9.2 C
Skopje
петок, јуни 5, 2020

Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Ми открија рак на дојка, ве молам не го игнорирајте овој симптом споделете сакам сите жени да го видат

  Шери Родс е мајка на три деца, на која вчера и бил дијагностициран рак на дојка. Таа одлучила на Фејсбук да сподели фотографија од...

  Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

  Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...

  ДЕТАЛНО: Колку случаи на коронавирус има во секој град во Македонија

  Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај. Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во...

  Како мал бил бездомник кој го тепале на улица, сега е богаташ и вработува исклучиво лица со посебни потреби

  Дру Гудал има животна приказна со која би можел да сними филм, а она што е најважно е дека неговата приказна ги “оживеа” многумина кои дигнале раце од животот.

  Овој Британец отсекогаш сакал да биде глумец и кога имал 20 години, после училиштето за глума успеал дури и да “улови” некои помали улоги. Се појавил во филмовите “Snatch” и “About a boy” и запознал големи имиња како Бред Пит и Хју Грант.

  Меѓутоа, критиките на сметка на неговата глума потполно го уништиле и му промениле сè во животот. Снемал пари, а не сакал да се врати кај своите родители на кои не сакал да му се пожали. Како што рекол, тоа за него би бил тотален пораз. Така станал бездомник и наредните 6 месеци живеел на картонски кутии во текот на 90 години.

  Секој ден била лута борба за опстанок, а просел за храна за да преживее. Повеќе пати бил сериозно претепан од пијаници и други бездомници. Спиел на картонски кутии преку патот на лондонската академија за глума, а покрај тоа што немал ништо, се борел и со депресијата.

  Сепак, животот уште еднаш му се променил кога започнал на улица да чисти чевли за да заработи за храна. Се сеќава дека мора да биде посебно внимателен за да не го уапси полицијата, се додека еден од неговите редовни клиенти не му предложил да ја прави истата работа во неговата канцеларија.

  И веднаш штом заработил повеќе пари, Дру одлучил да направи нешто лудо. Основал компанија која ја нарекол Сјај на сонце и полирање чевли.

  Денес соработува со престижни компании ширум Лондон чии директори и менаџери имаат сјајни чевли. Денес Дру заработува повеќе од 250.000 фунти годишно, а поголемиот дел од парите ги дава во хуманитарни цели. Она на кое е посебно горд е тоа што во својата компанија вработува бездомници и луѓе со посебни потреби.

  Досега вработил околу 40 бездомници, а еден од неговите вработени е Алан Валтон кој има 45 години, кој претходно 15 години бил без работа.

  ИЗВОР: Точка

  Latest Posts

  100% ефикасна: Со оваа диета ќе изгубите 7-12 кг за две недели

  Оние што ја пробале велат дека е 100% ефикасна. Хељдата има помалку калории од другите житарки, а содржи многу протеини, аминокиселини, железо, магнезиум, калиум,...

  Ми открија рак на дојка, ве молам не го игнорирајте овој симптом споделете сакам сите жени да го видат

  Шери Родс е мајка на три деца, на која вчера и бил дијагностициран рак на дојка. Таа одлучила на Фејсбук да сподели фотографија од...

  Над 110 заболени од ковид-19 што е рекорден број за еден ден

  Повеќе од 110 нови случаи со коронавирус се потврдени во изминатите 24 часа, но се уште се работат и други земени брисеви, информираа за...

  ДЕТАЛНО: Колку случаи на коронавирус има во секој град во Македонија

  Вкупниот број на заболени лица во Македонија од коронавирус е 2.491 случај. Како активни случаи се водат 741 лица. Најголем број заболени лица има во...

  АКТУЕЛНО

  ВИДЕО: Отстранува бигор без мака – 8 милиони луѓе се воодушевени од овој трик

  Кујната е срцето на домот и местото каде подготвуваме храна за домашните, па затоа треба секогаш да биде чиста. Ако и вас ве мачат наслагите...

  Што никако не треба да се направи при посетата на Острог – правила кои треба да се почитуваат

  Манастирот Острог е еден од најпосетените манастири на Балканот, Во него секој верник треба да пристапи со чисто срце и молитва, во надеж дека...

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  Што се случува кога ќе умреме: Исповед на девојката која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст…

  Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

  Молитва која ќе направи чуда во вашиот живот

  ,,Даровите од Бога – се моите дарови. Јас ги користам во секој момент од денот. Со мене се во Божествената хармонија, мир и изобилство....

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!