7 C
Skopje
петок, февруари 21, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  Оваа мајка на нејзиниот тригодишен син му одржа лекција за која зборува целиот свет

  Сенди Грибл, иновативна мајка од Нов Зеланд, откако нејзиниот тригодишен син избегал од дома, решила да го казни на посебен начин. Во сето тоа ги вклучила и полицајците, кој одлучиле да и помогнат на мајката „во неволја“.

  После лошиот ден, кој Сенди го коментирала на Фејсбук како ден кога нејзиниот тригодишен син Лаши одлучил да ги тестира сите граници кои некогаш биле поставени, бесна и исцрпена го пратила во кревет.

  Бидејќи уште од утрото почнал да се однесува лошо, мајката прво му забранила да оди на пливање, а подоцна го казнила со „краток одмор“ за да размисли за своето однесување. Таа напоменува дека без оглед на тоа што има само три години, „нејзиниот син е многу напредно и интелигентно момче, кое не треба да се потценува“, пишува Дејли Мејл.

  Набрзо се упатила кон неговата соба како би проверила дали заспал и доживеала шок. Нејзиниот син не бил во креветот. Се затрчала кон широко отворениот прозор и го погледнала на улица.

  Истрчала надвор само во долна облека и поткошула, била надвор од себе се до моментот кога го видела како оди низ улицата.

  -Трчав на улица(не можам да верувам дека дури и успеав да трчам) и почувствував олеснување кога го видов жив и здрав. Најмногу се плашев да не го удрил автомобил, се присетува Грибл.

  -Никогаш не можев да го замислам тој срам кој ми ги приреди. Викаше и плачеше: „Ти какушка, огромна какушка, веќе не сум твој пријател“, додека се повеќе соседи ги отворија прозорите да видат што се случува на улицата, продолжува Грибл.

  Сакајќи да го научи на лекцијата, се сетила како би можела да му покаже во каква опасност се довел, па се јавила во локалната полициска станица.

  -Ја добив поручничката лиза која се насмеа на мојата идеја и кажа дека моментално е мирно во станицата и може слободно да дојдеме.

  Набрзо целото наше семејство се најде во полициската станица, каде на малиот Лаши полицајците му објасниле колку е опасно тоа што го направил и што се можело да му се случи. Дале се од себе да му објаснат колку е опасно да се бега од дома.

  -После се што се случи тој ден, тој сфати! Сакав да сфати колку е опасно тоа што го направи и неговиот мозок, стар само 1216 дена, стварно сфати дека улицата е опасна за мало дете и дека не е направена за бебиња и полуголи мајки, како и дека требало да ја слуша својата мајка и да оди во кревет, напиша Сенди.

  Таа напомена и дека сигурно ќе го послуша советот на полицајците и ќе постави брави на прозорите во неговата соба.

  Latest Posts

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  АКТУЕЛНО

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  (ВИДЕО и ФОТО) Силен ветер во Скопје, паднати дрвја, урнати билборди

  Во Скопје синоќа дуваше силен ветер со брзина од околу 70 километри на час. Во делови од градот има откорнато покриви и дрвја кои...

  Страотна сообраќајка во Скопје: Загина македонската кошаркарска легенда

  Синоќа во страотна сообраќајка во населбата Кисела Вода животот го загуби македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур, роден на 15 октомври 1950 во...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!