32 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Како да го избегнете јо-јо ефектот?

  Еден од најчестите проблеми со кои се соочуваат луѓето после диета е т.н. јо-јо ефект. Него го предизвикува враќањето на старите навики во исхраната, кои се многу поразлични отколку оние кои се однесуваат на дисциплина и одрекување од многу нешта. Како би ја задржале саканата килажа, треба да усвоите дел од тие здрави навики.

  Помалку калории во чинијата
  Кога завршувате со препорачаната диета и се враќате на старата исхрана, намалете го бројот на калории во оброците. Бројот на калории кои треба да ги тргнете од чинијата се 300.

  Ред и дисциплина во бројот на оброци
  Пет врамнотежени и лесни оброци, во кои е вклучен и неопходниот појадок во кој треба да преовладуваат растителни влакна и витамини од овошје, ќе ви помогнат да го задржите омилениот број на вагата.

  Чинија со протеини
  За да го спречите враќањето на килограмите, во вашите оброци мора да вклучите протеини. Тие го помагаат создавањето на мускули, а воедно ја забрзуваат работата на метаболизмот. Комбинирајте ги со зеленчук кои имаат малку скроб.

  Вежбање
  Без телесна активност тешко ќе успеете да ги задржите постигнатите килограми. На тој начин ќе го избегнете и т.н. “skinny fat” синдром. Тој се манифестира кога килограмите се губат без зацврстување на телесната маса после диета. На тој начин се појавува бавен метаболизам кој го отежнува задржувањето на посакуваната телесна тежина. За да го спречите ова направете комбинација од аеробни вежби кои го отстрануваат вишокот на масно ткиво и анаеробни вежби кои ги јакнат мускулите.

  Постепено воведување на старите намирници во чинијата
  За да се навикне телото на новата тежина и на помалиот процент на масно ткиво потребен е одреден период. Со секој изгубен килограм, на телото му требаат 10 дена да се навикне на новата тежина. Во тој период на прилагодување треба да го избегнете враќањето на старите навики во исхраната, поточно намирниците кои комплетно сте ги исклучиле од исхраната треба да ги воведувате постепено.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.