9.2 C
Skopje
петок, јуни 5, 2020

Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Ми открија рак на дојка, ве молам не го игнорирајте овој симптом споделете сакам сите жени да го видат

  Шери Родс е мајка на три деца, на која вчера и бил дијагностициран рак на дојка. Таа одлучила на Фејсбук да сподели фотографија од...

  Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

  Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...

  ДЕТАЛНО: Колку случаи на коронавирус има во секој град во Македонија

  Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај. Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во...

  Еве што се случува со вашето лице доколку еден месец не пиете кафе

  Новинарка од сајтот Byrdie.com поради проблеми со кожата престанала да пие кафе три недели, а резултатите биле неверојатни. Ви го пренесуваме нејзиното искуство.

  Ако барем еднаш сте биле кај дерматолог, сигурна сум дека ви препорачал да пиете помалку кафе или во целост да престанете. Дерматологот повеќе пати ме советуваше да го направам тоа, но не бев подготвена да се одречам од мојата кофеинска зависност. Но, од чиста љубопитност одлучив да не пијам кафе три недели, а во продолжение ќе ви раскажам до какви неверојатни резултати дојдов.

  Сигурно барем сто пати сте слушнале некој како тврди дека одрекнување од некои намирници допринело за подобар изглед на неговата кожа. Многу често станува збор за шеќер, млечни производи, пченично брашно или кафе. Неброени пати од дерматологот сум чула дека одрекувањето од кафе ќе допринесе за подобар изглед на мојата кожа, па затоа одлучив да се откажам од мојот утрински ритуал на неколку недели.

  Па, зошто кафето е „виновникот”? Накратко, научно објаснето: кафето има многу киселини. Големите дози на кисел кофеин во комбинација со вашите хормони, особено хормоните за стрес, влијаат врз зголемената мрснотија на вашата кожа. Пред се’, кафето е диуретик и поттикнува мокрење, па така предизвикува и дехидрација.

  Јас спаѓам во групата луѓе кои пијат до четири кафиња дневно, па сум на сигурен пат до дехидрација. Пред се’, сигурно ве интересира дали ми недостасуваше кафето наутро за време на три недели? – Апсолутно!

  Не очекував чудо, но за време на првата недела немаше никакви разлики на мојата кожа на лицето. Но, во втората недела веќе исчезнуваа акните кои одамна се појавиле. Веќе во третата недела целосно исчезнаа и морам да признаам дека мојата кожа изгледаше одлично. Проширените пори кои одамна ме мачеа изгледаа помали од претходно. Секако, кожата не ми беше совршена како кај Џенифер Лопез, но одрекувањето од кафе конечно почна да ми се допаѓа.

  Другата промена која ја забележав е – помало ниво на маснотија. Отсекогаш сум имала неколку суви зони на лицето – околу носот и брадата, но веќе во третата недела, мојата кожа беше со еднаков состав, што ме натера да верувам дека мешаната суво-масна текстура на кожата беше резултат на дехидрација поради конзумирањето на кафе.

  Сепак, мојата кожа не стана совршена како да е „фотошопирана” за три недели, но мислам дека во целост ќе се откажам од кафето и дека резултатите ќе бидат подобри на долг рок.

  Latest Posts

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Ми открија рак на дојка, ве молам не го игнорирајте овој симптом споделете сакам сите жени да го видат

  Шери Родс е мајка на три деца, на која вчера и бил дијагностициран рак на дојка. Таа одлучила на Фејсбук да сподели фотографија од...

  Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

  Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...

  ДЕТАЛНО: Колку случаи на коронавирус има во секој град во Македонија

  Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај. Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во...

  АКТУЕЛНО

  ВИДЕО: Отстранува бигор без мака – 8 милиони луѓе се воодушевени од овој трик

  Кујната е срцето на домот и местото каде подготвуваме храна за домашните, па затоа треба секогаш да биде чиста. Ако и вас ве мачат наслагите...

  Што никако не треба да се направи при посетата на Острог – правила кои треба да се почитуваат

  Манастирот Острог е еден од најпосетените манастири на Балканот, Во него секој верник треба да пристапи со чисто срце и молитва, во надеж дека...

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  Што се случува кога ќе умреме: Исповед на девојката која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст…

  Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

  Молитва која ќе направи чуда во вашиот живот

  ,,Даровите од Бога – се моите дарови. Јас ги користам во секој момент од денот. Со мене се во Божествената хармонија, мир и изобилство....

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!