7.4 C
Skopje
недела, февруари 23, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  Зошто мастурбацијата е добра за здравјето?

  Бројни истражувања покажале дека мастурбацијата благотворно делува на човековото здравје. Помеѓу останатото, таа го зајакнува имунитетот и го подобрува расположението.

  Иако има и од оние кои сметаат дека мастурбирањето е штетно, науката всушност покажува дека таа е навистина ефикасна – како за физичко, така и за менталното здравје.

  Стрес и расположение

  Австралиска студија од 2010 година на која присуствуваа 150 лица, откриено е дека сексот помага во стресни ситуации. Откриено е дека истиот ефект го има и мастурбацијата. Поточно, за време на сексот или мастурбацијата организмот испушта коктел на хормони кои го смируваат телото, а со самото тоа се намалува стресот и анксиозноста.

  Кардиоваскуларно здравје и дијабетес

  Експертите местурбацијата ја поврзуваат и со кардиоваскуларното здравје, како и со намалување на ризикот од појава на дијабетес тип два. Неколку исражувања покажале дека женските оргазми – независно од тоа дали се постигнати од секс со партнерот или со мастурбација – ја зајакнуваат отпозноста на жените на кардиоваскуларни болести и дијабетес.

  Дивеење на хормоните

  Некои земји ја ограбруваат мастурбацијата меѓу тинејџерите. Британската влада во 2009 година ги наведувала тинејџерите да мастурбираат берем еднаш во денот. Зошто? Мастурбацијата на некој начин ги смирува хормоните и благотворно делува врз психо-физичкото здравје на тинејџерите чии тела се полни со хормони.

  Несоница

  Според некои студии, мастурбацијата е еден од најдобрите природни лекови за несоница. Многумина дури и несвесно се впуштаат во мастурбација по стресниот ден, бидејќи тоа ги смирува и им помага да заспијат. Мастурбацијата помага при ослободување на на допамин во телото кој е најголем во периодот пред климакс. По оргазмот, се лачи окситоцин и ендорфин, што јавува чувство на смиреност кај жената.

  Инфекции

  Мастурбација кај жените помага и во спречување на инфекција грлото на матката, но и благотворно делува на инфекциите на уринарниот тракт. Познато е дека мастурбацијата го намалува ризикот од рак на простатата кај мажите, а новите истражувања покажуваат дека го намалува и ризикот од рак на матката кај жените. Најголема заслуга за тоа има оргазмот кој “ ја отвора вратата” на матката  и стимулира зголемување на добри бактерии.

  Зајакнување на имунитетот

  Благодарение на хормоните кои се лачат во телото за време на сексуалниот чин, но и за време на мастурбацијата, имунитетот станува посилен. Тоа значи дека се помалку сте подложни на различни болести.

  Latest Posts

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  АКТУЕЛНО

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  (ВИДЕО и ФОТО) Силен ветер во Скопје, паднати дрвја, урнати билборди

  Во Скопје синоќа дуваше силен ветер со брзина од околу 70 километри на час. Во делови од градот има откорнато покриви и дрвја кои...

  Страотна сообраќајка во Скопје: Загина македонската кошаркарска легенда

  Синоќа во страотна сообраќајка во населбата Кисела Вода животот го загуби македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур, роден на 15 октомври 1950 во...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!