9.2 C
Skopje
понеделник, јуни 1, 2020

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  Лекар од Кина: Јас не препорачувам никаков лек! Се што треба да направите е да…

  Лекар од Кина: Јас не препорачувам никаков лек! Се што треба да направите е да заработите време

  „Вистината е дека дури и ако одите во болница, нема да добиете третман специјално насочен кон коронавирусот. Достапна е само терапија за поддршка. Затоа, не се разочарувајте ако не можете да влезете во болницата. Правете ги работите што ви ги пишувам денес.“, Професор Вонг Кин-Чунг, во Хонг Конг.

  Секој член на вашето семејство треба да ја исплакне устата со солена вода кога влегува и излегува дома. Користете ладна вода, а не топла вода. Студената вода ќе ги ограничи крвните садови во устата и грлото, со што ќе се намали можноста за вирусите да влезат во крвотокот.

  Солена вода ќе го стабилизира s-протеинот на површината на вирусот, што го отежнува прицврстувањето на мукозните мембрани. За да влезат во нашето тело, коронавирусот прво мора да се врзува за одредени специфични протеини во мембраната, а потоа да се размножуваат. Затоа, плакнете ја устата често. Ќе биде уште подобро ако користите миење на устата со нешто што содржи алкохол.

  Ако имате позитивен тест, но не можете да бидете примени во болница, самоизолирајте се дома. Ова значи посебна просторија! И носете маска цело време! Членовите на вашето семејство исто така мора да носат маски во секое време. Ако ги спречите капките, веројатно нема да заразите некого.

  Темелно исчистете го вашиот дом користејќи 75% алкохол. Исчистете го секој агол, па дури и мебелот. Алкохолот го убива овој вирус. Висока топлина – исто така, затоа користете топла вода над 60 степени за да ја измиете облеката. Овој вирус не може да издржи топлина над 60 степени. За чевлите и облекате што не треба да се мијат во топла вода над 60 степени, користете средство за дезинфекција.

  Ако вашиот тест е позитивен, но сте во добра општа состојба, пијте многу вода. Водата не треба да биде во огромна количина, туку неколку голтки се доволни. Телото мора да биде постојано хидрирано.

  Лукот, ѓумбирот и кромидот, исто така, имаат својства против овој вирус. Треба да ги консумирате колку што е можно по сурови. Најдоброто од нив е ѓумбир. Земете ги чаевите од тоа, ова ќе помогне во циркулацијата на крвта, што, пак, го зајакнува имунолошкиот систем. Добар имунолошки систем е од суштинско значење, без разлика дали некое лице е хоспитализирано или дома.

  Топла пилешка супа е типичен лек за настинки и грип што дури го препорачуваат и лекарите. Јадете ја често. Земете голема доза на витамин Ц, 4000 мг на ден. Витаминот Ц влијае на само-репродукција на вирусот и може да ја стабилизира надворешната површина на крвните садови, што пак ги прави шансите за инфекција во белите дробови да бидат пониски. Пијте црвено вино (не бело). Црвеното вино содржи полифенол, кој делува како заштита на ткиво од воспаленија. Ова е во согласност со препораките за третман издадени од здравствените власти во Кина.

  Мали количини на аспирин (5-20 мг) исто така може да бидат корисни. Освен што аспиринот е антиинфламаторно, тој го намалува вискозноста на крвта. Според информациите кои ни се на располагање, повисокиот вискозност и намалената стапка на циркулацијата на крвта не се добри за имунолошкиот систем и го поддржуваат повторувањето на вирусот. Во кинеската медицина, билката астрагалус, кодонопсис и американскиот женшен содржат флавоноиди кои ги штитат клетките од сериозно оштетување.

  Клучот не е да престанете да јадете здраво. Ако немате апетит за потешка храна, немојте да ја јадете. Јадете се што сакате. Додека јадете, имате контрола врз проблемот. Не го стискајте мокрењето. Треба да одите во тоалет многу пати на ден во нормална количина.

  Споделете го ова искуство и погрижете се за себе и за вашите семејства!

  Извор: majtajm.com

  Latest Posts

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  АКТУЕЛНО

  Не можев да останам бремена, се додека мајка ми не ми го донесе магичниот лек – Исповед на Ивана

  Се викам Ивана. Живеам во Берлин со сопругот Ханц кој е Германец. Инаку сум родена во Битола, во мојата родна Македонија. Со Ханц правевме свадба...

  Вечерва ставете сапун под постелнината пред спиење – Ќе си скратите голема мака

  Ако и вие имате грчеви и болки во нозете од кои не можете да спиете и со кои се мачете, пробајте еден лесен трик...

  Цело време му исчезнувале работи пред врата – кога поставил камера се запрепастил кој е крадецот

  Снетил Натан од Ченаја никако не можел да дознае кој му краде целосно неважни работи од пред врата, па одлучил да постави надзорна камера. Неколку...

  Ги уништува сите вируси во воздухот и ги лекува белите дробови: Еве зошто денес е неопходно да запалите темјан во вашиот дом!

  Аромата на кревкост навистина ја ублажува менталната болка, давајќи им на луѓето чувство на смиреност и безбедност. Тоа е факт. Како што е фактот дека...

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано Полицаецот Мартин Фолчик запрел студент за брзо возење. Но, наместо да...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!