7 C
Skopje
петок, февруари 21, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  Откриваме зошто жените се повеќе бараат развод

  Британскиот пејачка Адел и бизнисменот Сајмон Конецки се разведуваат после три години брак , а седум години беа во врска. Јавноста се прашува дали е доволно морално што познатата пеачка Адел сега го остава својот сопруг кој беше покрај неа и додека таа не изгледаше совршено, а нејзината кариера не беше успешна.

  Веста за разводот на Адел „ја возбуди“ британската јавност. Дали е тоа затоа што пејачката приватноста на нејзиниот живот ја чуваше вешто, така што луѓето почувствуваа потреба да се вклучат во нејзиниот живот? Или затоа што тие навистина се згрозени од „функционирањето “ на ѕвездите кои на врвот на славата, моќта, па дури и убавината ги оставаат оние што беа со нив кога тие не беа „ништо“?

  Најчесто фановите ја осудуваат Адел бидејќи таа сега е „поубава“и затоа сигурно оставила својот сопруг. Да се ​​напоменеме, британската пејачка неодамна ослабна и го доведе нејзиниот изглед речиси до совршенство. Тоа е токму основата за еден коментар во кој пишува:

  – Сега изгуби тежина, ти си “риба”, имаш пари и зошто се ‘уште да се занимаваш со еден дечко кој ти беше добар, кога ти “пливаше во сало“ –

  Адел не е дури ни последната од последните што се разведуваат на врвот на нивната “слава”. Исто како што овој феномен се шири како вирус, треба да се разгледа дали тоа е специфичен феномен во човековото однесување или посложен социо-психолошки процеси.

  – Овој феномен е својствен за жените кои ги изградиле нивните животи со жртвувањее. Потоа, постои потреба да го наплатат својот труд и напор. Но, се плашиме дека ова е обично за кратко, бидејќи лицето по некое време , повторно се враќа во својата кожа. И „убавиот изглед“ сигурно не можат да бидат основен фактор на среќа и задоволство.

  Јавноста не е навистина свесни за тоа каков беше бракот на популарната пејачка, но истакна дека сега таа е многу посигурна, а почнува да живе џетсетерски.

  – Факт е дека жените навистина после периодот на остварување во работата, како мајки и во брак, и кога сето тоа е исполнето, се чувствуваат повеќе слободни и имаат потреба за конечно да ги задоволат првенствено нивните лични потреби – вели психологот Александра Јанковиќ.

  Таа објаснува дека факторот на животниот растертување се појавува. Покрај тоа, постои можност една жена да живее со сосема поинаков живот.

  Неверојатно е дека баш Адел, кој беше пример на младите луѓе дека единствено е важен талент да се достигне врвот, избра полиберален начин на живот , Дали е можно семејството да биде товар во извршувањето на личните желби и потреби?

  – Не важи за сè. Се разбира дека постојат луѓе кои имаат јасна слика на нивните психолошки потреби и цели и кои се вклопуваат во брак, оставајќи визија за слобода и слободен простор за надградба на личните интереси и потреби – вели психологот Јанковиќ.

  Очигледно, Адел, и исто така и еден куп светски и холивудски ѕвезди, не издржаа “заробени” во брак. Седум години имала индивидуалност, а потоа станала „поубава“ и сфатила дека живеела во нејзината “сопствена лага”.

  – Многу е веројатно дека тие всушност не беа задоволни од она што го имале постигнато, дека тоа не било она што го посакуваа од својот живот, и дека таквите жени со „бегството“ во слобода е само еден начин да го покажат тоа примарно незадоволство – нагласува Јанковиќ, со акцент на човекот честопати самиот себе се спречува.

  Поради такво ниво на свесност, односно “несвесност” на таквите структури на личноста се очекува да ги повторат истите грешки. Адел, но исто така и сите ѕвезди машки и женски, кои решија да ја прекинат врската во време на славата, очигледно не ги очекува многу подобра иднина како што замислуваат, особено ако не „работат“ многу на себе.

  – Секогаш постои можност грешките да се повторат, особено ако не постои увид во тоа кој е вистинскиот проблем. Жените кои не гледаат каде грешат ќе привлечат слични луѓе во слични ситуации во нивните животи. Сепак, постои начин да се направи правилно “оставање на работите” зад себе, да се признаат поразите и храбро да се упатите во неизвесноста. Не треба да ги проектираме нашите недостатоци на другите, но ние мора решително да се соочиме со она што сме и да го прифатиме – објаснува Јанковиќ.

  И на Балканот се популарни разводите “по постигнувањето цели”, а нашите жени се доволно храбри да побараат развод во тој период. Излегува дека во овој случај бракот или партнерот се средството со кое е точно преоден периодот до уживање во „самиоот-та“ себе. Ако е така – тоа е грдо и тажно.

  – Се разбира, Регионов сега е веќе дел од новите светски трендови и секако е има случаи на повторување на нешто што може да се види во светот. Жените кои се успешни имаат право да се променат – да се најдат многу помлади мажи, Им парираат на мажите се однесуваат послободно од било кога во животот, бидејќи тие имаат потреба од некој вид на демонстрација на сила .

  Додека жените покажуваат моќ, се распаѓаат нечии животи , создава девијантни личности и на крајот може да ги видите повторно фрустрирани овие жени кои се разочарани од својот “неуспех на успехот”

  Сепак, важно е да се забележи дека е точно дека добар развод понекогаш е подобар од лош брак.

  – Не треба да се занемари фактот дека во животот, желбите и потребите целите исто така се менуваат со годините на животот на поединецот. Значи, она што мислиме на 18-годишна возраст и што претставува просек не е исто како тоа на што сме фокусирани на 28 или 58 години, предупредува Јанковиќ.

  Зошто е пример Адел? Дали оваа сега „разубавена“ жена сега ја покажува својата женска моќ или сфати дека нешто што таа го смета за квалитет не е веќе за неа, ниту за нејзиниот сопруг, ниту за детето, останува да се види. Но, ова не е лоша причина да се запрашаме за нашата личност и како се гледаме себеси во брак, бидејќи можеби ќе можеме да се поштедиме од болката поради лошите одлуки.

  Latest Posts

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Скандал во Данска: Водителка гола излегла на сцена – без ниедно парче облека дошла да ги додели наградите! (ФОТО)

  Данската водителка Иби Стовинг, ги додели наградите на „Zulu Awards“ и одлучила тоа да го направи целосно гола! Имено, без ништо на себе Иби излегла...

  Тешка кражба во „Сити мол“, уапсени странски државјани на лице место

  Две лица, државјанин на Албанија и еден Италијанец, биле уапсени во средата попладнето во скопскиот трговски центар „Сити мол“, поради сомнение за тешка кражба, известуваат...

  АКТУЕЛНО

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  (ВИДЕО и ФОТО) Силен ветер во Скопје, паднати дрвја, урнати билборди

  Во Скопје синоќа дуваше силен ветер со брзина од околу 70 километри на час. Во делови од градот има откорнато покриви и дрвја кои...

  Страотна сообраќајка во Скопје: Загина македонската кошаркарска легенда

  Синоќа во страотна сообраќајка во населбата Кисела Вода животот го загуби македонската кошаркарска легенда Благоја Георгиевски – Буштур, роден на 15 октомври 1950 во...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!