16 C
Skopje
среда, септември 30, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Го згрозија светот: Влегла во соба и затекнала ужас- сопругот гол заедно со неговата мајка (ФОТО)

  Една жена која тврди дека го фатила својот сопруг за време на сестра со својата мајка, и рекла на полицијата дека секогаш се сомневала...

  Најлесен начин да бидете задоволни од вашиот изглед: Брчките на вратот и деколтето исчезнуваат за брзо време со оваа смеса

  Брчките на вратот и деколтето се многу чести. Нашето тело старее и кожата ја губи својата еластичност. Не можеме целосно да ги отстраниме, но можеме...

  Се’ било испланирано: Груевски планирал да гради целосно нов град

  После промената на изгледот на главниот град Скопје со прокетот „Скопје 2014“ и изградбата на неколку клучни автопатски делници, како и други капитални инвестиции...

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  Младото Македонче што сонуваше да стане Македонскиот Бил Гејтс

  Уште за време на средното училиште Ванката од Струмица избра да ја следи информатика – било престижно, многу се заработувало и воопшто – иднината и припаѓала на компјутерската технологија.

  И тој почна да сонува еден ден да стане Македонскиот Бил Гејтс.

  Кога заврши факултет, Ванката ја откри малку поинаквата реалност – со доста труд најде работа во една скопска фирма која дава услуги во поставување и одржување на компјутери. Ништо – си рече тој – од негде мора да се почне. И продолжи секоја вечер да чита стручна литература и да вежба.

  Компанијата во која работеше Ванката изгледаше добро место за почеток – висината на платите – колку да не умреш од глад, но услужуваа престижни клиенти – дури и едно министерство. Токму од таму еден ден некој му заѕвони на управителот со веста дека компјутерот на заменик-министерот се расипал, имало потреба од итна интервенција – уште денес, додека човекот не се вратил од странство.

  Го замолија да го испрати најглупиот вработен за ако случајно види во компјутерот нешто што не е за гледање, да не сфати за што се работи. Директорот без двоумење го испрати Ванката.

  Го одведоа Вакната во кабинетот на заменик-министерот и бидејќи работата ќе потрае неколку часа, го оставија таму да работи сам на тишина.

  Ванката уште не ги беше завршил првичните тестови кога вратата одеднаш се отвори. Влезе полничок маж со насмевка на лицето, го поздрави и му даде запечатен плик.

  – За услугата. Многу благодарам и… ако има потреба, нели, да можам пак да се јавам…
  Потоа човекот излезе а Ванката го отвори пликот – внатре имаше дваесет илјади евра. По кратко двоумење тој воздивна, ги стави во џебот и продолжи со работата. Рацете сепак малку му се тресеа.

  Половина час подоцна телефонот почна да ѕвони и бидејќи звукот не престана, конечно Ванката ја крена слушалката. Беше весел машки глас:

  – Еј, шефе, голема работа заврши, да знаеш! Веќе бев очајен дека нема да биде. Слушај, јас не сум заборавил – Порше за твојот син. Само кажи на чие име да биде – формално нели.

  Без многу размислување Ванката ги кажа своите лични податоци.
  – За 1 час ќе биде на паркингот пред министерството. Ајде, извини, одам, ќе го испуштам летот. Кажи му на момчето со здравје да си го вози.

  Ванката веќе чувствуваше дека не може да најде каде е папката со драјверите. Ова му се случуваше прв пат во неговиот живот. И додека се обидуваше да се смири, вратата се отвори и влезе згодна млада дама.

  – Здраво – нежно му рече таа – Немате претстава низ што поминав за да дојдам до вас… И искрено, ве замислував малку постар. Како можам да го добијам она работно место?
  Ванката почувствува дека не може да зборува.

  – Па, можам да се сетам и сама – воздивна дамата, а потоа се сврте и ја заклучи вратата на кабинетот.

  Кога час подоцна таа си замина, на излезот рече дека воопшто не бил толку импотентен како што се зборувало…

  Сега Ванката не сонува да стане нашиот Бил Гејтс, наместо компјутерска литература чита партиски програми. Вежбите му се состојат главно во лепење на плакати – си избрал еден ѕид и управува со него.

  Сепак треба да се почне од нешто, нели?

  Latest Posts

  Го згрозија светот: Влегла во соба и затекнала ужас- сопругот гол заедно со неговата мајка (ФОТО)

  Една жена која тврди дека го фатила својот сопруг за време на сестра со својата мајка, и рекла на полицијата дека секогаш се сомневала...

  Најлесен начин да бидете задоволни од вашиот изглед: Брчките на вратот и деколтето исчезнуваат за брзо време со оваа смеса

  Брчките на вратот и деколтето се многу чести. Нашето тело старее и кожата ја губи својата еластичност. Не можеме целосно да ги отстраниме, но можеме...

  Се’ било испланирано: Груевски планирал да гради целосно нов град

  После промената на изгледот на главниот град Скопје со прокетот „Скопје 2014“ и изградбата на неколку клучни автопатски делници, како и други капитални инвестиции...

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  АКТУЕЛНО

  Страшно злосторство во Зрењанин: Жена го избодела сопругот со нож – ја молел да го остави поради детето

  41-годишната С.М. од Зрењанин била уапсена вчера утроната поради бруталното убиство на нејзиниот 39-годишен сопруг пред нивната семејна куќа. Наставничката С.М.го убила својот сопруг пред...

  Фотографија од дете која му го скрши срцето на светот: Мајка скришно го снимала синот додека имал онлајн настава, бидејќи…

  Новата училишна година започна, но никако не потсетува на ниеден досегашен септември. Поради пандемијата на коронавирусот децата речиси во цел свет наставата ја следат онлајн,...

  БРAВО: Од ДЕНЕСКA по 300 ЕВРA за СЕКО ДЕТЕ зa спрaвувaње кризата предизвикана од кopoнавиpyсот во Германија

  Од денеска почна исплатата на 300 евра за секое дете во Германија. Тоа е само една од мерките од спасувачкиот пакет договорен во јуни...

  Се плашите од змии и не смеете да излезете во двор? – овој прав го има во секој дом, а змиите од него бегаат...

  Доаѓа лето, но и наезда на змии со него. Овој прав ќе ви помогне да се ослободите од нив, доколку ги сретнете во двор. Сите...

  Сопругот пред 33 години ѝ ја земал ќерката од раце и ја дал на посвојување: Вистинска и трогателна приказна на ова семејство

  Шејла Хендерсон (33) од Охајо пораснала со Ненси и Џими, парот кој ја посвоил кога имала само 10 месеци. Иако сите мислеле дека Шејла била...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.