9.2 C
Skopje
петок, мај 29, 2020

КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи состанок, за Фактор потврдуваат дека бројот...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

  Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи состанок, за Фактор потврдуваат дека бројот...

  ВИДЕО: Отстранува бигор без мака – 8 милиони луѓе се воодушевени од овој трик

  Кујната е срцето на домот и местото каде подготвуваме храна за домашните, па затоа треба секогаш да биде чиста. Ако и вас ве мачат наслагите...

  Што никако не треба да се направи при посетата на Острог – правила кои треба да се почитуваат

  Манастирот Острог е еден од најпосетените манастири на Балканот, Во него секој верник треба да пристапи со чисто срце и молитва, во надеж дека...

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  Новите iPhone XS, XS Max излегуваа вечерва – што да очекуваат фановите?

  Септември не е само време за првиот учебен ден, враќање од одмори и прилагодување обратно кон секојдневните обврски. Тој е и месецот во кој вообичаено се одржува годишниот настан на Apple во Купертино, Калифорнија.

  Како по традиција смартфоните на овој гигнат привлекуваат најголемо влијание и лубопитност кај пошироката јавност. Овој септември се очекува да бидат претставени 3 нови модели.

  Претходната година Тим Кук и Apple го прекина редоследот во имињата на новите модели. По iPhone 7 следеше iPhone 8 и iPhone X , при што за вториот според компанијата симболот Х е десет. Ако озборувања се точни, новите модели истотака нема да го содржат бројот 9 во своето име.

  Нај-големиот и со највисока цена модел се претпоставува да го носи името XS – тој се очекува да биде директниот наследник на iPhone X. Сепак ова име е парадоксално, бидејќи на повеќето места, XS означува “extra small”.

  iPhone XS Max ќе биде со по-голем дисплеј, можеби до 6,5 инчи.

  Третиот модел се смета дека ќе виде со прилагоден цена за средната класа, кој се очекува да биде наследник на iPhone SE.

  Телефоните ќе бидат со нов USB-C порт за полнење на батеријата, но 3D Touch технологијата, која беше употребата за прв пат кај iPhone SE, нема да биде вклучена. Вградениот сензор за отпечаток на прстото истота постои голема веројатност да биде исклучен за сметка на лицевото препознавање. Но сеуште не е познато, што ќе ја замени оваа технологија кога станува збор за онлајн плаќањето, кое досега беше овозможено и олеснето благодарение токму на отпечаток од прст.

  Од компанијата се очекува да го реши и проблемот од се почестите багови на оперативниот систем iOS. Се очекува новиот оперативен систем да се реши од багот кој ја блокираше работата на телефон поради употреба на фајл кои содржи само еден хероглиф.

  Latest Posts

  КОМИСИЈАТА ЗА ЗАРАЗНИ БОЛЕСТИ ЗАСЕДАВА: Нови 58 заразени денеска

  Во последното деноноќие бројот на заразени повторно се зголеми. Од Комисијата за заразни болести која се уште држи состанок, за Фактор потврдуваат дека бројот...

  ВИДЕО: Отстранува бигор без мака – 8 милиони луѓе се воодушевени од овој трик

  Кујната е срцето на домот и местото каде подготвуваме храна за домашните, па затоа треба секогаш да биде чиста. Ако и вас ве мачат наслагите...

  Што никако не треба да се направи при посетата на Острог – правила кои треба да се почитуваат

  Манастирот Острог е еден од најпосетените манастири на Балканот, Во него секој верник треба да пристапи со чисто срце и молитва, во надеж дека...

  Си мислев дека го пораснав син ми во добра личност, но вистината е сосема различна

  Ќе го родиш, ќе му го посветиш животот нему, и кога ќе порасне ќе му е тешко слушалката да ти ја крене. Да праша:...

  АКТУЕЛНО

  Ослободете се од болката во грлото и белите дробови – напиток кој го смирува секое воспаление

  Здравите напитоци кои ќе ги прочитате во овој текст го зајакнуваат имунитетот, спречуваат настанување на разни болести, делуваат антиканцерогено и имаат способност за убивање...

  Ја убил сопругата , ја закопал во дворот и молчел 26 години , додека синот не го нашол черепот на мајка си (ВИДЕО)

  Полицијата го открила злосторството откако синот им покажал каде е закопана неговата мајка. Тој со години тврдел дека татко му ја убил неговата мајка...

  Последно пророштво од кое лазат морници: Баба Ванѓа пред смртта со важни зборови за луѓето

  Бугарската гатачка Вангелија Пандева Димитрова, баба Ванѓа позната е по своите пророштва но малку е познато што претскажала пред смрт а се однесува на...

  Ова е пеколен поморски пат: Бродовите не можеле да го заобиколат, а ги чинел животите на 8.000 морнари

  Кога бев дете, мојот дедо Алфред Даунс често зборуваше за патувањето од 128 дена на кое тргнал во 1949-та година на комерцијалниот брод "Памир". Славниот...

  ВИДЕО: Пронашле дедо кој живее до Чернобил, останале запрепастени од неговиот изглед и години (ВИДЕО)

  Иван Шамианок (90) живее во близина на Чернобил, само на наколку километри од забранетата зона. Кога властите ги се обиделе да ги иселат од таму...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!