9.2 C
Skopje
понеделник, мај 25, 2020

Филипче: Не бев нападнат, туку граѓанинот бараше помош

Обезбедувањето на Министерството за здравство утринава викнало полиција зашто вознемирен граѓанин на скалите од зградата со повишен тон барал да се сретне со министерот...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  Симптоми кои ќе ви кажат дека вашето срце не работи како што треба – веднаш проверете додека не е доцна

  Истражувачкиот Центар за контрола и превенција на болести покажа дека околу 610.000 луѓе умираат секоја година од срцеви болести, само во САД.

  Мажите и жените имаат подеднакви предиспозиции за болести на срцето, меѓутоа, постојат многу знаци кои се предупредувачки и корисни за да на време превземете превенција.

  Погледнете кои се најчестите 8 знаци за срцеви болести, на коишто треба да обрнете многу внимание додека не е доцна.

  1. Болка којашто се шири кон рацете

  Многу мажи чувствуваат болка во левата рака, додека жените ја имаат истата болка во истата рака, но понекогаш чувствуваат и болка во двете раце. Некои жени изјавиле дека доживеале невообичаени болки во лактите пред да доживеат срцев удар. Тоа се случува затоа што болката од Вашето срце патува кон ‘рбетниот мозок, каде што се поврзани многу нерви од вашето тело. Вашиот мозок останува збунет и мисли дека болката доаѓа од Вашите раце, а тоа не е точно.

  2. Неконтролирана кашлица

  Кашлицата може да сигнализира разновидни проблеми, но исто така може да биде знак за кардоваскуларни болести. Постојаната кашлица којашто произведува течност со крв е чест случај кај оние коишто имаат проблеми со срцето.

  Доколку таа е интензивна до степен да не можете да земете воздух морате да посетите доктор.

  3. Отечени нозе и стапала

  Кога Вашето срце не работи како што треба, течноста од крвта тече во околните ткива, а нозете во овој случај најчесто се отечени, едноставно поради гравитацијата. Ова се нарекува периферен едем и е застапен кај многу луѓе, дури и кај оние кои немаат срцеви заболувања. Ова е многу чест симптом кај пациентите со срцеви заболувања и треба да обрнете внимание.

  4. Намален апетит

  Многу пациенти коишто патат од срцеви болести имаат намален апетит. Причината за ова е акумулација на течност околу црниот дроб и цревата којашто влијае на правилното варење во дигестивниот систем. Овие симптоми најчесто се проследени со болка во стомакот.

  5. Екстремна анксиозност

  Неколку истражувања докажаа дека луѓето коишто доживеале екстремни тешкотии во раниот период во својот живот имаат поголеми шанси да заболат од разни болести на срцето. Анксиозноста може да биде предизвикана од многу стресен начин на живот или различни пореметувања, вклучувајќи панични напади и фобија. Благодарение на анксиозноста Вие ќе се соочите со проблеми на анксиозност, зголемен крвен притисок и смалена брзина на отчукување на срцето.

  6. Губење на свеста

  Чувството на напнатост и губење на свеста е многу чест случај доколку сте заболени од некоја кардиоваскуларна болест. Кога срцето не пумпа крв доволно добро, проблемот лежи во тоа што протокот на крв е блокиран поради одредена запушена артерија. Доколку не можете да дишете правилно или ја губите свеста за кратко време, веднаш посетете доктор и проверете дали е сѐ во ред со Вашето срце.

  7. Блед изглед на кожата

  Ова не е невообичаен симптом но, кога ќе се појави тоа е пради смалениот проток на крвта, смалениот број на крвни зрнца, а може да биде и знак дека вашето срце не пумпа крв како што треба. Бледилото може да се појави низ целото тело, а може да се појави само на одредени делови.

  8. Осип на кожата

  Две одвоени истражувања коишто ги спровеле “Journal of Allergy” и “Clinical Immunology” и “Journal of American College of Cardiology”, докажале дека егземите се показател за срцева болест. Оние кои имаат егземи имаат 48% можност да страдаат од висок крвен притисок и 29% можност да страдаат од висок холестерол.

  Latest Posts

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  АКТУЕЛНО

  Симптоми на рак на желудник – Делуваат како надуеност но многу се опасни

  Желудникот е многу важен орган во нашето тело, а токму ракот на желудник е многу голем проблем кој може да заврши фатално. Постојат симптоми кои...

  Д-р Даниловски: Порадикалните предвидувања велат дека на есен ќе имаме нов бран, па потоа уште еден наредната есен

  Авторите на индиската студија, која Нобеловецот Лук Монтање ја има спомнувано, го поставиле својот пишан труд на еден сајт за нерецензирани трудови (bioRxiv preprint...

  Посетила напуштено село и ја фотогрфирала црквата, па забележала нешто морничаво- пред градбата се појавила црна сенка (ФОТО)

  Жена тврди дека снимила нешто вознемирувачко додека фотографирала напуштено шпанско село. Таа вели дека се гледала сенка на човек иако немало никој. Жена заедно со своето...

  ВИДЕО: Болничарка снимила чудна појава во затворен дел од некогашна психијатриска болница

  Снимки, од кои ќе ве полазат морници, од една британска болница, во некогашното психијатриско крило, предизвикале паника меѓу мештаните во Бедфордшир. Имено, станува збор за...

  ВИДЕО: Ова девојче никогаш не било на море – секојдневно работи на нива, а има само една желба

  Мирсада Хаџиќ, ученичка во прва година во средно училиште во Козарска Дубица во Босна и Херцеговина има само една желба:  да види море. Меѓутоа, животот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!