6 C
Skopje
петок, април 16, 2021

Видео: Ставете го ова во чевлите на леденото време – веќе нема да пропуштат вода

Надвор температурите се длабоко под нулата, а се најавува уште поледен бран. Токму поради тоа, овој трик супер ќе ви користи. Ако немате водоотпорни чизми...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Позира со мама и тато: Стојанче Стоилов го покажа синчето

  Во август минатата година, македонскиот ракометен репрезентативец Стојанче Стоилов се оствари во улогата на татко. Неговата животна избраничка Деница роди момченце. Ова им е прво...

  Ова е најбогатиот музичар на Балканот, ја шие и Лепа Брена, еве колку вили има и колку „тежат“

  а овој музичар кој е од Сараево, а стана познат во целиот свет, се смета дека важи за еден од најбогатите луѓе во регионот,...

  Радмила која чисти по куќи: Бев во стан во кој живееја 4 девојки – фрлени смрдени гаќи, тампони, а тек купатилото какво беше

  Радмила која има 45 години, останала без работа во 2009 година откако фирмата каде работела отишла во под стечај. Не можела да најде работа...

  Вучиќ го покажа новиот лек против коронавирусот: Србија набави 1800 американски ампули кои 95% лечат од вирусот

  Гостуваќи на РТС, српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за вакцинацијата против коронавирус и најави кога ќе биде вакциниран, но спомена и нов лек наменет...

  Наставник купил лажна дијагноза за да биде подолго на одмор, следувало нешто незамисливо…

  Еден наставник по англиски јазик идентификуван само како г-дин Ду, кој работи во приватно училиште во Внатрешна Монголија, бил принуден јавно да се извини откако купил лажна дијагноза за туберкулоза преку Интернет само за да може да искористи подолг одмор за Националниот ден на Кина.

  Наставникот Ду платил 470 јуани (околу 67 американски долари) за лажен преглед и дијагноза од лекар на Интернет, со цел да докаже дека боледува од туберкулоза, сериозно и многу заразно заболување на белите дробови. Потоа ги презентирал документите пред своите работодавци во приватно училиште, во надеж дека ќе ги убеди да дадат подолго медицинско отсуство, што ќе му овозможи да го продолжи годишниот одмор.

  Но, наставникот Ду никогаш не размислувал за тоа колку всушност била слаба неговата лажна дијагноза.

  Бидејќи туберкулозата е многу заразна и потенцијално опасна по живот, приватното училиште каде работи г. Ду во Хохот, главниот град на Внатрешна Монголија, било принудено да плати за медицински прегледи на сите ученици на коишто тој им предавал за да се осигура дека не заболеле од туберкулоза.

  По тестовите, било потврдено дека две студентки биле позитивни на туберкулоза.

  Шокиран од веста дека еден од неговите студенти се разболел од оваа болест, г-дин Ду повторно го посетил овој лекар на Интернет и платил дополнителни 315 јуани (45 долари) за друга лажна дијагноза, што покажало дека тој веќе нема туберкулоза.

  Само неговите родители овој пат не му верувале, бидејќи состојбата со туберкулозата бара повеќемесечно лекување со антибиотици, и тие го принудиле да го помине третиот тест во болницата Хохот. Овој тест покажа дека Ду никогаш не чувствувал болка од туберкулоза – што инаку остава физички траги на белите дробови, и дека претходните рендгенски снимки припаѓале целосно на друго лице.

  Фатен во лага, г-дин Ду, за кој неговите родители велат дека е многу популарен кај учениците на неименуваното приватно училиште, признал дека се обидел да ги измами своите колеги за да го продолжи одморот.

  Нејасно е дали му било дозволено да ја задржи работата како наставник, особено откако приказната стана вирална на кинеските социјални мрежи.

  Latest Posts

  Позира со мама и тато: Стојанче Стоилов го покажа синчето

  Во август минатата година, македонскиот ракометен репрезентативец Стојанче Стоилов се оствари во улогата на татко. Неговата животна избраничка Деница роди момченце. Ова им е прво...

  Ова е најбогатиот музичар на Балканот, ја шие и Лепа Брена, еве колку вили има и колку „тежат“

  а овој музичар кој е од Сараево, а стана познат во целиот свет, се смета дека важи за еден од најбогатите луѓе во регионот,...

  Радмила која чисти по куќи: Бев во стан во кој живееја 4 девојки – фрлени смрдени гаќи, тампони, а тек купатилото какво беше

  Радмила која има 45 години, останала без работа во 2009 година откако фирмата каде работела отишла во под стечај. Не можела да најде работа...

  Вучиќ го покажа новиот лек против коронавирусот: Србија набави 1800 американски ампули кои 95% лечат од вирусот

  Гостуваќи на РТС, српскиот претседател Александар Вучиќ зборуваше за вакцинацијата против коронавирус и најави кога ќе биде вакциниран, но спомена и нов лек наменет...

  АКТУЕЛНО

  Филипче најави вакцини на крајот на месецот: Болничките капацитети се полнат- не се исклучува можноста за карантин

  Се очекува вакцините од „Астра Зенека“ да стигнат на 31 март и 15 април, додека кинеските вакцини на 31 март, рече вчера министерот...

  Од СЗО го открија изворот на пандемијата – знаат од каде започна да се шири коронавирусот

  Во извештајот што ќе биде објавен во следните недели, СЗО детално ќе го објасни изворот на пандемијата на Ковида-19, пишува livescience. СЗО започна опсежна истрага...

  ВМРО-НП: Владата да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови

  ВМРО-Народна партија по трет пат ја повикува Владата на Република Северна Македонија да дозволи увоз и употреба на лични и брзи ПЦР тестови. Ваквите тестови...

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  НОВ ТРЕНД! Силиконски кукли кои изгледаат како вистински бебиња! Дишат и се движат! (ВИДЕО)

  Компанијата „Бебиклон“ прави многу верни копии на бебиња, а секоја од нивните кукли доаѓа со сертификат за автентичност и интегриран чип, така што клиентот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!