9.2 C
Skopje
недела, мај 31, 2020

Филипче: Можно е враќање на забраните во одредени општини во Скопје

Процентот на заразени лица во последните 14 дена изнесува 5,5 отсто од бројот на тестирани лица заедно со тестовите од скринингот. Зголемениот број случаи доаѓаат...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Најдобар природен лек против воспаление на синусите – Делува веднаш

  Воспаленијата на синусите се особено чести во текот на зимскиот период. Тие предизвикуваат отежнато дишење и спиење, силна главоболка, а понекогаш и тахикардија. Иако вообичаено...

  Умирал од тумор на мозокот:Секој ден одел на прошетка и му се случило чудо – после три години болеста исчезнала (видео)

  Докторите на семејството Грег Томас им рекле да се подготват за неговиот погреб, бидејќи туморот го зафатил неговиот мозок и врат. После вакави вести Грег...

  ФОТО: Во понеделникот купиле машина за алишта, а во вторникот не моежеле да си го најдат детето – затекнале морничава глетка

  Американката Линдзи Меклевер на асвојот Фејсбук профил објавила статус со кој сакала да ги предупреди сите на опасностите кои демнат кај машините за перење...

  Филипче: Можно е враќање на забраните во одредени општини во Скопје

  Процентот на заразени лица во последните 14 дена изнесува 5,5 отсто од бројот на тестирани лица заедно со тестовите од скринингот. Зголемениот број случаи доаѓаат...

  Како да ги снема белите флеки по телото кои се појавуваат во лето

  „Tinea versicolor“ е габично обојување на кожата кое се јавува во текот на летните месеци. Станува збор за бели дамки кои најчесто се појавуваат на подрачјето кај вратот, а ако не се третираат можат да се прошират и по целото тело.

  Кои се причинителите?

  • Пад на имунитетот
  • Зголемено потење
  • Сончање и одмор на влажни и топли места
  • Мрсна кожа

  Зошто се појавуваат?

  Бројни микроби се собираат на површината од човечката кожа, а топлата кожа во комбинација со потењето, мртвите клетки и маснотиите кои ги лачи кожата се совршено место за развој на габи. Габите се манифестираат во облик на бели кружни дамки – депигментации на кожата кои може да започнат од мали дамки на вратот и во текот на летото да се прошират по целиот грб.

  Ако сакате да се ослободите од ваквите дамки на кожата, употребете ги овие природни лекови кои ги има во вашето домаќинство:

  1. Пробиотик

  Јогуртот е полн со добри бактерии кои помагаат телото да се бори против опасни микроогранизми меѓу кои е и „tinea versicolor“. Нанесете го обичниот јогурт или пробиотикот без шеќер на заболеното место, оставете да се исуши и измијте ја кожата. Постапката треба да се повторува неколку пати дневно

  2. Јаболков оцет

  Оваа магична намирница се користи во целото домаќинство, а нејзината магија делува и на габичните инфекции. Јаболковиот оцет има природни антифунцидни својства поради кои е исклучителен борец против „tinea versicolor“

  Измешајте еднаква количина вода и јаболков оцет и со неа намокрете парче вата. Со ватата, тапкајте по заразените делови и оставете ја кожата да се исуши. Повторувајте ја постапката секогаш кога сте во можност

  3. Масло од чајно дрво

  Етеричното масло од чајно дрво се користи уште од одамна за борба против габични инфекции на кожата, па затоа е и делотворно и за ваквиот проблем. Во сад измешајте лажица маслиново масло и 5-7 капки етерично масло од чајно дрво. Со парче вата, смесата нанесете ја на заразените места и оставите да делува во текот на целото време додека сте дома.

  Latest Posts

  Најдобар природен лек против воспаление на синусите – Делува веднаш

  Воспаленијата на синусите се особено чести во текот на зимскиот период. Тие предизвикуваат отежнато дишење и спиење, силна главоболка, а понекогаш и тахикардија. Иако вообичаено...

  Умирал од тумор на мозокот:Секој ден одел на прошетка и му се случило чудо – после три години болеста исчезнала (видео)

  Докторите на семејството Грег Томас им рекле да се подготват за неговиот погреб, бидејќи туморот го зафатил неговиот мозок и врат. После вакави вести Грег...

  ФОТО: Во понеделникот купиле машина за алишта, а во вторникот не моежеле да си го најдат детето – затекнале морничава глетка

  Американката Линдзи Меклевер на асвојот Фејсбук профил објавила статус со кој сакала да ги предупреди сите на опасностите кои демнат кај машините за перење...

  Филипче: Можно е враќање на забраните во одредени општини во Скопје

  Процентот на заразени лица во последните 14 дена изнесува 5,5 отсто од бројот на тестирани лица заедно со тестовите од скринингот. Зголемениот број случаи доаѓаат...

  АКТУЕЛНО

  Атиџе разочарана од луѓето: Ми скршија 20 трмки, две полни со пчели ми украдоа

  Не се плашам од корона, се плашам од лоши луѓе, вели Атиџе Муратова, ѕвездата од оскаровскиот македонски документарен филм „Медена земја“. Жената која пред само...

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!