34 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian),...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  Мистеријата која и понатаму го шокира светот: Петгодишно девојче родило дете! Ова е нејзината трагична приказна

  Во 1933-та година, во селото Тикрапо во Андрима, во семејство каде родителите биле земјоделци, родена е Лина Медина.

  Нејзиниот живот во почетокот по ништо не се разликувал од животот на илјадници нејзини врсници кои пораснале во руралната средина Перу, во тоа време.

  Сепак, кога имала пет години, сè се променило! Медина станала најмладата личност која родила дете, а нејзиниот случај и денес се проучува во медицинските училишта ширум светот.

  Ова е нејзината трагична приказна:

  Кога Медина имала пет години, нејзината мајка забележала дека стомакот на девојчето необично пораснал, а таа се жалела на болки во пределот на абдоменот.

  Загрижените родители, ја однеле Лина во најблиската болница, за да ја прегледаат лекарите. На почетокот, докторите биле убедени дека Лина има тумор, но, после тестовите ѝ поставиле многу неверојатна дијагноза – Лина Медина, некако, била во седмиот месец од бременоста.

  Еден месец подоцна, на 14-ти мај 1939-та година, девојчето со царски рез родила момче. Имала 5 години и 7 месеци, а карлицата ѝ била премногу мала, па затоа не бил земен предвид никаков друг начин на пораѓање.

  Синот на Медина бил потполно здраво бебе, тешко 2,7 килограми. Девојчето го нарекло Херардо, во чест на Херардо Лозада, посветениот доктор кој бил покрај неа за време на тоа неверојатно искуство.

  За време на царскиот рез, докторот открил дека Лина имала потполно развиени зрели сексуални органи. Девојчето патело од ретко заболување на преран пубертет, но периодот во кој почнала да се развива, останал нејасен и невиден до денес.

  Својата прва менструација, Медина ја добила кога имала само три години. Таткото на девојчето бил обвинет за сексуално злоставување и инцест и бил уапсен, меѓутоа, не се откриени никакви докази и набрзо бил пуштен.

  До денес, причините кои довеле до бременост на Лина Медина не се разјаснети, а непознато е името на татото. Девојчето никогаш не сакало да зборува за тоа. Акушерот Хус Сендовал, во 2002-ра година објавил книга за случајот на Лина Медина, во која навел дека, психолошки, станувало збор за сосема нормално дете. Всушност, Медина повеќе сакала да си игра со кукли, отколку со својот син.

  Херардо Лина пораснал со верување дека Медина му е сестра. Кога имал 10 години, ја открил вистината. Покрај необичните околности за раѓањето, станувало збор за потполно нормален и здрав човек.

  Живеел обичен живот и починал во 1979-та година, кога имал 40 години. Медина подоцна се омажила за Руало Хуард и во 1972-ра година добила уште еден син. Со сопругот и денес живеат во сиромашен крај во Перу, под назив „Мало Чикаго“.

  Ги одбива сите интервјуа и не сака да ја раскаже својата необична животна приказна.

  Latest Posts

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  АКТУЕЛНО

  Го изневерувам сопругот веќе две години, но дури сега дознавам колкаво ѓубре бил тој!

  На социјалните мрежи наидовме на една ваква исповед која не’ насмеа, па одлучивме да ја споделиме со нашите Галамџии. Еве како гласи статусот од...

  По породувањето 4 месеци молев лекарот да ме прегледа: Кога им ја кажав оваа реченица во ординација, повикаа полиција

  Четири месци откако ја родила ќерката, отишла кај лекарот. Морала да го тргне товарот од гради, но не очекувала дека ситуацијата ќе заврши така...

  Жена си ја отвори душата: Мојот сопруг е херој, но јас сакам да умре!

  Јас го сакам својот сопруг и сакам да му дадат инекција за евтаназија, но законот не ми дозволува, вели Линдзи Брингз, која се нашла...

  Четири начини да се спасите од влага и мувла во вашиот дом

  Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни наини да се спасите од нив, еве неколку: Масло...

  Мама заборавила да се одлогира од фејс – кога видов какви гадости правела се откажав од неа!

  Социјалната мрежа Фејсбук е една од најпопуларните интернет страници меѓу сите генерации, но и број 1 кога се работи за расправии и раскинувања поради...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.