27 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  Кога се родила докторите мислеле дека мајката го изневерила таткото – по 12. години добила сестра и сите биле изненадени

  Девојчињата Асел и Камила Калганови се вистинска сензација во Казахстан, а полека, но сигурно, овие сестри стануваат познати ширум планетата.

  Популарноста ја должат на фактот дека двете се албино, иако се родени со разлика од 12 години.

  14-годишната Асел е многу барана како модел во татковината поради специфичниот изглед и несекојдневната физиономија, а по истиот пат тргнала и малата, сега 2-годишна Камила.

  И додека тие две се целосно бели, со многу светла коса и веѓи, нивниот 8-годишен брат Алдијар има традиционален изглед на Казахстанец, па многумина биле скептично околу тоа кој е вистинскиот татко на децата.

  Дури и мајката, 38-годишната Ајман Сакритова, мајка на овие девојчиња, била шокирана кога ја родила најстарата ќерка, а лекарите предизвикале своевиден скандал кога ја обвиниле дека таткото е всушност некој Русин.

  „Кога ја родив Асел, генетиката овде не беше претерано развиена. Дури сега се развива. Докторите беа шокирани и беа уверени дека во себе има некоја руска крв. Кога почнав да ја изучувам нејзината состојба, дознав дека таа е всушност албино. На почетокот сите беа изненадени. Не знаев што да правам, како да живеам со тоа“, раскажала оваа мајка.

  Асел почнала со моделинг кога наполнила 10 години, но во пар со Камила е уште поатрактивна и поинтересна на брендовите и огласувачите. Вели дека мора да води сметка за кожата повеќе од просечен човек, како и дека избегнува излоѓување на сонце.

  „Ако попладне излезам надвор, морам да ставам крема со фактор, со облека да го заштитам телото, да носам шешир дури и чадор. Навечер ми е многу полесно, кога нема соне“, рекла таа.

  Нејзината мајка додала дека албино децата по ништо не се разликуваат од останатите, иако тоа околината тешко го прифаќа.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.