9.2 C
Skopje
понеделник, април 6, 2020

Пеколот во Бергамо: „Изнесуваме мртви од утро до вечер“

Драматичен текст на „Њујорк тајмс“ за апокалиптичната атмосфера на северот на Италија. Официјалните лица од Бергамо за прв пат го откриле корона вирусот во една...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Сопруга пронашла кутија под креветот, по која веднаш поднела молба за развод

  Среќниот семеен живот на пар од Италија брзо завршил со развод, откако сопруга пронашла ја пронашла кутијата на својот сопруг под креветот. Се започнало кога...

  ВИДЕО: Докторка од Вухан покажа што мора да облече како заштита од коронавирусот – за време на смената не јадат, не пијат и не...

  Бројот на новозаболени од коронавирус во Кина нагло се намалува откако во февруари го помина врвот на епидемијата, а животот се враќа во нормала. Најмногу...

  Полицијата со детали: Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

  Полицијата денеска во 11 часот пронашла две мртви тела на мајка и син во стан на улица „Ѓорѓи Војтех“ во близина на градинката кај...

  Поучна приказна: Старецот, коронавириусот и респираторот!

  Откако се подобрило здравјето на еден 93 годишен старец од Италија кој бил заразен со коронавирус, бил замолен од болницатата да ја плати сметката...

  Луѓето мислат дека не е ништо, но овие промени на кожата можат да бидат навистина сериозни

  Кожата е најголемиот и најважниот надворешен орган во целото тело, кој ги штити внатрешните органи од надворешните влијанија. Често пати таа може да биде показател дека нешто не е во ред со нашето здравје, а ние тоа да го игнорираме.

  Дознајте кои се тие шест промени на кожата кои повеќето од нас не ги поврзуваат со здравствени проблеми, а на кои треба да обрнеме внимание.

  1. Брчки околу очите
  Покрај тоа што покажуваат дека многу се смеете, брчките околу очите можат да ви откријат и дали треба да си го проверите видот бидејќи тие линии можат да настанат и од многу напрегање. Можеби видот ви ослабнал, но можеби се мрштите и ако ви пречи сонцето, што значи дека задолжително треба да носите очила за сонце за да спречите оштетување на видот и очите.

  2. Потемна кожа на вратот и пазувите
  Ако кожата околу вратот и под пазувите во одредени делови станала потемна, тоа може да упатува на дијабетес или проблеми со тироидната жлезда. Пореметувањето во пигментацијата на кожата често се манифестира во наборите на кожата и е вообичаено кај луѓето со зголемен ризик од дијабетес тип 2.

  3. Многу бледа кожа
  Ако кожата ви станал забележливо бледа, тоа може да биде показател на хронична анемија, еден од најголемите причинители на бледило. Анемијата, состојба во која телото не произведува доволно крвни зрнца, може да биде предизвикана од премало внесување на железо, фолни киселини и витамини Б12, но може да биде и генетски предизвикана.

  4. Пеги
  Пегите можат да значат дека ДНК на кожата е премногу оштетена со утравиолетови зраци. Некои луѓе генетски се повеќе склони кон пеги, но тие можат да бидат и резултат од изложување на сонце и можат да потемнат ако дополнително се изложат на УВ зраци.

  5. Сува кожа
  Сувата кожа може да укажува на дехидрација, односно на тоа дека не внесувате доволно вода во организмот или дека внесувате премногу алкохол и кофеин. Може да дојде и до контрадикторна ситуација – зголемено настанување на мозолчиња затоа што кожата се обидува да произведе повеќе масти за да го надополни недостатокот од вода.

  6. Акни околу устата и на брадата
  Појавата на акни на овој дел од лицето може да биде показател на полицистични јајници, пореметување на ендокриниот систем кое може да предизвика неплодност. Ако акните околу устата и на брадата константно се појавуваат, а покрај тоа имате и нередовни менструации, посетете лекар.

  Latest Posts

  Сопруга пронашла кутија под креветот, по која веднаш поднела молба за развод

  Среќниот семеен живот на пар од Италија брзо завршил со развод, откако сопруга пронашла ја пронашла кутијата на својот сопруг под креветот. Се започнало кога...

  ВИДЕО: Докторка од Вухан покажа што мора да облече како заштита од коронавирусот – за време на смената не јадат, не пијат и не...

  Бројот на новозаболени од коронавирус во Кина нагло се намалува откако во февруари го помина врвот на епидемијата, а животот се враќа во нормала. Најмногу...

  Полицијата со детали: Мајка и син пронајдени мртви во стан во Велес

  Полицијата денеска во 11 часот пронашла две мртви тела на мајка и син во стан на улица „Ѓорѓи Војтех“ во близина на градинката кај...

  Поучна приказна: Старецот, коронавириусот и респираторот!

  Откако се подобрило здравјето на еден 93 годишен старец од Италија кој бил заразен со коронавирус, бил замолен од болницатата да ја плати сметката...

  АКТУЕЛНО

  Коронавирусот почна да мутира! Оваа вест влева страв во коски, но еве поради што всушност мутацијата е добра…

  Коронавирусот продолжи да му пркоси на светот, а тоа го покажуваат бројките според кои вкупно заразени луѓе ширум светот има 700.000, а смртни случаи...

  Добра вест од Германија: Короната не останува ни во воздух ни на овошје и зеленчук!

  Унивезитетската клиника во Бон, направи сеопфатно истражување поврзано со ефектите и однесувањето на корона вирусот. Центарот за вирусологија во Бон, кој работи во рамките на...

  Вухан се отвора, а тајните излегуваат на виделина: Жителите веруваат дека од Ковид-19 починале дури 42 илјади луѓе

  Жители на кинескиот град Вухан тврдат дека како последица на коронавирусот само во нивниот град починале 42 илјади луѓе, а не 3,300 како што...

  Српска докторка за тоа како да не го внесеме вирусот дома: Пред мојата врата имам бришач натопен во вода и варикина

  Постојат милион прашања поврзани со коронавирусот кои не интересираат, а на многу од нив српската докторка Ивана Милошевиќ, заменичка директорка на Клиниката за инфективни...

  ВИДЕО: Се сеќавате на момчето кое лижеше ВЦ школка сред пандемија? Погодете што му се случи сега…

  Инфлуенсерот Ларц од Калифорнија, познат по своите секојдневни видеа кои што ги објавува на својот Инстаграм профил, моментално е во лоша здравствена состојба. Овојпат тој...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!