9.2 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  Останале без татко, па сега секој ден гладуваат на училиште за да купат млеко за помалото братче

  Илија Ковачевиќ (14) и неговите браќа Душан (16) и Давид (4) живеат со својата мајка и болната баба на ридот Забучје во Ужице, во куќа која се распаѓа и има шупливи ѕидови и тавани. Илија и Душан одат на училиште без ужинка, оставаат сè за Давид, барем да има нешто да јаде.

  Само неколку дена пред овие тројца браќа да ја раскажат својата жална животна приказна на екипата на српски „Блиц“, нивниот татко бил погребан.

  Мајката е без работа

  – Мајка ни не работи никаде. До дека татко ни беше жив, тој правеше колку што можеше. И тогаш беше многу тешко. И сега кога го нема повеќе, не треба ни да размислиме за тоа. Имаме помош од Центарот за социјална работа и она малку од пенизјата која баба ни ја наследи од дедо ни, но тоа е малку на сите нас – раскажуваат Душан и Илија, синови на Наташа од нејзиниот прв брак.

  Наташа објаснува дека помошта од Центарот за социјална работа е 3.000 динари, на секои три месеци, а пензијата на мајка и само 5000 динари од кои дел одат за надгробниот споменик.

  Таткото на нејзиниот најмлад син, Давид, нејзиниот втор сопруг, живее во Вишеград, 75 километри од Ужице. Понекогаш, кога ќе дојде да го види, тој им носи пари и храна.

  Ова семејство живее во услови кои се далеку од оние во кои треба деца да растат.

  Илија и Душан, одат на училиште без пари за ужинка. И ги оставаат на Наташа за да купи млеко и смоки за најмалиот Давид.

  Тие не се жалат за облека, туку најголема желба им е да го направат поткровјето кое го имаат убаво место за живот.

  Илија тивко раскажа за уште еден голем проблем, оној поради кој куца со едната нога.

  – Поради проблем со ‘рбетот, кој го имам уште од раѓање, на 18 февруари чекам за операција. Лекарите рекоа дека ќе мора да се оперирам и на десната нога, која е 2,5 центиметри пократка од левата страна. Ја прашав мајка ми како ќе најдеме пари за патувањето во Белград, но таа ми рече дека тоа не е наш проблем. И знам дека нема пари – раскажува Илија со солзи во очите.

  Blic.rs

  Latest Posts

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  АКТУЕЛНО

  Не можев да останам бремена, се додека мајка ми не ми го донесе магичниот лек – Исповед на Ивана

  Се викам Ивана. Живеам во Берлин со сопругот Ханц кој е Германец. Инаку сум родена во Битола, во мојата родна Македонија. Со Ханц правевме свадба...

  Вечерва ставете сапун под постелнината пред спиење – Ќе си скратите голема мака

  Ако и вие имате грчеви и болки во нозете од кои не можете да спиете и со кои се мачете, пробајте еден лесен трик...

  Цело време му исчезнувале работи пред врата – кога поставил камера се запрепастил кој е крадецот

  Снетил Натан од Ченаја никако не можел да дознае кој му краде целосно неважни работи од пред врата, па одлучил да постави надзорна камера. Неколку...

  Ги уништува сите вируси во воздухот и ги лекува белите дробови: Еве зошто денес е неопходно да запалите темјан во вашиот дом!

  Аромата на кревкост навистина ја ублажува менталната болка, давајќи им на луѓето чувство на смиреност и безбедност. Тоа е факт. Како што е фактот дека...

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано Полицаецот Мартин Фолчик запрел студент за брзо возење. Но, наместо да...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!