-1 C
Skopje
вторник, февруари 25, 2020

Се огласи тимот на „Медена земја“ – „Не земавме Оскар, но горди сме на се што постигавме!“

Македонскиот тим на „Медена земја“ нема да се врати дома со Оскар. Откако не успеавме да триумфираме ниту во една од двете категории, креаторите...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Независните, Алијанса и Беса го демантираат Заев дека ја снимиле „бомбата“

  Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го демантираат лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „бомбата“ која вчера ја објави Антонијо Молошоски е снимана од некој од...

  Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

  На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус. Австриското Министерство за внатрешни...

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  Седумтемина отпишани пратеници се враќаат во ВМРО-ДПМНЕ?

  Со враќањето на независните пратеници во ВМРО-ДПМНЕ, само ќе се потврди тезата дека постоел некаков договор за промена на државното име, односно дека дел од пратениците требало да глумат предавници, а другиот дел патриоти, посочуваат експертите.

  Голема е веројатноста седумтемина пратеници што беа протерани од опозициската ВМРО-ДПМНЕ, и кои направија своја пратеничка група во парламентот, повторно да се вратат во прегратките на Христијан Мицкоски. Ваквата информација деновиве активно кружи низ политичките кругови, особено откако беше обелоденето дека високи раководители на опозициската партија се сретнале со „отпишаните“ и, наводно, разговарале за постигнување примирје.

  Дека има вистина во изреката „каде што има чад, таму има и оган“, потврди и независната пратеничка Емилија Александрова, која прашана за евентуалното повторно вклучување во ВМРО-ДПМНЕ истакна дека „сите разговори вредат“, а додаде дека и самиот Мицкоски во една пригода порача дека никогаш не треба да се вели никогаш, но и дека би бил крајно несериозен ако ја отфрли можноста за враќање на овие пратеници во партијата.

  – Ќе оставиме на времето да покаже дали ние како независна пратеничка група можеме да ги приближиме ставовите со опозициската ВМРО-ДПМНЕ. За тоа е потребен голем труд од двете страни, но јас се надевам дека имаме иста цел, а тоа е европската перспектива на државата – истакна Александрова.

  Засега, во независната пратеничка група членуваат Елизабета Канческа Милевска, Владанка Авировиќ, Емилија Александрова, Нола Исмајлоска Старова, Крсто Мукоски, Сашо Василевски и Љубен Арнаудов.

  Целиот текст на Слободен Печат

  Latest Posts

  Независните, Алијанса и Беса го демантираат Заев дека ја снимиле „бомбата“

  Независните пратеници од ВМРО-ДПМНЕ го демантираат лидерот на СДСМ Зоран Заев дека „бомбата“ која вчера ја објави Антонијо Молошоски е снимана од некој од...

  Запрен воз на италијанско-австриската граница: Има сомнежи дека во него има патници заразени со коронавирус

  На границата меѓу Италија и Австрија, воз е запрен вечерва бидејќи во него имало две лица кои биле заразени од коронавирус. Австриското Министерство за внатрешни...

  Почнува судењето за организаторите на „27 април”

  Судскиот процес за организаторите на насилствата од 27 април во Собранието, почнува денеска пред Кривичниот суд во Скопје. Обвинети во овој предмет се поранешниот претседател...

  Се разбудил со голема „модрица“, а потоа сфатил што направила неговата девојка

  Кога се разбудил насред ноќ, 23-годишниот Сем Филипс од Саутемптон, мислел дека целата нога му е покриена со голема модрица. Набрзо сфатил дека сè...

  АКТУЕЛНО

  (ФОТО) Тешка сообраќајна несреќа на кочански автобус во Хрватска – Има повредени

  Автобус од Македонија и камион се судриле во близна на одмаралиштето Бабина Греда на автопатот А3 рано утрово, потврди полицијата на Вуковар. Меѓу седумте...

  Скопје: Две момчиња се тепаат, а стотина други ги гледаат и страсно навиваат

  Две момчиња со боксерски ракавици се тепаат, а околу нивпублика од стотина други, но и возрасни луѓе, страсно навиваат. Снимката, која веројатно е направена од...

  Боки 13 и неговата мајка на шопинг во Милано за три дена потрошиле 148.000 евра

  За неколку дена, на шопинг во Милано Италија, односно крајот на февруари 2019 година, Бојан Јовановски и неговата мајка Јасминка Јовановска потрошиле стотина илјади...

  ЕК ја усвои новата Методологија, процесот почнува и завршува со владеење на правото!

  Европската комисија денеска ја усвои новата методологија за проширување која се однесува на земјите од Западен Балкан, со исклучок на Србија и на Црна...

  На државната администрација од годинава ќе ѝ се исплаќа К15

  На вработените во државната администрација од оваа година ќе им се исплаќа регрес за годишен одмор (К-15). Оваа одлука беше донесена на денешната владина седница,...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!