9.2 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  Оваа билка е спас за дијабетичари, го регулира шеќерот, притисокот и холестеролот – ќе ве воодушеви

  За дијабетичарите, употребата на оваа билка е повеќе од препорачлива. Тоа е затоа што тој содржи многу влакна кои го регулираат нивото на инсулин и шеќер во телото.

  Коренот е богат со инулин, кој е добро познат по својата способност да влијае поволно на симптомите предизвикани од дијабетесот.

  Коренот од оваа билка има позитивно влијание и врз имунолошкиот систем. Бидејќи изобилува со витамин Ц и Е, на телото му дава одлична доза антиоксиданти, со што се намалува ризикот од рак и спречува појава на други хронични и потенцијално животно загрозувачки состојби.

  ОПИС НА БИЛКАТА:

  Чичок (Arctium lappa) е двегодишна билка која има долг и сивокафеавкаст, вретенест корен. Во првата година се појавуваат големи приземни листови со дршки и неправилен срцевиден облик. Во втората година расте исправено и се разгранува, па достига висина од 1 до 1,5 метар.

  Листовите се помали како се оди кон врвот на стеблото. Цветаат со главици со виолетово цевчести, густо збиени цветчиња, со боцки со кои лесно се закачуваат на облеката. Растат покрај патишта, на ливади и необработено земјиште.

  Лековит дел од билката: За лек се употребува корен, листови и семе. Двогодишниот корен се собира во пролет и есен, листовите додека сеуште се млади, а семето кога ќе биде созреано.

  Коренот од чичок делува противотровно, ја чисти крвта и поттикнува потење и излачување на урината. Се користи за лекување на венерични болести, сите видови чиреви, скрофула, гихт, застарени ревматски болести, водени болести и труење со жива.

  Коренот во продавниците може да се најде свеж (ретко) или сушен. Се препорачува секогаш пред консумирање да се свари, па дури потоа да се промеша со друг свеж зеленчук, како што се компир, морков или кромид. Важно е да се одбегнува корен од чичок кој ја изгубил својата природна боја или оној што е претерано сув, со оглед на тоа што пресушениот корен ги нема истите хранливи состојки.

  Содржи полисахариди, особено инулин, па може да им помогне на оние што патат од опстипација. Со редовно консумирање на корен од чичок се нормализираат нивоата на шеќерот во крвта и холестеролот.

  Важно е да се напомене дека подземниот дел на чичокот е богат со витамини и минерали, особено со фолна киселина, нијацин, рибофлавин и витамините Ц и Е. Покрај тоа, чичковиот корен е добар извор на калиум – во 100 грама има околу 308 милиграми од овој минерал. Исто така е богат и со други минерали, како магнезиум, железо, цинк, калциум и селен.

  Latest Posts

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  АКТУЕЛНО

  Не можев да останам бремена, се додека мајка ми не ми го донесе магичниот лек – Исповед на Ивана

  Се викам Ивана. Живеам во Берлин со сопругот Ханц кој е Германец. Инаку сум родена во Битола, во мојата родна Македонија. Со Ханц правевме свадба...

  Вечерва ставете сапун под постелнината пред спиење – Ќе си скратите голема мака

  Ако и вие имате грчеви и болки во нозете од кои не можете да спиете и со кои се мачете, пробајте еден лесен трик...

  Цело време му исчезнувале работи пред врата – кога поставил камера се запрепастил кој е крадецот

  Снетил Натан од Ченаја никако не можел да дознае кој му краде целосно неважни работи од пред врата, па одлучил да постави надзорна камера. Неколку...

  Ги уништува сите вируси во воздухот и ги лекува белите дробови: Еве зошто денес е неопходно да запалите темјан во вашиот дом!

  Аромата на кревкост навистина ја ублажува менталната болка, давајќи им на луѓето чувство на смиреност и безбедност. Тоа е факт. Како што е фактот дека...

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано Полицаецот Мартин Фолчик запрел студент за брзо возење. Но, наместо да...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!