32 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Каде грешите ако вежбате, а не слабеете?

  Сигурно и вие постојано слушате и читате дека за да изгубите некој килограм мора да вежбате. Ако почнувате да го правите тоа, одите секој ден, но резултати нема, сигурно правите некоја од следните грешки.

  Јадете погрешна храна
  Многу луѓе обрнуваат внимание на тоа како ќе ги потрошат калориите, но не и каква храна внесуваат во организмот. Исклучително е важно исхраната да се состои од здрави и свежи производи. Оние денови кога не вежбате внесувајте повеќе зеленчук, избегнувајте преработена храна, шеќер и леб.

  Правите премногу кардио вежби
  Кардио вежбите се неопходни, бидејќи тие го забрзуваат метаболизмот. од друга страна, премногу кардио вежби како последица ги навикнуваат мускулите на издржливост, а со тоа го забавуваат губењето килограми. Освен тоа, кардио вежбите може да предизвикаат глад, со што ризикувате да земете нешто непотребно за грицкање.

  Не кревате тегови
  Речиси сите се плашат дека со кревањето тегови ќе ги зголемат мускулите, но тоа не е така. Без тегови, потешко ќе ослабете, бидејќи колку повеќе мускули имате, толку повеќе калории ќе согорите.

  Воопшто не се одморате
  Без разлика колку сте мотивирани да ослабете, секојдневниот тренинг нема да ви биде од голема помош. За да имаат ефект вежбите, неопходно е на мускулите да им дадете време да одморат. Направете си распоред: еден ден интензивен тренинг, еден ден кардио вежби, еден ден одмор.

  Премногу вежбате
  Премногу време поминато во теретана не значи и фит тело. Доколку не сте професионален спортист не треба да вежбате повеќе од еден час дневно. Правило до кое треба да се придржувате е: Колку е појак тренингот, толку пократко треба да биде времето поминато во теретана.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.