30 C
Skopje
понеделник, август 10, 2020

Таравари: Ќе им ги дадеме сите пратеници на ДУИ ако дозволат да го направиме ОВА

Генералниот секретар на Алијансата за Албанците, Арбен Таравари, и порача на ДУИ дека АА и Алтернaтива ќе и ги стават на располагање сите 12...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  По породувањето 4 месеци молев лекарот да ме прегледа: Кога им ја кажав оваа реченица во ординација, повикаа полиција

  Четири месци откако ја родила ќерката, отишла кај лекарот. Морала да го тргне товарот од гради, но не очекувала дека ситуацијата ќе заврши така како што завршила.

  Џесика Портен се мачела со постпородила депресија. Сфатила дека и треба помош и закажала преглед кај лекар.

  – Четири месеци откако се породив го бркав гинекологот и конечно дојдов до термин. Отидов на преглед сама со детето. Беше 14:10 а бев повикана во 15:15. Влегувам кај сестрата и велам дека се борам со постпоридлна депресија и дека имам напад на бес и дека сакам да се справам со тоа. И напоменав дека семејната ситуација ми е повеќе од поволна и дека имам голема поддршка и дека никогаш не би наштетила на себе и на детето но сметам едка некои лекови ми се потребни бидејќи понекогаш имам насилни мисли.

  На брзина ми направи гинеколошки преглед, сестрата ми рекла дека мора да поразговара со лекарот за мојата ситуација и потоа излезе од ординацијата.

  Повика полиција.

  По еден час седев со болничарка, таа ме чуваше додека ја чекаше полицијата. Ми рекоа дека ќе ме носат на ургентен центар, а потоа ќе се биделе да смислат како да ме одведат до таму бидејќи во рацете имам бебе. Полицијата виде дека сум совршено разумна и се договоривем јас и беебто да отидеме со мојата кола до ургентно, а тие ме следа. Пристигаме, примете ја и земете и крв. Ми доделија чувар за да ме чува да не побегнам. Конечно доаѓа и мојот сопруг.

  Ме носат во тоалет за да им дадам примерок од урината. Ме тераа целосно да се соблечам, и облеката ми ја заклучија. После околу 11 навечер дојде социјална работничка која одлучува дека не морам да одам кај психијатар и започнува мојата процедура за отпуштање од болница.

  Си одам од Ургентниот центар. Не добив лекови, ни нов термин за преглед, ни разговор со лекар. 10 часа поминав низ пекол и тоа со своето бебе. Ете што добив само затоа што побарав помош од лекар. Ваков е нашиот здравствен систем – ова го порачува Џесика на својот Фејсбук профил.

  Си одам од Ургентниот центар. Не добив лекови, ни нов термин за преглед, ни разговор со лекар. 10 часа поминав низ пекол и тоа со своето бебе. Ете што добив само затоа што побарав помош од лекар. Ваков е нашиот здравствен систем – ова го порачува Џесика на својот Фејсбук профил.

  Latest Posts

  Знаете ли за што служи малата дупка на мијалникот – и нејзината функција е важна

  Дали некогаш сте се запрашале зошто мијалникот има две дупки и за што служи горната? Доколку не сте знаеле, по читањето на овој текст...

  Некои симптоми на Ковид-19 може да траат само 1 ден – четири од нив посебно загрижуваат!

  Познато е дека симптомите на коронавирус вклучуваат покачена температура, губење на мирис и вкус, кашлица. Меѓутоа во ризик сте и доколку ги развиете овие знаци...

  „Сопругата ја испратив кај родителите со детето, па ја променив бравата“: Татко направил неверојатен потег, а еве зошто сите го поддржале!

  Маж кој сакал да остане анонимен, се пожалил на „Редит“ за својот брак. Имено, тој после 3 години дознал дека ќерката не е негова и...

  Родителите не знаеле зошто детето е поспано па го однеле во болница: Лекарите се шокирале кога ги виделе снимките (ФОТО)

  Лекари од Ерусалим останале шокирани кога на преглед дошло дете чии родители биле загрижени поради неговата постојана поспаност. Родителите со детето од Палестина пристигнале во...

  АКТУЕЛНО

  Добро отворете очи – вака ќе препознаете месо кое не смее да се јаде

  Бело воденикаво месо или големо бледо парче свинска кременадла, која не е прошарана со бела маснотија, е сигурен знак дека таквото месо во најмала...

  Раствара тромб и помага за проширени вени – Лек од две состојки

  Се препорачува за сите кои имаат проблеми со тромб или проширени вени, моќен е и делува брзо. Овој руски лек ќе ве спаси од проблемите,...

  Трик кој ѝ помогнал на домаќинка – мислела дека е се беспрекорно чисто, а потоа испливале наталожени нечистотии

  Сите го чистиме мијалникот и мислиме дека тука е крајот на нашата работа со него. Меѓутоа, иако детално сте го исчистиле и стеги исполирале...

  Планирале брак и деца, а тогаш дознала дека е сиромашен: Смислила пеколен план за да го откачи момчето (видео)

  Една кинезинка дознала дека нејзиното момче е сиромашно па решила да го напушти на најбизарен начин. Неименувана 37- годишна жена е обвинета за лажирање на...

  Научниците се изненадени – Постојат луѓе на кои короната не им може ништо, имаат скриен имунитет

  Научниците секојдневно откриваат нови работи за коронавирусот, а неодамна открија дека некои луѓе имаат таканаречен “скриен имунитет”, односно во себе имаат посебни клетки кои...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.