30 C
Skopje
понеделник, јули 6, 2020

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian),...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Пронајден мртов маж во стан во Карпош: Починал од убод од стршлен

  На 05.07.2020 во 17:00 во Полициската станица Карпош, лекар од Итна медицинска помош пријавил дека околу 16.30 часот во својот стан на ул.„Никола Русински“...

  Студентка го оставила лап-топот да се полни, не очекувала дека ќе се случи ова

  Студентка на медицина добила тешки изгореници, откако полнач за лаптоп експлодирал и ја запалил нејзината соба, додека таа спиела. Кати Емсли, пред да легне да...

  Му платила оброк на непознат човек, кога се вратила дома ја дочекало вистинско изненадување

  Додека нарачувала појадок во ресторанот во Америка, Ангела Брокс одлучила да го плати оброкот на личноста која е позади неа. Откако ја почуствала благодарноста поради...

  Конечно намален бројот на новозаболени од ковид-19 во земјата, починаа пет лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4,...

  Мислела дека умира од рак, па му рекла на сопругот да се ожени со нејзината најдобра пријателка – следувал шок кој им го променил животот

  Случајот со жената која го присилила сопругот да се ожени со нејзината пријателка, бидејќи мислела дека умира од рак, пред да дознае дека дијагнозата и е погрешна, предизвика бура во семејниот закон.

  Бидејќи добила дијагноза, Махтаб која е 35 годишна мајка на две деца, му кажала на сопругот да се ожени со нејзината најдобра пријателка пред да умре.

  Новата сопруга набрзо останала бремена, а тогаш се утврдило дека на првата жена и ја погрешиле дијагнозата.

  Сега Махтаб бара семејниот суд да го присили сопругот Мухамед да се разведе од новата жена, но тој не сака.

  Махтаб тврди дека сакала само најдобро за своето семејство, но сега заменската сопруга според неа треба да си замине.

  Со ваков случај не се сретнале ниту најискусните ирански адвокати.

  Мухамед тврди дека тој и пријателката на сопругата биле против нејзината сугестија, но таа ги присилила инсистирајќи да ја исполнат нејзината последна желба.

  Иако првично тој не сакал друга жена, Мухамед вели дека сега не може бремена жена да остави на улица. Прифаќа да живее со двете сопруги и да се грижи за нив. Тоа по исламскиот ирански семеен закон е можно, но Махтаб на тоа не се согласува.

  Судијата Бехрис Мохадшери кој го води случајот, вели дека и покрај децениското искуство во семејниот суд, ова е целосно нова територија за него, па земал дополнително време за размислување и донесување на одлуката.

  Latest Posts

  Пронајден мртов маж во стан во Карпош: Починал од убод од стршлен

  На 05.07.2020 во 17:00 во Полициската станица Карпош, лекар од Итна медицинска помош пријавил дека околу 16.30 часот во својот стан на ул.„Никола Русински“...

  Студентка го оставила лап-топот да се полни, не очекувала дека ќе се случи ова

  Студентка на медицина добила тешки изгореници, откако полнач за лаптоп експлодирал и ја запалил нејзината соба, додека таа спиела. Кати Емсли, пред да легне да...

  Му платила оброк на непознат човек, кога се вратила дома ја дочекало вистинско изненадување

  Додека нарачувала појадок во ресторанот во Америка, Ангела Брокс одлучила да го плати оброкот на личноста која е позади неа. Откако ја почуствала благодарноста поради...

  Конечно намален бројот на новозаболени од ковид-19 во земјата, починаа пет лица

  Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 894 тестирања, а регистрирани се 78 нови случаи на ковид-19 во: Скопје-26, Куманово-4,...

  АКТУЕЛНО

  Лекарите запрепастени, досега вакво нешто не виделе: Болничарка од Куманово прележала корона, сега пак е позитивна!

  Медицински работници од кумановската болница кои го прележале коронавирусот и добиле два негативни теста, повторно се инфицирале и добиле позитивен брис, иако мислеле дека...

  Љубчо Георгиевски: Да кажеш дека Драган Богдановски ја формирал ВМРО-ДПМНЕ е исто како да кажеш дека те формирала УДБА

  Пред да дојдеме во жолтата зграда, ние сменивме барем 7 до 8 седишта во Скопје. Таму прво земавме една канцеларија и полека едно по едно...

  Кинеската вакцина против Корона вирусот е 100 % успешна – Сите 1120 лица кои ја примиле, развиле антитела !

  Кинеската компанија „Нешнл биотек груп“ објави дека првите резултати од тестирањето на потенцијална вакцина против коронавирус врз луѓето укажуваат на тоа дека би можела...

  Сакаше син, јас му родив втора ќерка: Сама се будев во текот на ноќта за да ја нахранам, не правете и вие вака

  Со години познатиот британски портал „The Sun“ има дел во кој нивната позната колумнистка одговара на прашања од читателите и ги решава нивните приватни...

  Што направила оваа медицинска сестра со бебето кое никој не го посетил во болница кога се родило

  Медицинска сестра посвоила девојче кое никој не дошол да го види кога се родило додека тоа лежело на интензивна нега. 45-годишната Лиз Смит отсекогаш сакала...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.