-1 C
Skopje
понеделник, јануари 18, 2021

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-НП: На денешен ден, од страна на „пробугарската“ платеничка, тетовчанката Мара Бунева беше убиен Велимир Прелиќ

  Во последниов период некои политички партии се претворија во рубрики од типот „на денешен ден пред многу години. ВМРО-Народна партија следејќи го овој најнов тренд...

  ВМРО-НП: Време е да ги напуштиме старите југословенски пропаганди

  Секоја година барем по еднаш во стилот на старата пропаганда се појавуваат текстови со намера да се потсетат македонските граѓани за тоа дека бугарските...

  ВМРО-НП: Загрижени сме од молкот на сите историчари, колумнисти и фејсбук автори

  Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

  Љубчо Георгиевски го повика Латас на ТВ дуел на Алфа ТВ

  Мислам дека е дојдено време за еден Тв Дуел на Тв Алфа, медиум на вардарскиот четнички корпус. Љупчо Цветкоски да го води а јас со...

  Зошто во Италија масовно се шири смртта? Коронавирусот е само една од причините…

  Кога пред околу два и пол месеци од Кина почнаа да пристигнуваат информации и податоци за првите смртни случаи предизвикани од досега непознат коронавирус, иако немаше толкава паника каква што владее сега, меѓу експертите сепак во јавноста можеше да се почувствува тоа.

  Непознатиот вирус веројатно е најголемиот кошмар на сите епидемиолози ширум светот. Во екот на епидемијата во Вухан, податоците во некои денови делуваа катастрофално, повеќе од 10 отсто од луѓето умираа, а сепак иако Ху од почетотот ги фалеше кинеските напори за сузбивање на вирусот и податоците кои што им ги доставуваа, отсекогаш постоеше трошка сомнеж – што доколку истите до крај не се вистинити? Што доколку вирусот е поопасен отколку што изгледа?

  Се докажа дека и во Европа владее истиот тој вирус, а смртните случаи кои што се регистрирани досега – во Италија ја надмина бројката на смртни случаи во Кина.

  Луѓето во Италија почнаа да умираат масовно, a денес е датумот кога таму почина првиот човек, а само вчера починаа 627 луѓе. По повеќе од десет дена по прогласувањето на целосен карантин, Италијанците умираат во рекордни бројки. Работите досега би требало да бидат под контрола, зарем не? 

  Причините секако дека се комплексни. Еден дел од вината лежи во ненавремената реакција на системот и фактот дека дозволиле епидемијата да продре во најчувствителниот дел од општеството – болниците и амбулантите.

  Насекаде низ светот “владее“ коронавирусот, но во Италија има најмногу смртни случаи. Зошто? 

  Ќе ги земеме за пример Италија и Германија. Земјите во кои што првиот заболен пациент од коронавирусот бил дијагностициран на ист датум. Доколку ги погледнете графиконите од двете држави ќе може да видите како бројот на заразени растел и кај едните и кај другите, а кога ќе го погледнеме вкупниот број може да видиме дека во Италија процентот на смртни случаи е 8.5 отсто, а во Германија 0.18 отсто. Причината поради која што тоа е така е тоа што Италијанците дозволија вирусот да се прошири на двојно повеќе граѓани отколку Германците.

  Немојте да мислите дека одлуките за целосно запирање на општествените и економски активнсти кои што светските Влади ги носат биле едноставни.

  Неверојатно е тешко да се одговори дали сакаме да го ризикуваме животот на постарите граѓани, а за возврат работно активните жители да се спасат од долгогодишна рецесија, или пак да спасуваат животи, а потоа да се грижат за економијата.

  И во едната и во другата ситуација ќе има последици по човечките животи, сега од вирусот, подоцна можеби од сиромаштија и некои други болести предизвикани од стрес и сиромаштија, неплатени кредити, изгубени работни места и недвижнини.

  Едно е сигурно, и покрај коронавирусот сепак Италијанците не умираат само поради тоа туку тие умираат и поради тоа што не се дисциплинирани и одговорни и не се придржуваат до мерките за безбедност кои што Владата им ги налага.

  Извор: Tocka.com.mk

  Latest Posts

  ВМРО-НП: На денешен ден, од страна на „пробугарската“ платеничка, тетовчанката Мара Бунева беше убиен Велимир Прелиќ

  Во последниов период некои политички партии се претворија во рубрики од типот „на денешен ден пред многу години. ВМРО-Народна партија следејќи го овој најнов тренд...

  ВМРО-НП: Време е да ги напуштиме старите југословенски пропаганди

  Секоја година барем по еднаш во стилот на старата пропаганда се појавуваат текстови со намера да се потсетат македонските граѓани за тоа дека бугарските...

  ВМРО-НП: Загрижени сме од молкот на сите историчари, колумнисти и фејсбук автори

  Овие денови пред 76 години се сличија настани кои се спомнуваат под името „Крвав Божиќ“ во кои беа стрелани повеќе стотици македонски партизани. Стрелањето беше...

  Љубчо Георгиевски го повика Латас на ТВ дуел на Алфа ТВ

  Мислам дека е дојдено време за еден Тв Дуел на Тв Алфа, медиум на вардарскиот четнички корпус. Љупчо Цветкоски да го води а јас со...

  АКТУЕЛНО

  ФОТО: Заборавете на норвешките радијатори, со овој шведски изум заштедете и стоплете ја куќата

  Ако ги послушате Швеѓаните, следните зими би можеле да плаќате значително помали сметки за струја. Имено, шведската компанија SolarTech која се занимава со продажба на...

  Д-р Беќаровски: Позитивниот ПЦР тест не мора да значи дека имате САРС-КоВ-2!

  Професорот на медицинскиот факултет доктор Нико Беќаровски, разоткрива неколку дилеми околу коронавирусот, кои може да бидат значајни за граѓаните особено во време кога пандемијата...

  Трагедија во Струмица: Осуманесетгодишна девојка починала од струен удар

  Во полицијата вчера било пријавено дека со Итна медицинска помош била донесена Е.Б.(18) од село Баница, која била почината од струен удар, информираше портпаролката...

  ИТЕН СОСТАНОК ВО КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ- ќе следува ли нов карантин по рекордниот број на новозаразени денеска?

  Министерството за здравство информира дека во моментов се одржува консултација на Министерот за здравство Доц. д-р. Венко Филипче со членовите на Комисијата за заразни...

  Рекорд – Нови 225 случаи на заболени од корона вирус во Македонија

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 1.694 тестирања, а регистрирани се 225 нови случаи на Ковид-19. Новите случаи се регистрирани...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.