9.2 C
Skopje
четврток, април 2, 2020

ВИДЕО: Филипче со детали за 31-годишниот маж кој почина од коронавирусот

Откако министерот за здравство Венко Филипче, откри дека рано утрово на Инфективната клиника од коронавирусот починал пациент на 31-годишна возраст, следуваа повеќе новинарски прашања...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

  Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден...

  Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

  Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми кај мажите, пренесува британскиот...

  Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19: Откриено што на тоа најмногу влијае

  Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...

  Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

  „А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние...

  Експерт за корона вели дека ова е единствениот начин да го подготвите вашето тело – ова му се случува на организмот кога вирусот ќе влезе во системот

  Биологот Бен Њуман, експерт за коронавирус, објаснил како вирусот се однесува во човечкото тело.

  Шефот на одделението по биологија на Универзитетот во Тексас, д-р Бен, истражувач кој 24 години проучува разни видови на корона вируси, го објаснил комплексниот механизам кој што се случува во телото кога истото ќе се зарази од Ковид-19.

  Секоја ќелија во човечкото тело поврзана е со имуниот систем и пријавува секаква можна закана. За таквите пријави задолжени се посебни молекули чија работа е да откријат за каква закана станува збор и да ја пореметат работата на одбранбениот механизам на телото.

  Вообичаено, кога телото ќе го открие напаѓачот, се активира нашиот вроден имун одговор за телото да се бори против вирусот на општ начин додека не дојде до пореметување и на конкретниот имунолошки одговор.

  Таа, друга и конкретна линија, вклучува и произведување на смртоносни Т ќелии.

  „Работата на Т ќелиите е влегување и пробивање на дупките во било која ќелија која е заразена од коронавирусот. Кога подоцна ја проверуваме крвта на заболените, како што тоа го правевме за време на епидемијата САРС, видливо е дека преживеаните имале добар одговор за смртоносните Т ќелии“ – објаснува д-р Њуман.

  Коронавирусот, како и секој друг вирус, сака да направи што повеќе свои реплики. Затоа се врзува за човечките ќелии, им ја внесува својата РНК и ја репрограмира ќелијата да се претвори во вирусна, за така истата таа ќелија да се репродуцира во што повеќе вируси.

  Човечкото тело има систем кој што работи како интерфон – аларм за помош на имуниот систем кој што ги испраќа ќелиите во одбрана на системот.

  Така се врши комуникација помеѓу молекулите, а коронавирусот сака да ја спречи таа комуникација за да може да продолжи да се репродуцира.

  Доколку успеете навреме да извлечете сигнал, следи одличен имунолошки одговор од организмот, меѓутоа доколку имунолошкиот систем одговори погрешно тогаш победува коронавирусот.

  „Коронавирусот и вирусот грип, сакаат да ги напаѓаат белите дробови, делот каде што воздухот ги допира ќелиите. Потоа се враќаат од каде што дошле за да заразат некој друг“ објаснува д-р Њуман.

  Што се случува со луѓето кои што имаат послаб имунолошки систем?

  Во идеални услови, вашето тело создава рамнотежен имунолошки одговор. Меѓутоа, доколку сте имунокомпромитивни, на пример, доколку имате пресаден орган, се лечите од рак или пак сте ХИВ позитивни, или пак на било кој друг начин имате слаб имунолошки систем, тоа значи дека таков одговор од вашиот организам можеби ќе нема.

  Затоа тогаш најдобро е да ги преземете сите можни мерки за да не го добиете вирусот.

  На докторите исто така не им се допаѓа идејата на “зајакнување“ на вашиот имун систем затоа што премногу енергија во имун состав, го тера телото да се напаѓа себе – така изгледа автоимуна болест.

  „Тоа што може да го направите за да го натерате имунолошкиот систем да работи најдобро што може, е да се опуштите и да одмарате колку што е можно повеќе“ – вели д-р Њуман.

  Latest Posts

  Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

  Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден...

  Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

  Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми кај мажите, пренесува британскиот...

  Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19: Откриено што на тоа најмногу влијае

  Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...

  Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

  „А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние...

  АКТУЕЛНО

  „Како да сум голтнала стакло, а телото ми гореше“ – самохрана мајка ги опиша морничавите симптоми на коронавирусот

  Мајка на три деца се бори со коронавирусот, а во нејзината исповед опишала какви симптоми имала. Фотографката Менди Чарлтон (46) рекла дека “имала чувство како...

  Зошто во Италија масовно се шири смртта? Коронавирусот е само една од причините…

  Кога пред околу два и пол месеци од Кина почнаа да пристигнуваат информации и податоци за првите смртни случаи предизвикани од досега непознат коронавирус,...

  Медицинска сестра со денови била настината, па решила да се тестира: Починала дома, чекајќи ги резултатите

  Медициска сестра Наташа От (39) од Њу Орлеанс починала чекајќи резултати од тестот за коронавирусот. Првите симптоми ги почуствувала на 10 март. Имала благо покачена...

  Потврдено од министерот: Тројца вработени во МВР заразени со коронавирус

  Тројца припадници на Министерството за внатрешни работи се заболени од коронавирусот. Едниот е полициски службеник во ПС – Бит пазар, вториот е од крим...

  ВМРО Народна предлага затворање на сите државни и приватни работни места со исклучок на оние кои се витални

  Со оглед на новонастаната ситуација која станува се покомплицирана и од аспект на ширење на вирусот но и од аспект на падот на економијата,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!