за да ја видиме сликата, која се појавува во силни бои – златна и бела. Сепак, вештачката светлина има тенденција да биде жолта, па ако ја видиме многу посветла, фустанот останува сино-црн.

  Latest Posts

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  АКТУЕЛНО

  [Видео] Михаела: Не бараме одговорност за смртта на мајка ми, но бараме да не се повтори

  Новинарот Фуркан Салиу во посета на семејството на починатата пациентка на инфективното одделение во Штип. Михаела, ќерка на починатата изјави дека не бараат одговорност за смртта...

  Георгиевски: Бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалната политика!

  Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски смета дека бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалните политики на Бугарија од периодот кога за официјален јазик тие ја...

  Онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“

  „КСП Центар-Јадро“ организира онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“ и разговор со режисерот на филмот, Љупчо Темелковски. Проекцијата ќе м..

  „Скопје постер фестивал“ се приклучува на глобалното дизајнерско движење против Ковид-19

  ПЛАКАРТ е еден од организаторите потткнувачи на создавањето глобална мрежа на дизајн-асоцијации и здруженија, кои имаат цел да инспирираат движење за ..

  Премиера на претставата „Хипноза на една љубов“ во Драмскиот театар

  Најновата премиера на Драмскиот театар Скопје, претставата „Хипноза на една љубов“, по текст на Душан Ковачевиќ, во режија на Димче Николовски, ќе бид..

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!