36 C
Skopje
четврток, јули 2, 2020

Македонскиот станува официјален јазик на Европската Унија

Во Предлог-преговарачката рамка за Северна Македонија што денеска ја усвои Европската комисија, одредницата што се користи за именување на јазикот е – македонски (Macedonian),...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  Оваа земја и се спротивстави на СЗО, а сега е прогласена за најуспешната во борба против коронавирусот

  Словачка е една од најуспешните европски земји во борба против коронавирусот, но во една работа во таа борба ѝ се спротивстави на Светската здравствена организација.

  Вирусот продолжува да убива илјадници луѓе секој ден ширум Европа, но од таа низа се издвојува една земја, пишува “Bloomberg”. Словачка има најниска стапка на смртност во Европа од коронавирусот, со само четири жртви на милион жители.

  За споредба, светскиот просек на починати на милион жители е 29,3, додека во најпогодените земји како Шпанија или Италија, тој е многу поголем. Шпанците, според податоците на сајтот “Worldometers” имаат 519 смртни случаи на милион жители, а Италијанците 458.

  Словачка, земја со 5,5 милиони жители, ги затвори сите училишта, продавници и граници пред која било друга земја во Европа, а веднаш по Италија и почетокот на катастрофата во таа земја.

  Освен што брзо реагираа, Словаците во едно нешто не ги послушаа препораките на Светската здравствена организација. Додека експертите на СЗО посочуваа дека “маските може да направат поголема штета од корист” и дека треба да ги носат само лекарите и луѓето кои се заболени, во Словачка имаа спротивен пристап.

  Дури и пред словачката влада да воведе употреба на маски како задолжителна мерка, политичарите, но и ТВ водителите во таа земја промовираа употреба на маски.

  Словачките мерки вродија со плод – тие ги воведоа мерките пред шест недели, а во моментов, според официјалните бројки, во таа земја од коронавирус починале 22, а заразени се вкупно 1.391. Во болниците има 180 лица, од кои само 8 на интензивна нега, а ниту еден пациент не е на респиратор. Дневниот просек на нови случаи во изминатата недела дена е 6.

  “Брзината на реагирање беше клучна. Би било идеално епидемијата да се спречи во фаза каде што можете да ги пратите контактите на секој нов случај. Словачка ја направи вистинската работа”, вели Ева Шернхамер, раководител на одделот за епидемиологија на Факултетот за медицина во Виена.

  Latest Posts

  Го подтурнала момчето затоа што хрчи, но кога ја допрела перницата била влажна, а тој мртов – еве што била причината

  “Ни кажаа дека Луис го чека долг, здрав и среќен живот – но тој почина една година по дијагнозата”, ја започнала својата приказна 25-годишната...

  Белград ќе оди под карантин, 272 заболени во еден ден во Србија

  Српски Blic објави дека претседателот Александар Вучиќ вечерва ќе соопшти дека целосно го затвора главниот град Белград поради коронавирусот. Истата вест ја објави и...

  Српски доктор со шокантно откритие: Коронавирусот ги напаѓа тестисите кај младите луѓе!

  Многу млади луѓе имаат пневмонија, иако не беше така во март, април, мај, вирусот предизвикува тешка пневмонија и ги напаѓа помладите луѓе, како да...

  Тетка му пред смртта му рекла да погледне под машината за шиење, откри вистинско богатство (фото)

  Карл Сабатино беше со својата тетка до нејзината смрт. Само неколку дена пред да почионе, старицата му рекла на својот внук да разгледа добро...

  АКТУЕЛНО

  Го изневерувам сопругот веќе две години, но дури сега дознавам колкаво ѓубре бил тој!

  На социјалните мрежи наидовме на една ваква исповед која не’ насмеа, па одлучивме да ја споделиме со нашите Галамџии. Еве како гласи статусот од...

  По породувањето 4 месеци молев лекарот да ме прегледа: Кога им ја кажав оваа реченица во ординација, повикаа полиција

  Четири месци откако ја родила ќерката, отишла кај лекарот. Морала да го тргне товарот од гради, но не очекувала дека ситуацијата ќе заврши така...

  Жена си ја отвори душата: Мојот сопруг е херој, но јас сакам да умре!

  Јас го сакам својот сопруг и сакам да му дадат инекција за евтаназија, но законот не ми дозволува, вели Линдзи Брингз, која се нашла...

  Четири начини да се спасите од влага и мувла во вашиот дом

  Влага и мувла во домот, се најголем кошмар на секое семејство, но постојат природни и лесни наини да се спасите од нив, еве неколку: Масло...

  Мама заборавила да се одлогира од фејс – кога видов какви гадости правела се откажав од неа!

  Социјалната мрежа Фејсбук е една од најпопуларните интернет страници меѓу сите генерации, но и број 1 кога се работи за расправии и раскинувања поради...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.