9.2 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  Ова е пеколен поморски пат: Бродовите не можеле да го заобиколат, а ги чинел животите на 8.000 морнари

  Кога бев дете, мојот дедо Алфред Даунс често зборуваше за патувањето од 128 дена на кое тргнал во 1949-та година на комерцијалниот брод “Памир”.

  Славниот германски брод на компанијата “Flying P-Liner”, пловел од Порт Елизабет во Аделаид, во Австралија, во градот Фалмут во Корнвал во Англија, исполнет со 60.000 вреќи австралиски житарки. Тоа било последното патување на овој брод низ олујните мориња на Дрејковиот премин, а тоа било и последен пат некој комерцијален брод некогаш да плови во Кејп Хорн во јужно Чиле.

  Во спомен на 70-годишната од патувањето на својот дедо и претстојната 500-годишнина од откривањето на Магелановиот премин кој ги раздвојува најјужниот врв на Јужна Америка од чиленскиот архипелаг Огнена земја, новинар на BBC се качил на крузерот “Ventus Australis” во Пунта Аренас во Чиле.

  Како што напишал, секогаш сакал да види некои од пејзажите за кои зборувал неговиот дедо, и иако било невозможно да ја повтори неговата четиримесечна одисеја, овој четиридневен излет му овозоможил да го почувствува духот на таквата авантура. Патот водел низ тесните фјордови и теснеци, а потоа на југот до најјужната точка на патувањето – опасниот Кејп Хорн, кој останал во неговото сеќавање до крајот на животот, пишува “BBC”.

  Иако сите знаат за Кејп Хорн како за најопасното место за поморци на светот, малкумина од нив се осудиле да поминат од таму со помал брод или едрилица.

  Инаку, едриличарите го споредуваат Кејп Хорн со освојување на Монт Еверест.

  Најјужната точна во Јужна Америка го добила името Кејп случајно, и покрај тоа што не станува збор за ‘Рт, туку за мал остров. За Кејп Хорн се верувало дека е најјужната точка, се додека една поморска хаварија не докажала дека тоа не е точно. Тоа се дознало кога еден брод потонал на архипелагот Диего Рамирез кој е дури 60 милји југозападно од Кејп Хорн.

  Пред во 1914-та година да биде прокопан Панамскиот канал, околу светот се пловело исклучиво околу Хорн, бидејќи едрењето низ Магелановиот премин е уште поопасно. Грубите проценки велат дека во овие опасни води животите ги изгубиле меѓу 6.000 и 8.000 поморци.

  Инаку, Огнената земја или Тиера дел Фуего е озлогласена поради опасниот мореуз Ла Маире кај островот Естадос. Таму има морски струи и со брзина од 16 километри на час, а во судир со силни ветрови од спротивна насока, се создаваат најголемите пирамидални бранови на светот, кои може да бидат повисоки и од 20 метри.

  Latest Posts

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  АКТУЕЛНО

  Не можев да останам бремена, се додека мајка ми не ми го донесе магичниот лек – Исповед на Ивана

  Се викам Ивана. Живеам во Берлин со сопругот Ханц кој е Германец. Инаку сум родена во Битола, во мојата родна Македонија. Со Ханц правевме свадба...

  Вечерва ставете сапун под постелнината пред спиење – Ќе си скратите голема мака

  Ако и вие имате грчеви и болки во нозете од кои не можете да спиете и со кои се мачете, пробајте еден лесен трик...

  Цело време му исчезнувале работи пред врата – кога поставил камера се запрепастил кој е крадецот

  Снетил Натан од Ченаја никако не можел да дознае кој му краде целосно неважни работи од пред врата, па одлучил да постави надзорна камера. Неколку...

  Ги уништува сите вируси во воздухот и ги лекува белите дробови: Еве зошто денес е неопходно да запалите темјан во вашиот дом!

  Аромата на кревкост навистина ја ублажува менталната болка, давајќи им на луѓето чувство на смиреност и безбедност. Тоа е факт. Како што е фактот дека...

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано Полицаецот Мартин Фолчик запрел студент за брзо возење. Но, наместо да...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!