9.2 C
Skopje
вторник, јуни 2, 2020

Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  Пеколот во Бергамо: „Изнесуваме мртви од утро до вечер“

  Драматичен текст на „Њујорк тајмс“ за апокалиптичната атмосфера на северот на Италија.

  Официјалните лица од Бергамо за прв пат го откриле корона вирусот во една од болниците. Дотогаш тој веќе бил присутен некое време, маскиран како обична пневмонија, заразувајќи други пациенти, лекари и медицински сестри

  Улиците на Бергамо се празни. Како и во цела Италија, луѓето можат да ги напуштат своите домови само за храна, за лекови и за работа. Фабриките и продавниците и училиштата се затворени. Нема повеќе разговори на аглите или во кафе баровите.

  Но, она што нема да запре се сирените.

  Додека вниманието на светот сега се префрла во сопствените центри на зараза, сирените постојано звучат. Како сирените за воздушни напади од Втората светска војна, тие се сирени на брзата помош што ќе ги запомнат многумина преживеани од оваа војна. Тие се појавуваат погласно кога се приближуваат, доаѓајќи да ги соберат родителите и бабите и дедовците, чуварите на сеќавањето на Италија.

  Внуците мавтаат од терасите, а сопружниците седат на аглите на сега празните кревети. И тогаш сирените повторно започнуваат, станувајќи потивки кога амбулантните возила одат кон болници преполни со пациенти со коронавирус.

  „Во овој момент, сѐ што слушате во Бергамо се сирените“, вели Микела Травели.

  На 7 март, нејзиниот татко Клаудио Травели (60) управувал камион за испорака на храна низ цела северна Италија. Следниот ден, тој разви треска и симптоми слични на грип. Неговата сопруга во последните денови имаше треска и затоа го повика матичниот лекар, кој му рече да го земе вообичаениот италијански лек за треска и да се одмори.

  Децата му велат збогум на нивниот татко Антонио Амато (40), несигурни дали ќе го видат повторно

  На 19 февруари, околу 40.000 луѓе од Бергамо, провинција со околу милион луѓе во регионот Ломбардија, отпатуваа 50 километри до Милано за да го гледаат фудбалскиот натпревар од Лигата на шампионите помеѓу Аталанта и шпанскиот тим Валенсија. (Градоначалникот на Бергамо, Џорџо Гори, оваа недела го нарече натпреварот „силен забрзувач на заразата“.) Травели и неговата сопруга тогаш не ја сфатија сериозно заканата од вирусот, рече нивната ќерка.

  Целиот текст на овој ЛИНК

  Latest Posts

  Нови 89 случаи на заразени со Ковид-19, починати седум лица

  Во изминатите 24 часа регистрирани се 89 ново заразени од корона вирусот. Најголемиот дел се од од главниот град. Поточно, 35 се од Скопје, 27...

  Османи предупредува: Денеска бројката е уште повознемирувачка!

  Вицепремиерот Бујар Османи утрово предупреди дека денеска бројката на новозаразени е уште повознемирувачка и апелира да се почитуваат мерките на претпазливост. „Добро утро, шансите да...

  Дознајте дали некој ви направил ЦРНА МАГИЈА и како да се ослободите од неа

  Црна магија или на латински: Мagia Malefica спаѓа под облик на магија чија задача е да нанесе несреќа, тага, голем губиток (здравствени, финансиски или...

  Ако се ожените со девојка од ова место, државата ќе ви даде 250.000 денари!

  Најнови вести од смрзнатата земја Исланд. Малата земја на северот на Европа, позната по своите вулкани и дива природа, уште еднаш се најде во...

  АКТУЕЛНО

  Не можев да останам бремена, се додека мајка ми не ми го донесе магичниот лек – Исповед на Ивана

  Се викам Ивана. Живеам во Берлин со сопругот Ханц кој е Германец. Инаку сум родена во Битола, во мојата родна Македонија. Со Ханц правевме свадба...

  Вечерва ставете сапун под постелнината пред спиење – Ќе си скратите голема мака

  Ако и вие имате грчеви и болки во нозете од кои не можете да спиете и со кои се мачете, пробајте еден лесен трик...

  Цело време му исчезнувале работи пред врата – кога поставил камера се запрепастил кој е крадецот

  Снетил Натан од Ченаја никако не можел да дознае кој му краде целосно неважни работи од пред врата, па одлучил да постави надзорна камера. Неколку...

  Ги уништува сите вируси во воздухот и ги лекува белите дробови: Еве зошто денес е неопходно да запалите темјан во вашиот дом!

  Аромата на кревкост навистина ја ублажува менталната болка, давајќи им на луѓето чувство на смиреност и безбедност. Тоа е факт. Како што е фактот дека...

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано

  Полицаец запрел студент за брзо возење, но наместо да го казни направил нешто неочекувано Полицаецот Мартин Фолчик запрел студент за брзо возење. Но, наместо да...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!