24 C
Skopje
понеделник, септември 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои ги штитат од ковид 19.

  Како што напоменуваат експертите, корона вирусот е голема непознатица за светот, па секојдневно се дознаваат нови работи, а некои од теориите подоцна се оспоруваат.

  Она што го збунува научниот свет се антителата и имунитетот на ковид 19. Не така одамна, тие открија дека постојат пациенти кои се опоравија од инфекцијата, но по некое чудо немаа антитела на ковид, иако на почетокот се веруваше дека тоа е “по правило”. Овие луѓе можеа повторно да се разболат, бидејќи немаа стекнат имунитет. Се испостави дека овој број на луѓе воопшто не е мал.

  Потоа беше откриено дека и многумина од оние кои сепак развија антитела, истите со текот на времето, за само неколку месеци ги губеа… Па така, на научниците им стана јасно дека антителата нема да бидат клучното решение за создавање на имунитет и стопирање на епидемијата…

  Но, додека светот беше преокупиран со антителата, истражувачите сфатија дека може да постои уште еден облик на имунитет – оној кој, во некои случаи, со години останува прикриен во организмот. Станува збор за еден “загадочен” вид на бели крвни зрнца, наречени Т-клетки. Овие клетки се еден вид имунилошки клетки, чија цел е да ги идентификуваат и елиминираат патогените клетки во организмот.

  Секоја Т-клетка е многу специфична, бидејќи постојат трилион нејзини верзии на површината од протеинот, што овозможува детекција на целната мета. Бидејќи Т-клетките можат да останат во крвта со години после инфекцијата, придонесуваат на имунолошкиот систем кој има долгорочно памтење. Ова помага во ефикасниот одговор на непријателите кои го напаѓаат организмот.

  Неколку студии покажале дека луѓето кои се заразени со ковид 19 имаат Т клетки кои го таргетираат вирусот, без разлика дали заразените имаат симптоми или не. Исто така, експертите утврдиле дека некои можат да бидат негативни на антителата против ковид 19 и позитивни на Т-клетките кои го идентификуваат вирусот. Ова доведува до сомнеж дека нивото на имунитетот против вирусот може да биде двоен.

  Целиот текст на НМД.мк

  Latest Posts

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго? Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија...

  ВИДЕО: Не можел да им верува на своите очи – за неколку минути илјадници пчели му го нападнале автомобилот

  Маж од Кина доживеа шок кога го затекна асвојот автомобил прекриен со рој пчели. Ваков несекојдневен инцидент се случил на 25. фервруари, мажот бил збунет...

  Слушнал звук од гробот и веднаш повикал полиција, а кога пристигнале имале што да видат (видео)

  Чувар на гробиштата во Перу, откако слушнал чуден звук  од еден гроб, повикал полиција. На нивно изненадување, тткако ја отвориле гробницата извлекле жив чвек. На снимката...

  Нанесете го ова на темето и косата побрзо ќе ви расте – нема да се покаете

  Изгледа е вистина дека сокот од кромид може да се користи за спречување на опаѓањето на косата. Многу шампони и тоници за коса, содржат...

  АКТУЕЛНО

  Се плашите од змии и не смеете да излезете во двор? – овој прав го има во секој дом, а змиите од него бегаат...

  Доаѓа лето, но и наезда на змии со него. Овој прав ќе ви помогне да се ослободите од нив, доколку ги сретнете во двор. Сите...

  Сопругот пред 33 години ѝ ја земал ќерката од раце и ја дал на посвојување: Вистинска и трогателна приказна на ова семејство

  Шејла Хендерсон (33) од Охајо пораснала со Ненси и Џими, парот кој ја посвоил кога имала само 10 месеци. Иако сите мислеле дека Шејла била...

  Мистерија која до денес никој не успеал да ја разоткрие: Воз со патници влегол во тунел и засекогаш исчезнал

  На 14 јули 1911 година, компанијата “Занети” им понудила бесплатно возење на богатите Италијанци во склоп на својата рекламна кампања за новиот воз. 106...

  „Можев да гледам, а имав чувство како да се наоѓам на друга планета“ – овој маж ги опишал трите минути на клиничка смрт

  Некој корисник на „Редит“ го споделил своето искуство и раскажал што му се случило кога доживеал клиничка смрт. Тој се разболел додека престојувал во странство...

  Ја шпионирал сопругата преку скриена камера, а тоа што го видел го оставило без зборови

  Овој маж признал дека ја шпионирал својата сопруга преку камерата за дадилката и дека останал запрепастен кога видел што прави таа. Татко на близнаци изјавил...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.