10 C
Skopje
среда, октомври 28, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  Неверојатни придобивки од пивото: Отстранува мртви ќелии од кожата, намалува холестерол, ја храни косата

  Дали пиењето на една чаша пиво на ден може да ви помогне да живеете подолго?

  Сигурно ќе се изненадите што велат најновите истражувања. Една студија која ја реализираше Универзитетот во Пенсилванија, каде што беа вклучени 80 000 возрасни лица докажа дека пиењето на една или две чаши пиво секој ден, може да го намали ризикот од срцеви заболувања или срцев удар. Покрај тоа, пивото го зајакнува имунитетот, ги штити коските…

  Пивото е добро за здравјето на бубрезите

  Во народот се знае дека штом некој има проблем со бубрезите, камчиња или песок, треба да пие пиво. Но, тоа не е само народен лек за камења во бубрезите. Едно истражување кое беше реализирано во Финска, докажа дека меѓу алкохолните пијалаци, пивото е најдобро за бубрезите. Имено, секое испиено шише (0,3 литри) со пиво го намалува ризикот од појава на камења во бубрезите за 40%.

  Го подобрува варењето на храната

  Пивото, особено темното пиво, содржи 1 грам на растворливи растителни влакна во 300 мл – за разлика од виното кое не содржи растителни влакна. Растителните влакна имаат важна улога при поминувањето на храната низ дигестивниот систем. Недостатокот на растителни влакна може да доведе до интестинални нарушувања, како што е констипација.

  Пивото го намалува ЛДЛ холестеролот

  Растителните влакна кои ги содржи пивото може да ви помогнат за намалување на нивото на лошиот холестерол.

  Изобилува со витамини од групата Б

  Пивото содржи неколку витамини од групата Б и тоа Б1, Б2, Б6 и Б12. Едно холандско истражување утврди дека кај лицата кои пиеле пиво, нивото на витаминот Б6 било за 30% повеќе во споредба со лицата кои не консумирале пиво. Исто така, пивото е добар извор на витаминот Б12, кој е ретко се наоѓа во храната, а особено е важен за лица кои се слабокрвни.

  Пивото и дава сјај на косата

  Покрај витамините од Б групата, протеините кои се наоѓаат во хмељот, помагаат во обновување на оштетената коса, а исто така додаваат и волумен. Во меѓувреме, малтозата и сахарозата кои ги има во составот на пивото, на косата и даваат прекрасен сјај. Па, ако сакате да постигнете најдобри резултати и да ги почувствувате овие ефекти на своја кожа, предлагаме да отидете до најблиската продавница и да набавите неколку шишиња

  Пивото го намалува ризикот од срцев удар

  Лицата кои пијат пиво имаат 40 до 60% намален ризик за појава на срцев удар во споредба со оние кои не го консумираат.

  Превенира настанување на тромбоза

  Состојките кои ги содржи пивото превенираат создавање на тромбоза.

  Ја подобрува меморијата

  Студиите покажуваат дека лицата кои пијат пиво имаат помал ризик за настанување од Алцхајмерова болест и деменција.

  Помага за намалување на стресот

  Истражувачите во Универзитетот од Монтреал утврдија дека две чаши пиво на ден може да го намалат стресот предизвикан од работата, како и анксиозноста. Па, по работниот ден поканете ги пријателите и напијте се Златен Даб

  Овозможува блескава кожа

  Кога се нанесува површински, пивото може да го исчисти тенот, да помогне во лекување на првут на кожата, како и да ја направи мазна. Овие фантастични својства се должат на задоволителната количина на пантотенска киселина и витамини во неговиот состав. Сѐ што треба да направите е да натопите малку памук и да го измасирате нежно претходно исчистеното лице.

  Latest Posts

  Филипче: Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да чини 1800 денари

  Од утре на државно  ќе се прават дополнителни 350 тестови на коронавирус дневно. Се преговара и со приватните лаборатории да помогнат и тестот да...

  ВМРО-НП: Не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски

  Бидејки не можеме да ја разбереме контрадикторноста на претседателот на Комисијата за заразни болести, Д-р. Жарко Караџовски кој од една страна се сомнева во...

  ВМРО-НП бара брзи тестови кои граѓаните сами ќе ги купуваат во аптека пo ниски цени

  Според наши потврдени информации, во некои од соседните земји веќе се продаваат брзи ПЦР тестови каде што луѓето можат самостојно да го купат во...

  ВМРО-НП: Георгиевски оствари средба со бугарскиот државен врв

  Претседателот на ВМРО-Народна партија, Љубчо Георгиевски при својата посета во соседна Бугарија оствари средби со министерката за надворешни работи, Екатерина Захариева, со потпретседателот на...

  АКТУЕЛНО

  Жално но вистинито: Дури 40.000 ученици немаат компјутер, настава ќе мора да следат на телевизија

  Според проценките што ги направи Министерството за образование и наука во Македонија дури 40.000 деца немаат пристап до електронски уред за следење на наставата,...

  Даниел за една година потрошил само 500 денари на храна: Открил на кој начин секој ден имал повеќе отколку што му требало

  Даниел Теј од Сингапур е еден од оние луѓе кои се нарекуваат „фригани“, односно одбивзат конзумеризам и во принцип никогаш н даваат пари за...

  ВИДЕО: Мајка открила генијален трик за чистење мувла и влага – потребни се две состојки

  Ако мака мачите со чистењето на купатилото и ви се чини дека ниедно средтво не ја врши својата работа доволно добро, пристигнува спас и...

  Лек кој ќе го препороди вашето тело, се користи во зима – ќе изгубите килограми и ќе ги зајакнете коските

  Плодовите од дрвото смоква ќе ве зајакнат особено во зима, периодот на настинки, па затоа сега е идеално време да го конзумирате овој лек. Смоквите...

  Докторите ја советувале да абортира 4 деца, но таа одбила и сега целиот свет гледа „чудо“ во неа (ВИДЕО)

  Боби МекКој и нејзиниот сопруг Кени од Ајова, имаа една ќерка кога решија да пробаат со третман на урофолитропин за да бидат сигурни дека...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.