17.4 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  Експерт за корона вели дека ова е единствениот начин да го подготвите вашето тело – ова му се случува на организмот кога вирусот ќе влезе во системот

  Биологот Бен Њуман, експерт за коронавирус, објаснил како вирусот се однесува во човечкото тело.

  Шефот на одделението по биологија на Универзитетот во Тексас, д-р Бен, истражувач кој 24 години проучува разни видови на корона вируси, го објаснил комплексниот механизам кој што се случува во телото кога истото ќе се зарази од Ковид-19.

  Секоја ќелија во човечкото тело поврзана е со имуниот систем и пријавува секаква можна закана. За таквите пријави задолжени се посебни молекули чија работа е да откријат за каква закана станува збор и да ја пореметат работата на одбранбениот механизам на телото.

  Вообичаено, кога телото ќе го открие напаѓачот, се активира нашиот вроден имун одговор за телото да се бори против вирусот на општ начин додека не дојде до пореметување и на конкретниот имунолошки одговор.

  Таа, друга и конкретна линија, вклучува и произведување на смртоносни Т ќелии.

  „Работата на Т ќелиите е влегување и пробивање на дупките во било која ќелија која е заразена од коронавирусот. Кога подоцна ја проверуваме крвта на заболените, како што тоа го правевме за време на епидемијата САРС, видливо е дека преживеаните имале добар одговор за смртоносните Т ќелии“ – објаснува д-р Њуман.

  Коронавирусот, како и секој друг вирус, сака да направи што повеќе свои реплики. Затоа се врзува за човечките ќелии, им ја внесува својата РНК и ја репрограмира ќелијата да се претвори во вирусна, за така истата таа ќелија да се репродуцира во што повеќе вируси.

  Човечкото тело има систем кој што работи како интерфон – аларм за помош на имуниот систем кој што ги испраќа ќелиите во одбрана на системот.

  Така се врши комуникација помеѓу молекулите, а коронавирусот сака да ја спречи таа комуникација за да може да продолжи да се репродуцира.

  Доколку успеете навреме да извлечете сигнал, следи одличен имунолошки одговор од организмот, меѓутоа доколку имунолошкиот систем одговори погрешно тогаш победува коронавирусот.

  „Коронавирусот и вирусот грип, сакаат да ги напаѓаат белите дробови, делот каде што воздухот ги допира ќелиите. Потоа се враќаат од каде што дошле за да заразат некој друг“ објаснува д-р Њуман.

  Што се случува со луѓето кои што имаат послаб имунолошки систем?

  Во идеални услови, вашето тело создава рамнотежен имунолошки одговор. Меѓутоа, доколку сте имунокомпромитивни, на пример, доколку имате пресаден орган, се лечите од рак или пак сте ХИВ позитивни, или пак на било кој друг начин имате слаб имунолошки систем, тоа значи дека таков одговор од вашиот организам можеби ќе нема.

  Затоа тогаш најдобро е да ги преземете сите можни мерки за да не го добиете вирусот.

  На докторите исто така не им се допаѓа идејата на “зајакнување“ на вашиот имун систем затоа што премногу енергија во имун состав, го тера телото да се напаѓа себе – така изгледа автоимуна болест.

  „Тоа што може да го направите за да го натерате имунолошкиот систем да работи најдобро што може, е да се опуштите и да одмарате колку што е можно повеќе“ – вели д-р Њуман.

  Latest Posts

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  АКТУЕЛНО

  Се плашите од змии и не смеете да излезете во двор? – овој прав го има во секој дом, а змиите од него бегаат...

  Доаѓа лето, но и наезда на змии со него. Овој прав ќе ви помогне да се ослободите од нив, доколку ги сретнете во двор. Сите...

  Сопругот пред 33 години ѝ ја земал ќерката од раце и ја дал на посвојување: Вистинска и трогателна приказна на ова семејство

  Шејла Хендерсон (33) од Охајо пораснала со Ненси и Џими, парот кој ја посвоил кога имала само 10 месеци. Иако сите мислеле дека Шејла била...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106...

  „Можев да гледам, а имав чувство како да се наоѓам на друга планета“ – овој маж ги опишал трите минути на клиничка смрт

  Некој корисник на „Редит“ го споделил своето искуство и раскажал што му се случило кога доживеал клиничка смрт. Тој се разболел додека престојувал во странство...

  Ја шпионирал сопругата преку скриена камера, а тоа што го видел го оставило без зборови

  Овој маж признал дека ја шпионирал својата сопруга преку камерата за дадилката и дека останал запрепастен кога видел што прави таа. Татко на близнаци изјавил...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.