10 C
Skopje
среда, октомври 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  Научник открил едноставен домашен тест за Ковид-19: Еве како да дознаете дали имате грип или коронавирус, пробајте ги овие намирници…

  Научниците овојпат се посветиле на феноменот губење на сетилото за мирис, кое што често се појавува кај заразените луѓе од Ковид-19, па дошле до важно откритие.

  Откритието го пренесува Би-би-си, а научниците велат дека губењето на сетилото за мирис е единствено и поразлично од тоа кога ни се случува додека сме настинати.

  Имено, аносмијата кај Ковид-19 се случува одеднаш и е многу моќна. Покрај тоа, истата не е проследена со затнување на носот.

  Напротив, поголемиот дел од заразените пациенти од Ковид-19 можат нормално да дишат низ носот, што не е случај доколку пациентот е настинат.

  Втора работа по која што Ковид се разликува од настинката е губењето на сетилото за вкус.

  Научниците велат дека при благо пореметување на сетилото за вкус автоматски доаѓа и до губење на сетилото за мирис.

  Заболените пациенти од Ковид-19 на пример не можат да разликуваат слатка од горчлива храна.

  Научниците овој заклучок го објавиле во списанието „Rhinology“, а се сомневаат дека тоа се случува затоа што вирусот влијае на клетките кои што директно се вклучени во создавање на вкусот и мирисот.

  Велат дека со овие симптоми треба да се тестирате на Ковид-19, а членовите на семејството од луѓето кај кои истите се појавуваат треба да одат во самоизолација.

  Истражувањето кое што го покажало ова, било спроведено на 30 волонтери. 10 од нив имале Ковид-19, 10 настинка, а 10 биле целосно здрави.

  Се докажало дека губењето на сетилото за мирис било поизразено кај заболените од Ковид, а Карл Филот, професор од Универзитетот „East Anglia“, кој што го спровел овој тест, вели дека луѓето и сами можат да го направат дома – со производи како кафе, лук, портокал или лимон и шеќер (потребно е само да ги помирисате).

  Секако дека ништо не може да го замени лабораторискиот тест, нагласил тој.

  Извор: tocka.com.mk

  Latest Posts

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  АКТУЕЛНО

  Жално но вистинито: Дури 40.000 ученици немаат компјутер, настава ќе мора да следат на телевизија

  Според проценките што ги направи Министерството за образование и наука во Македонија дури 40.000 деца немаат пристап до електронски уред за следење на наставата,...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за...

  ВИДЕО: Мајка открила генијален трик за чистење мувла и влага – потребни се две состојки

  Ако мака мачите со чистењето на купатилото и ви се чини дека ниедно средтво не ја врши својата работа доволно добро, пристигнува спас и...

  Лек кој ќе го препороди вашето тело, се користи во зима – ќе изгубите килограми и ќе ги зајакнете коските

  Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во зима, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го конзумирате овој лек. Смоквите...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.