10 C
Skopje
петок, март 5, 2021

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  Носи несреќа, ова дрво никако не смеете да го имате во вашиот двор !

  Античките Словени живееле во хармонија со природата, од која добивале храна и лекови, па дури и денес, експертите сметаат дека треба да се засадат растенија што се автохтони и секогаш биле познати во нашата клима.

  Дрвја кои носат несреќа според верувањата

  1. Многу религиозни верувања за растенијата се зачувани до денес преку христијанството, како што е дабот да не се сече и гранката да се донесе за Божиќ.

  2. На покривот на куќата е да се стави растението Чувар на куќата, или перуника која се верувало дека штити од молња.

  3. Багремот не треба да се сади во близина на куќата, бидејќи неговото старо име било нерод. Исто така, багремот не треба да се калеми.

  4. Ако некое дрво е исечено затоа што се исушило или корените почнале да ги уништуваат темелите на куќата, можеби е време да се преобликува дворот и да се даде предност на растенијата што ги почитувале нашите предци.

  5. Оревот во дворот носи несреќа и смрт. Дрвото орев не е добро во близина на куќата, и поради корените и поради сенката што паѓа врз куќата. Не е добро да седите во сенката на оревот. Орев и црница носат несреќа.

  Народни верувања за дрвјата кои носат среќа и плодност

  1. Дабот е најубавиот украс што може да го има дворот, бидејќи крошната е убаво разгранета и создава дебел лад. Тој претпочита близина на вода, и ова свето дрво е симбол на долговечноста.

  2. Липата била свето дрво за Словените, бидејќи цвеќињата се лековити. Липата им дава на пчелите добра паша, а јагленот од липа ја прочистува водата.

  3. Врбата била наречена „мирко“ во времето кога биле казнувани непослушните деца. Исто така децата ги удирале со гранки од врба на Младенци, Лазарова сабота и Цветници кажувајќи ги зборовите „расти како врба“ . Кората од врба е лековита и добра за настинки.

  4.Глог е лек за срцеви заболувања, а истовремено и најмоќен лек против вампири и демони. Ова е цврста, листопадна грмушка што може да биде бела, црна или црвена, а бобинки се берат кога созреваат и се прават чај, сок… Идеален е да се обликува како жива ограда.

  5.Дренката прва цвета на пролет, а зрее на есен. Таа е симбол на здравјето.

  Latest Posts

  Георгиевски: Еве ви кукавици отворена понуда за дуел

  Чудна работа плукачи колку сакаш! А досега ниту еден патриотски новинар или тандем на новинари не ме покани да ме распарчи во јавна дебата. А со...

  Љубчо Георгиевски нуди решение за спорот со Бугарија, еве како ќе се реши македонско – бугарскиот спор

  Гледам дека македонско-бугарските односи се движат кон нов ќорсокак а понатаму и кон нова ескалација на сите нивоа која може да доведе до долгодишна...

  Половина час чекале Брза помош на 100 метри од болница, им рекле: Мириснете го дали е пијан!

  Половина час се чекала Брзата помош да пристигне во Жена парк и да му помогне на човек кој без свест и со крваво лице...

  Груевски: Пописот може да е предмет на злоупотреба преку целосно попишување на дијаспората

  Непризнавањето на пописот од страна на опозицијата нема да им пречи на европската статистичка агенција, на ЕУ, на ООН и на целата меѓународна заедница...

  АКТУЕЛНО

  [Видео] Михаела: Не бараме одговорност за смртта на мајка ми, но бараме да не се повтори

  Новинарот Фуркан Салиу во посета на семејството на починатата пациентка на инфективното одделение во Штип. Михаела, ќерка на починатата изјави дека не бараат одговорност за смртта...

  Георгиевски: Бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалната политика!

  Поранешниот премиер Љубчо Георгиевски смета дека бугарското вето ќе биде континуитет на катастрофалните политики на Бугарија од периодот кога за официјален јазик тие ја...

  Онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“

  „КСП Центар-Јадро“ организира онлајн-проекција на документарниот филм „Маргина“ и разговор со режисерот на филмот, Љупчо Темелковски. Проекцијата ќе м..

  „Скопје постер фестивал“ се приклучува на глобалното дизајнерско движење против Ковид-19

  ПЛАКАРТ е еден од организаторите потткнувачи на создавањето глобална мрежа на дизајн-асоцијации и здруженија, кои имаат цел да инспирираат движење за ..

  Премиера на претставата „Хипноза на една љубов“ во Драмскиот театар

  Најновата премиера на Драмскиот театар Скопје, претставата „Хипноза на една љубов“, по текст на Душан Ковачевиќ, во режија на Димче Николовски, ќе бид..

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!