32 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Жена си ја отвори душата: Мојот сопруг е херој, но јас сакам да умре!

  Јас го сакам својот сопруг и сакам да му дадат инекција за евтаназија, но законот не ми дозволува, вели Линдзи Брингз, која се нашла во ќорсокак откако нејзиниот сопруг Пол доживела несреќа и сега живее како билка.

  Кога даваш завет дека некого ќе го сакаш во добро и лошо, во здравје и болест никогаш не можеш ни да замислиш што најлошо може да се случи. Не можете ни да замислите како е тоа, кога човекот кого го сакате најмногу на цел свет, ќе дојде во ситуација животот да му зависи од апаратите. Не ни сонувате како е тоа кога нема да можете да поднесете да го гледате во таква состојба, па попрво ќе посакате да умре отколку да живее.

  Минатата година во јули Пол (43) кој веќе 15 години работи во полиција, татко на нашата 5- годишна ќерка Ели, доживеа сообраќајка со својот мотор, во која што едвај извлече жива глава, ја започнува потресната приказна Линзи Бригз.

  Според сите лоши изгледи, тој преживеал, но неговата жена морала секојдневно да гледа како нејзиниот храбар маж по 12 месеци станува ништо од човек. Ако некогаш се разбуди мозокот ќе му биде оштетен, и ќе бара 24 часовна нега, и велеле лекарите.

  Секој ден гледам како малку по малку од неговото достоинство изумира, и знам дека и самиот би посакал да умре. Но законот не дозволува да се исклучат апаратите, затоа што тоа не го ставил како своја желба, вели несреќната жена.

  Јас најдобро го познавам. Разговаравме за тоа што би се случило кога некој од нас двајца би завршил во вегетативна состојба, но тоа никогаш не го земавме сериозно. Зошто би го земале?

  Како воен ветеран, Пол преживеал шест години во Заливската војна, во Северна Ирска пред да стапи во полицијата.

  На една страна ќерката за која треба и тоа како да води сметка, а од друга страна 24 часовна нега каде треба да биде медицинска сестра на својот маж. Оваа жена се наоѓа во ќорсокак затоа што не може да донесе никаква одлука.

  Немам овластување да донесам одлука без негова согласност. Сега пишувам однапред документ со кои сакам својата ќерка ја заштитам од вакви сиуации, ако некогаш се најде во слична положба, објаснува Линдзи.

  Во март Челзи Роу кој учествувал во овој судир, во кој кутриот човек го изгубил животот, ја признал вината и е затворен.

  Се надеваме дека правдата е задоволена, но ништо не може да го врати Пол да биде човек каков што беше пред несреќата. Јас го сакам мажот, но тој е мртов во сите делови од неговото тело. Не знам кога ќе почива во мир, вели Линдзи.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.