12 C
Skopje
четврток, март 4, 2021

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  Интересна разлика меѓу маските N95 и KN95 – Што ги прави различни?

  Маските за лице станаа од основна важност како и долната облека , мораат да се носат секаде.

  Експертите велат дека има докази дека, и покрај анкетата на Ипсос, откриено дека 77 проценти од Американците носат маска некое време или цело време кога ја напуштаат куќата, многумина не ја разбираат ефективноста на маските и нивната разлика меѓу нив.

  Еден пример е разликата помеѓу N95 и KN95.

  И едното и другото се маски за лице кои потсетуваат на патка, кои цврсто притискаат на лицето, за разлика од релативно лабавото држење на хируршкита маска за лице или банданата. Но, постојат суптилни разлики помеѓу овие две маски.

  Што ги прави маските N95 и KN95 различни?

  „Мислам дека луѓето се навистина збунети за тоа што е респиратор, а што маска“, вели др. Ники МекКалоу, технички и регулаторен менаџер во 3M, најголемиот производител на респиратори N95 во САД.

  Таа објаснува дека вашата просечна маска за лице не филтрира мали честички додека дишете, дејствувајќи како „бариера“ за фаќање големи честички и капки.
  KN95s и N95s, од друга страна, се респиратори. Додека маската од ткаенина за лице не го покрива целосно лицето – како што се на мостот на носот или во близина на образите – респираторите, вели МекКалоу, можат да се запечатат целосно на кожата.

  Овие респиратори филтрираат 95 проценти од честичките со дијаметар поголем од 0,3 микрони, објаснува др. Мајкл Шиво, пулмолог и вонреден професор по интерна медицина .

  „Тоа е важно затоа што повеќето бактерии се поголеми од 0,3 микрони“, вели тој. „Многу честички од вирусот се мали, а некои се помали од 0,3 микрони, но тие се суспендирани во капки вода што ги прават ефикасно поголеми. Значи, овие маски филтрираат 95 проценти од тие мали честички “.

  Која е разликата помеѓу маските N95 и KN95?

  Единствената најголема разлика помеѓу двете се сведува на регулативата.

  KN95s обично се регулирани од кинеската влада, додека N95s се регулирани од Националниот институт за безбедност и здравје при работа во САД

  Одобрените KN95 работат скоро идентично како N95s – тие имаат практично иста стапка на филтрација и затоа се подеднакво безбедни ако се соодветно сертифицирани. KN95 може да имаат петелки за уши; повеќето N95-а се прицврстуваат само преку ремени за глава. И KN95 може да бидат полесно достапни за купување бидејќи побарувачката за N95 продолжува да расте.

  Може ли секој да носи маска N95 или KN95?

  Во моментов не се препорачуваат респиратори за пошироката јавност, според упатствата на ЦДЦ.

  Наместо тоа, N95s и KN95s треба да бидат насочени кон здравствените. Зошто? Бидејќи тие се неопходна заштитна опрема и како производи за една употреба, тие можат брзо да истечат.

  Како се носи маска N95 или KN95?

  Експертите нагласуваат дека и N95s и KN95 треба да исполнуваат услов, добро да го штитат лицето т.е. да се ставаат на лицето правилно, правилно да го запечатат лицето,и на тој начин и правилно ќе штитат од вируси.
  Се додека овие респиратори се користат и се носат правилно како што треба нема причина за грижа околу изборот меѓу овие две маски N95 наспроти KN95.

  Latest Posts

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  АКТУЕЛНО

  Тага и неверување во семејство во Охрид: Почина 35-годишната Ивана која дотогаш немала никакви симптоми

  Се се случило само во два дена, без предходни симптоми Ивана пред два дена добива покачена температура, температурата и се смирува со помош на...

  [Видео] Михаела: Не бараме одговорност за смртта на мајка ми, но бараме да не се повтори

  Новинарот Фуркан Салиу во посета на семејството на починатата пациентка на инфективното одделение во Штип. Михаела, ќерка на починатата изјави дека не бараат одговорност за смртта...

  Георгиевски: Бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалната политика!

  Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски смета дека бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалните политики на Бугарија од периодот кога за официјален јазик тие ја...

  Онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“

  „КСП Центар-Јадро“ организира онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“ и разговор со режисерот на филмот, Љупчо Темелковски. Проекцијата ќе м..

  „Скопје постер фестивал“ се приклучува на глобалното дизајнерско движење против Ковид-19

  ПЛАКАРТ е еден од организаторите потткнувачи на создавањето глобална мрежа на дизајн-асоцијации и здруженија, кои имаат цел да инспирираат движење за ..

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!