12 C
Skopje
четврток, март 4, 2021

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  Направете чај или супа на мажот од ова растение и ќе можете да уживате во лудата ноќ…

  Мајчината душица може да направи чуда за машката моќ, а чајот се пие попладне, два часа пред спиење.

  Мајчина душица расте диво во природата, а може да се одгледува и во саксии. Во нашиот регион се користи како лек против кашлица, но успешно лечи уште десет болести, вклучувајќи ја и потенцијата!

  Интересен факт: Комарците ја мразат мајчината душица!

  Треба да изберете неколку лисја и да ги истриете за да ги ослободите есенцијалните масла. Направете репелент: измешајте неколку капки масло од мајчина душица со лажичка маслиново масло.

  Чајот од мајчина душица зајакнува и лечи

  Сепак, мајчината душица е кралица во борбата против потенцијата. Може да се користи како чај, но и како зачин за јадења, па дури и за правење супа од свежи лисја.

  Рецепти за чај:

  Измешајте лажица анасон и две лажици мајчина душица и рузмарин. Истурете една лажица од оваа смеса со половина литар вода и ставете ја на шпорет да зоврие. Кога ќе зоврие, оставете го да стои покриено 20 минути, засладете со мед и испијте две чаши на ден помеѓу оброците. Третманот трае 20 дена.

  Засладете го чајот со мед и испијте го попладне …

  Измешајте 40 грама босилек со 30 грама мајчина душица и јаглика, а потоа додадете 20 грама лисја целер. Истурете лажица од оваа смеса и две чешниња ситно сецкан лук над врелата вода, а потоа оставете го да отстои 30 минути во покриена чаша. Се пие навечер со мед.

  Супа од мајчина душица за потенција

  Состојки:

  • 1 морков
  • 2 кромид
  • 2 чешниња лук
  • 4 компири
  • мајчина душица, со, бибер
  • 300 грама ситно сецкано говедско месо

  Подготовка:

  Исечете го кромидот со рендан морков и лук, а потоа додадете го месото. Истурете вода и кога ќе зоврие додадете компири на коцки и исечкана мајчина душица. Оставете да врие 20 минути.

  Latest Posts

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  АКТУЕЛНО

  Тага и неверување во семејство во Охрид: Почина 35-годишната Ивана која дотогаш немала никакви симптоми

  Се се случило само во два дена, без предходни симптоми Ивана пред два дена добива покачена температура, температурата и се смирува со помош на...

  [Видео] Михаела: Не бараме одговорност за смртта на мајка ми, но бараме да не се повтори

  Новинарот Фуркан Салиу во посета на семејството на починатата пациентка на инфективното одделение во Штип. Михаела, ќерка на починатата изјави дека не бараат одговорност за смртта...

  Георгиевски: Бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалната политика!

  Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски смета дека бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалните политики на Бугарија од периодот кога за официјален јазик тие ја...

  Онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“

  „КСП Центар-Јадро“ организира онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“ и разговор со режисерот на филмот, Љупчо Темелковски. Проекцијата ќе м..

  „Скопје постер фестивал“ се приклучува на глобалното дизајнерско движење против Ковид-19

  ПЛАКАРТ е еден од организаторите потткнувачи на создавањето глобална мрежа на дизајн-асоцијации и здруженија, кои имаат цел да инспирираат движење за ..

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!