5.3 C
Skopje
недела, ноември 29, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  ВМРО-НП изразува поддршка за храброста со која зборуваше г-динот Зоран Заев за македонската историја

  Во врска со вчерашнто интервју на г-динот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската...

  НЕ СМЕАТ ДА СЕ ЗДЕБЕЛАТ – Невеста бара од нејзините деверуши да потпишат договор пред свадба!!!

  Подгответе се. Бидејќи има уште една хорор невестинска приказна која станува вирална, а оваа вклучува… договори. Поточно, желбата на една невеста да има свој број...

  Жените ширум светот ги сакаат нејзините облини – Ова се совети за фитнес на Ким Кардашијан

  Ким Кардашијан е вистински магионичар во „шоуто“, а целата империја ја изгради врз нејзината личност и реалноста што ги следи животите на членовите на...

  Викторија Бекам ја откри тајната на совршената кожа – Сè е во една многу ефтина и достапна состојка!

  Викторија Бекам е позната по своите добри стајлинзи и беспрекорен тен, а кога станува збор за второто - тоа е нејзината тајна. Поранешната пејачка на...

  Носи несреќа, ова дрво никако не смеете да го имате во вашиот двор !

  Античките Словени живееле во хармонија со природата, од која добивале храна и лекови, па дури и денес, експертите сметаат дека треба да се засадат растенија што се автохтони и секогаш биле познати во нашата клима.

  Дрвја кои носат несреќа според верувањата

  1. Многу религиозни верувања за растенијата се зачувани до денес преку христијанството, како што е дабот да не се сече и гранката да се донесе за Божиќ.

  2. На покривот на куќата е да се стави растението Чувар на куќата, или перуника која се верувало дека штити од молња.

  3. Багремот не треба да се сади во близина на куќата, бидејќи неговото старо име било нерод. Исто така, багремот не треба да се калеми.

  4. Ако некое дрво е исечено затоа што се исушило или корените почнале да ги уништуваат темелите на куќата, можеби е време да се преобликува дворот и да се даде предност на растенијата што ги почитувале нашите предци.

  5. Оревот во дворот носи несреќа и смрт. Дрвото орев не е добро во близина на куќата, и поради корените и поради сенката што паѓа врз куќата. Не е добро да седите во сенката на оревот. Орев и црница носат несреќа.

  Народни верувања за дрвјата кои носат среќа и плодност

  1. Дабот е најубавиот украс што може да го има дворот, бидејќи крошната е убаво разгранета и создава дебел лад. Тој претпочита близина на вода, и ова свето дрво е симбол на долговечноста.

  2. Липата била свето дрво за Словените, бидејќи цвеќињата се лековити. Липата им дава на пчелите добра паша, а јагленот од липа ја прочистува водата.

  3. Врбата била наречена „мирко“ во времето кога биле казнувани непослушните деца. Исто така децата ги удирале со гранки од врба на Младенци, Лазарова сабота и Цветници кажувајќи ги зборовите „расти како врба“ . Кората од врба е лековита и добра за настинки.

  4.Глог е лек за срцеви заболувања, а истовремено и најмоќен лек против вампири и демони. Ова е цврста, листопадна грмушка што може да биде бела, црна или црвена, а бобинки се берат кога созреваат и се прават чај, сок… Идеален е да се обликува како жива ограда.

  5.Дренката прва цвета на пролет, а зрее на есен. Таа е симбол на здравјето.

  Latest Posts

  ВМРО-НП изразува поддршка за храброста со која зборуваше г-динот Зоран Заев за македонската историја

  Во врска со вчерашнто интервју на г-динот Зоран Заев за бугарската информативна агенција БГНЕС кое воглавно беше пречекано со голем број критики од македонската...

  НЕ СМЕАТ ДА СЕ ЗДЕБЕЛАТ – Невеста бара од нејзините деверуши да потпишат договор пред свадба!!!

  Подгответе се. Бидејќи има уште една хорор невестинска приказна која станува вирална, а оваа вклучува… договори. Поточно, желбата на една невеста да има свој број...

  Жените ширум светот ги сакаат нејзините облини – Ова се совети за фитнес на Ким Кардашијан

  Ким Кардашијан е вистински магионичар во „шоуто“, а целата империја ја изгради врз нејзината личност и реалноста што ги следи животите на членовите на...

  Викторија Бекам ја откри тајната на совршената кожа – Сè е во една многу ефтина и достапна состојка!

  Викторија Бекам е позната по своите добри стајлинзи и беспрекорен тен, а кога станува збор за второто - тоа е нејзината тајна. Поранешната пејачка на...

  АКТУЕЛНО

  Кирил и Методиј се Бугари, а кирилицата бугарска, изгласа Парламентот во Софија

  Бугарското Собрание со 73 гласа за, 4 против и 34 воздржани, денеска го усвои во прво читање, предлогот на коалицијата Обединети патриоти предводена од...

  Учебната година ќе трае до 31 август 2021 година

  Владата донесе одлука учебната година да трае до 31 август 2021 година, објави Нетпрес. Одлуката е објавена во Службен весник на 27 септември. „Учебната 2020/2021 година во...

  Го згрозија светот: Влегла во соба и затекнала ужас- сопругот гол заедно со неговата мајка (ФОТО)

  Една жена која тврди дека го фатила својот сопруг за време на сестра со својата мајка, и рекла на полицијата дека секогаш се сомневала...

  Најлесен начин да бидете задоволни од вашиот изглед: Брчките на вратот и деколтето исчезнуваат за брзо време со оваа смеса

  Брчките на вратот и деколтето се многу чести. Нашето тело старее и кожата ја губи својата еластичност. Не можеме целосно да ги отстраниме, но можеме...

  Се’ било испланирано: Груевски планирал да гради целосно нов град

  После промената на изгледот на главниот град Скопје со прокетот „Скопје 2014“ и изградбата на неколку клучни автопатски делници, како и други капитални инвестиции...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.