9.2 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

Нови 38 случаи на Ковид -19, тројца починати

Министерството за здравство информира дека во изминатите 24 часа се регистрирани 38 нови лица позитивни на коронавирусот и 16 оздравени пациенти. Во овој период...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  Што се случува кога ќе умреме: Исповед на девојката која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст…

  Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

  Молитва која ќе направи чуда во вашиот живот

  ,,Даровите од Бога – се моите дарови. Јас ги користам во секој момент од денот. Со мене се во Божествената хармонија, мир и изобилство....

  Бил во кома 12 години – Погледнете што и рекол на мајка си кога се разбудил!

  Приказната за животот на Мартин Писториус го обиколи целиот свет.Тој бил весело, среќно и здраво момче, но се се сменило еден ден кога се...

  Не ги носете повеќе овие влечки – опасно влијаат врз вашето здравје

  Докажано е дека 73 отсто од проблемите со грбот се предизвикаи од облека и додатоците кои жените ги носат.

  Ова се неколку секојдневни парчиња гардероба и додатоци кои може да имаат негативно влијание на вашето здравје.

  • Тесни фармерки

  Фармерките како облека се во ред, но треба да имаат оптимална ширина. Многу тесните фармерки прават компресија на нервите и можат да предизвикаат сериозни болки и оштетувања. Освен ова тесните фармерки се штетни за тестисите кај мажите, претераното носење на вакви фармерки може да влијае на плодноста.

  • Тешки ташни

  Ова важи за учениците, но важи и за жените. Кај учениците тешките ранци можат да доведат до искривување на р’бетниот столб, но и кај жените тешките ташни кои ги носат секогаш со себе можат да предизвикаат болки во грбот, рамениците и вкочанетост.

  • Тешки обетки

  Тешките и долги обетки секогаш се во мода. Но, тие треба да се избегнуваат. Постојаното тегнење на увото може да предизвика негови повреди, болки и други компликации.

  • Стегната облека (ликра)

  Некои луѓе користат претерано стегната облека, бидејќи така изгледаат секси и убаво. Но, таа прави компресија на нервите, може да предизвика, трнење болка, па дури и габични инфекции.

  • Тесни боксерки

  За ова веќе имаме пишувано, тесните боксерки можат сериозно да и наштетат на машката плодност, без разлика што во нив изгледате по секси, избегнувајте да ги носите.

  • Високи шпицасти штикли

  Ова е голем проблем. Секојдневното носење на високи па згора на се и шпицасти штикли е вистински кошмар за вашите стапала. Избегнувајте го нивното секојдневно користење, за да избегнете болни и деформирани стапала.

  • Влечки (апостолки)

  Со оглед на тоа дека се важен детаљ за на плажа, флип-флопс влечките или апостолките не се толку сигурни како што вие сметате. Тие всушност предизвикуваат гребаници на нозете кои може лесно да се заразат.

  Со оглед на тоа дека се многу рамни, со овие влечки вашите пети ќе удираат на тлото со сета сила, по што може да се предизвикаат сериозна болка и во грбот.

  Latest Posts

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  Што се случува кога ќе умреме: Исповед на девојката која се вратила од мртвите ќе ве остави без текст…

  Ако некогаш сте се прашувале каков е задгробниот живот, ова е совршена прилика да дознаете! Во моментот на смртта, некоја чудна енергија ја носи...

  Молитва која ќе направи чуда во вашиот живот

  ,,Даровите од Бога – се моите дарови. Јас ги користам во секој момент од денот. Со мене се во Божествената хармонија, мир и изобилство....

  Бил во кома 12 години – Погледнете што и рекол на мајка си кога се разбудил!

  Приказната за животот на Мартин Писториус го обиколи целиот свет.Тој бил весело, среќно и здраво момче, но се се сменило еден ден кога се...

  АКТУЕЛНО

  Ова е пеколен поморски пат: Бродовите не можеле да го заобиколат, а ги чинел животите на 8.000 морнари

  Кога бев дете, мојот дедо Алфред Даунс често зборуваше за патувањето од 128 дена на кое тргнал во 1949-та година на комерцијалниот брод "Памир". Славниот...

  ВИДЕО: Пронашле дедо кој живее до Чернобил, останале запрепастени од неговиот изглед и години (ВИДЕО)

  Иван Шамианок (90) живее во близина на Чернобил, само на наколку километри од забранетата зона. Кога властите ги се обиделе да ги иселат од таму...

  Делува како да сте изморени но се симптоми за опасна болест – За ова итно на лекар

  Ракот на белите дробови за жал е болест која се распространува, а ова се најчестите симптоми за почетокот на опасната состојба. Се губат килограми нагло...

  Во сокот од јаболка го додавала овој зачин – за 30 дена целата облека ѝ била голема

  Повеќето од оние кои го пробале овој сок се задоволни со резултатите, но една жена решила јавно да зборува за своето искуство и да...

  Вистината за кикириките: Ги јадете често, а не знаете што му прават на вашиот организам

  Нема да верувате кога ќе прочитате колку корист можат да ви донесат само 50 гр кикирики дневно. Кикириките имаат одличен вкус, а богати се со...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!