5.3 C
Skopje
недела, ноември 29, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-НП изразува поддршка за храброста со која зборуваше г-динот Зоран Заев за македонската историја

  Во врска со вчерашнто интервју на г-динот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската...

  НЕ СМЕАТ ДА СЕ ЗДЕБЕЛАТ – Невеста бара од нејзините деверуши да потпишат договор пред свадба!!!

  Подгответе се. Бидејќи има уште една хорор невестинска приказна која станува вирална, а оваа вклучува… договори. Поточно, желбата на една невеста да има свој број...

  Жените ширум светот ги сакаат нејзините облини – Ова се совети за фитнес на Ким Кардашијан

  Ким Кардашијан е вистински магионичар во „шоуто“, а целата империја ја изгради врз нејзината личност и реалноста што ги следи животите на членовите на...

  Викторија Бекам ја откри тајната на совршената кожа – Сè е во една многу ефтина и достапна состојка!

  Викторија Бекам е позната по своите добри стајлинзи и беспрекорен тен, а кога станува збор за второто - тоа е нејзината тајна. Поранешната пејачка на...

  Еве како мозокот се поигрува со нас – Ова се 5 обични ситуации кои не излудуваат

  Мозокот понекогаш знае да не излаже па почнуваме да паничиме од никаде, гледаме погрешни бои, не можеме да одолееме на некоја храна, тешко е да се концентрираме… 

  Причината е често биолошка, а понекогаш и објаснувањето е толку едноставно што е бизарно.

  5 Ситуации кои не излудуваат

  1. Контактот со очи го полудува нашиот мозок

  Иако оние кои се занимаваат со невербална комуникација тврдат дека луѓето кои избегнуваат контакт со очите кријат нешто и не можат да се сметаат за карактеристични луѓе, сосема е можно тие едноставно да не можат да го принудат својот мозок да прифати да зјапа во туѓи очи. Центарот за говор, размислување и контакт со очите се во истиот дел од мозокот. Ова понекогаш може да предизвика малку гужва и мозокот почнува да се бори со фокусирање да погледне некого директно во очи, да прати што зборуваме, што зборува другата личност и наместо повеќе работа, несвесно избираме една од тие постапки. Обично фокусиран поглед е најмалку важен за системот за елиминација.

  2. Ја намалуваме болката со вкрстување на рацете

  Психотерапевтите веруваат дека болката може да се намали до одреден степен со „збунетост“ на мозокот. Една мала студија ја докажала оваа идеја до одреден степен. Имено, истражувачите ги изложиле на тест рацете, предизвикувајќи минимални изгореници. После тоа, тие ги прекрстиле рацете, ставајќи една дланка преку другата за да видат дали тоа ќе ја намали болката. Нивното субјективно чувство покажало дека изгорениците помалку болат. Причината лежи во фактот дека со вкрстување на рацете, ние го „мамиме“ мозокот од каде точно доаѓа болката. Ова секако е само теорија, но звучи ветувачки.

  3. Каде е лево а каде десно

  Збунетоста кое е лево и кое е десно е изненадувачки честа појава, дури и кај високообразованите луѓе. Зошто се збунуваме за нешто што го учиме како деца? Експертите велат дека тоа се должи на притисок. Кога некој ќе не праша каде е левата или десната страна, чувствуваме притисок дека мора веднаш да одговориме и дека не смееме да грешиме. Но, зошто грешиме никој не знае со сигурност, но се верува дека мозокот е збунет од перспективата од која гледаме.

  4. Страв од труење

  Научниците веруваат дека несвесно сите стравуваме дека ќе се отруеме од нешто. Кога таквите сигнали ќе стигнат до мозокот, тој почнува да се брани со она што го смета за најефикасно – тоа е да повраќаме. Класичен пример е гадење при возење. Еволуцијата понекогаш не може да биде во чекор со напредокот на технологијата и човечкото тело сè уште не е целосно навикнато да биде во мирна положба и некако повторно да се движи … Додека сме во возило, седиме и мозокот го детектира тоа, истовремено се движиме со возилото, тогаш благодарение на центарот на рамнотежа два мешани сигнали стигнуваат до мозокот. Кај некои луѓе, ова предизвикува гадење што често завршува со повраќање.

  5. Лесни трикови кои го мамат нашиот мозок

  Дали се сеќавате на општата хистерија на Интернет за тоа каква боја е фустанот, сино со црни ленти, бело, црно, па дури и златно … Се покажа дека нема погрешен одговор. Сè зависи од аголот од кој се гледа сликата, односно под кои услови на осветлување. Кога гледаме нешто, светлината паѓа на мрежницата во нашето око и тоа го стимулира нашиот мозок и на тој начин формираме слика. Важен е изворот на светлина. Оригиналната слика имаше премногу изложеност, што го прави изворот на светлина контроверзен и несигурен. Како резултат, правиме претпоставки за тоа како фустанот е осветлен, што влијае на бојата што ја гледаме. Сенките се сини, па симнуваме сина светлина во главата за да ја видиме сликата, која се појавува во силни бои – златна и бела. Сепак, вештачката светлина има тенденција да биде жолта, па ако ја видиме многу посветла, фустанот останува сино-црн.

  Latest Posts

  ВМРО-НП изразува поддршка за храброста со која зборуваше г-динот Зоран Заев за македонската историја

  Во врска со вчерашнто интервју на г-динот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската...

  НЕ СМЕАТ ДА СЕ ЗДЕБЕЛАТ – Невеста бара од нејзините деверуши да потпишат договор пред свадба!!!

  Подгответе се. Бидејќи има уште една хорор невестинска приказна која станува вирална, а оваа вклучува… договори. Поточно, желбата на една невеста да има свој број...

  Жените ширум светот ги сакаат нејзините облини – Ова се совети за фитнес на Ким Кардашијан

  Ким Кардашијан е вистински магионичар во „шоуто“, а целата империја ја изгради врз нејзината личност и реалноста што ги следи животите на членовите на...

  Викторија Бекам ја откри тајната на совршената кожа – Сè е во една многу ефтина и достапна состојка!

  Викторија Бекам е позната по своите добри стајлинзи и беспрекорен тен, а кога станува збор за второто - тоа е нејзината тајна. Поранешната пејачка на...

  АКТУЕЛНО

  Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата бугарска, изгласа Парламентот во Софија

  Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од...

  Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година

  Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година, објави Нетпрес. Одлуката е објавена во Службен весник на 27 септември. „Учебната 2020/2021 година во...

  Го згрозија светот: Влегла во соба и затекнала ужас- сопругот гол заедно со неговата мајка (ФОТО)

  Една жена која тврди дека го фатила својот сопруг за време на сестра со својата мајка, и рекла на полицијата дека секогаш се сомневала...

  Најлесен начин да бидете задоволни од вашиот изглед: Брчките на вратот и деколтето исчезнуваат за брзо време со оваа смеса

  Брчките на вратот и деколтето се многу чести. Нашето тело старее и кожата ја губи својата еластичност. Не можеме целосно да ги отстраниме, но можеме...

  Се’ било испланирано: Груевски планирал да гради целосно нов град

  После промената на изгледот на главниот град Скопје со прокетот „Скопје 2014“ и изградбата на неколку клучни автопатски делници, како и други капитални инвестиции...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.