9.2 C
Skopje
четврток, април 2, 2020

ВИДЕО: Филипче со детали за 31-годишниот маж кој почина од коронавирусот

Откако министерот за здравство Венко Филипче, откри дека рано утрово на Инфективната клиника од коронавирусот починал пациент на 31-годишна возраст, следуваа повеќе новинарски прашања...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

  Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден...

  Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

  Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми кај мажите, пренесува британскиот...

  Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19: Откриено што на тоа најмногу влијае

  Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...

  Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

  „А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние...

  Свесно се уништуваме – сите сакаме да го јадеме ова, но мора да престанеме што побрзо

  Пред неколку години, истражувачи од Универзитетот во Калифорнија и Лос Анџелес утврдиле дека ќелиите на тумор ја користат фруктозата за делење и репродукција, што ги побива претходните претпоставки се сите шеќери се исти. Туморските ќелии кои се хранети со глокоза и фруктоза ги користат овие шеќери на два различни начини, рекол истражувачкиот тим.

  „Овие резултати покажуваат дека ќелиите на ракот може лесно да ја метаболизираат фркутозата како би ја зголемиле пролиферацијата“, напишале во 2010 година доктор Ентони Хенеј и колегите од UCLA’s Jonsson Cancer Center.

  „Тие имаат големо значење за онколошките пациенти на кои им е препишана исхрана со рафинирана фркутоза, а покажуваат дека намален внес на рафинирана фруктоза или престанок на третираните акции со фруктоза може да го поремети растот на рак“, рекол тој.

  Посегнавте по еден кекс, а потоа сфативте дека изедовте цела кутија?

  Причината за тоа не е недостаток на самодисциплина туку видот на шеќер кој се наоѓа во повеќето готови производи.

  Неговото име е глукозно-фруктозен сируп.

  Глукозно-фруктозниот сируп (High-fructose corn syrup, HFCS) е вид на пченичен сируп. Се произведува на таков начин што со помош на ензими дел од глукозата се претвра во фруктоза за да се добие саканата сладост. Се создава мешавина на глукоза и фруктоза која се вика глукозно-фруктозен сируп.

  Произведувачите често користат глукозно-фруктозен сируп бидејќи е значајно поевтин од шеќерот. Освен тоа, HFCS го продолжува рокот на траење на производот. Секако дека овој адитив е и тоа како „добредојден“ во светот на брзата храна.

  Глукозно-фруктозниот сируп се користи како замена за шеќер во многу пијалоци, сокови, јогурти, житарици и пецива.

  Фруктозата е отров за нашето тело бидејќи мозокот не ја доживува како храна.

  Latest Posts

  Медицинска сестра тврди дека сите пациенти заразени со коронавирус кои ги примала имале еден симптом – може да се види во огледало

  Една од медицинските сестри во болницата „Life Care Center“ во Киркланд, кој важи за жариште на епидемијата коронавирус во Вашинготн, Челси Ернест открила еден...

  Ова нема да им се допадне на мажите: Еве како КОВИД-19 влијае на нивното сексуално здравје доколку се заразат!

  Една студија открива кои се можните ефекти од коронавирусот врз машките хормони кои би можеле да доведат до сексуални проблеми кај мажите, пренесува британскиот...

  Од една работа зависи дали ќе развиете потежок облик на Ковид-19: Откриено што на тоа најмногу влијае

  Помалку коронавируси во организмот на почетокот на инфекцијата – полесен тек на болеста! Имено, како што одминува времето, така и научниците имаат сè повеќе информации...

  Господ е најголемиот лекар, а верата најдобриот лек!

  „А Тој беше изнаранет за нашите гревови и мачен заради нашите беззаконија; казната за нашиот мир падна врз Него, а преку Неговите рани ние...

  АКТУЕЛНО

  „Како да сум голтнала стакло, а телото ми гореше“ – самохрана мајка ги опиша морничавите симптоми на коронавирусот

  Мајка на три деца се бори со коронавирусот, а во нејзината исповед опишала какви симптоми имала. Фотографката Менди Чарлтон (46) рекла дека “имала чувство како...

  Зошто во Италија масовно се шири смртта? Коронавирусот е само една од причините…

  Кога пред околу два и пол месеци од Кина почнаа да пристигнуваат информации и податоци за првите смртни случаи предизвикани од досега непознат коронавирус,...

  Медицинска сестра со денови била настината, па решила да се тестира: Починала дома, чекајќи ги резултатите

  Медициска сестра Наташа От (39) од Њу Орлеанс починала чекајќи резултати од тестот за коронавирусот. Првите симптоми ги почуствувала на 10 март. Имала благо покачена...

  Потврдено од министерот: Тројца вработени во МВР заразени со коронавирус

  Тројца припадници на Министерството за внатрешни работи се заболени од коронавирусот. Едниот е полициски службеник во ПС – Бит пазар, вториот е од крим...

  ВМРО Народна предлага затворање на сите државни и приватни работни места со исклучок на оние кои се витални

  Со оглед на новонастаната ситуација која станува се покомплицирана и од аспект на ширење на вирусот но и од аспект на падот на економијата,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!