1.3 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Независните, Алијанса и Беса го демантираат Заев дека ја снимиле „бомбата“

  Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го демантираат лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „бомбата“ која вчера ја објави Антонијо Молошоски е снимана од некој од...

  Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

  На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус. Австриското Министерство за внатрешни...

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Од `чудото од дрво` направени луксузни пенкала

  Швајцарската компанија за луксузни пенкала „Montblanc“, ќе продава мастилни пенкала изработени од `чудото од дрво` што го преживеа цунамито во Јапонија, пред четири години.

  Screen Shot 2015-02-26 at 7.43.19 PM

  Пенкалата ќе се продаваат по цена од 4.400 долари, а 20 отсто од продажбата ќе оди за помош на жртвите.

  Веста доаѓа неколку дена пред четвртата годишнина од цунамито кога загинаа повеќе од 19.000 луѓе, а илјадници останаа без своите домови.

  Цунамито и земјотресот предизвикаа и најстрашна атомска несреќа во последните децении, што придонесе илјадници луѓе да се иселат од своите домови, а многу од нив се уште се раселени, во сиромашни бараки.

  Производителот на пенкала и часовници, дел од „Richemont luxury group“, го употреби дрвото од единственото дрво кое остана да стои исправено од шумата од 70.000 дрва потопена во Рикузентаката, на погодениот јапонски североисточен брег.

  Таканареченото „чудо од дрво“ подоцна умираше па за негова ревитализација беа потрошени 1,5 милиони долари, затоа што стана препознатливо, а луѓето кои го посетуваа местото мораа да го видат.

  Кога градот го исече дрвото, градоначалникот Футоши Тоба, ја замоли швајцарската компанија да го употреби дрвото за изработка на пенкала за „катастрофата да остане запаметена од луѓето“.

  Montblanc направи 113 пенкала, симболично со датумот на несреќата 11-ти март, што ќе почнат да се продаваат за четвртата годишнина по цена од 520.000 јени или 4.400 долари едно, а 20 отсто од парите ќе бидат дадени на градот.

  „Дрвото беше единственото нешто што ни даваше надеж“, рече Тоба на прес конференција.

  Сепак, не беше откриено колку чини изработката на пенкалата, ако се знае дека материјалот не е погоден за изработка на пенкала и колку компанијата ќе заработи од нивната продажба.

  Latest Posts

  Независните, Алијанса и Беса го демантираат Заев дека ја снимиле „бомбата“

  Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го демантираат лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „бомбата“ која вчера ја објави Антонијо Молошоски е снимана од некој од...

  Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

  На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус. Австриското Министерство за внатрешни...

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  АКТУЕЛНО

  (ФОТО) Тешка сообраќајна несреќа на кочански автобус во Хрватска – Има повредени

  Автобус од Македонија и камион се судриле во близна на одмаралиштето Бабина Греда на автопатот А3 рано утрово, потврди полицијата на Вуковар. Меѓу седумте...

  Скопје: Две момчиња се тепаат, а стотина други ги гледаат и страсно навиваат

  Две момчиња со боксерски ракавици се тепаат, а околу нивпублика од стотина други, но и возрасни луѓе, страсно навиваат. Снимката, која веројатно е направена од...

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!