9.2 C
Skopje
понеделник, мај 25, 2020

Филипче: Не бев нападнат, туку граѓанинот бараше помош

Обезбедувањето на Министерството за здравство утринава викнало полиција зашто вознемирен граѓанин на скалите од зградата со повишен тон барал да се сретне со министерот...
More

  ПОСЛЕДНИ ОБЈАВИ

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  Слободен ден за жените за време на менструалниот циклус

  Една египетска компанија стана прва во земјата што секој месец на жените ќе им дава платен слободен ден за време на нивниот менструален циклус.

  Жените вработени во „Шарк енд Шримп“, агенција за дигитален маркетинг од Каиро, нема да треба да покажуваат медицински доказ дека имаат болки за време на циклусот.

  – Сите вработени жени можат да изберат кој ден од нивниот циклус ќе им биде слободен. Ние имаме 100-отстотна доверба во нашите вработени и знаеме дека нема да ја злоупотребат оваа одлука. Вработените најпрвин беа шокирани и се срамеа бидејќи тука, на Блискиот Исток и во Северна Африка, не е нормално слободно да зборуваат за ова прашање. Но, откако разбраа дека политиката на сите жени им нуди приватност, тие беа многу среќни – истакна Ранија Јусеф, раководител на одделот за човечки ресурси во компанијата.

  Извршниот директор на компанијата, Мохамед Наием, одлучил да ја воведе практиката откако читал медицински написи за менструалните болки и откако забележал дека многу организации на жени повикуваат на платен одмор за време на циклусот.

  Некои Египќани се подбиваа со потегот, но други ја пофалија одлуката. Потегот следува по неодамнешен предлог на египетските новинарки кои се заложија на жените во земјата да им се дозволи да не одат на работа за време на менструалниот циклус.

  Отсуството за време на менструалниот циклус е признато во земји како Јапонија, Јужна Кореја, Тајван, Индонезија и Замбија. Некои приватни индиски компании исто така ја воведоа оваа практика. Во Јужна Кореја жените може да добијат дополнителни финансии ако не го искористат одморот што им следува.

  Во 2015 година Замбија стана првата африканска земја што почна да го негува правото на жената на менструално отсуство во законите, давајќи им еден слободен ден месечно на жените. Законот со кој им е овозможено тоа е познат како Ден на мајката, без оглед на тоа што се однесува на сите жени, независно од тоа дали имаат деца или не.

  Јапонија има политика за менструално отсуство уште од 1947 година, кога бил изгласан закон со кој им се дозволило на жените со болни циклуси или, пак, оние што имаат работа која би можела да ја интензивира болката да не одат на работа.

  Минатата година Италија се обиде да воведе сличен закон, со што би станала првата западна земја со официјален менструален одмор, но законот не доби зелено светло.

  Latest Posts

  Мака мачите со ситни влакненца на лицето? – Решете го проблемот природно

  За сите жени кои мака мачат со влакненцата на лицето, решението е во кујната. 2 лажички брашно 1/4 лажички куркума во прав 3-4 лажици...

  Му испратила на сопругот разголени фотографии, а поради еден детаљ тој веднаш побарал развод

  Извесна Челси од Австралија одлучила на сопругот да му испрати разголена фотографија, но заборавила еден детаљ. Имено таа направила неколку фотографии во долна облека, но...

  Доктор од Босна: Три дена пред смртта ме прашуваат како да живеат здраво, посипи се со песок и навикнувај се на земја

  како и секаде така и во Босна и Херцеговина медиумите се обидуваат на граѓаните да им ја доближат здравата исхрана.Но,одговорот на еден доктор по...

  Фото: Среде ноќ ќерката барала помош од својот татко – ова го затекнал во нејзината соба

  Семејството Петегру од Австралија отишло на кампување на островот Моретон. Се делувало совршено, се додека таткото во 5 часот утрината не слушнал како неговата...

  АКТУЕЛНО

  Симптоми на рак на желудник – Делуваат како надуеност но многу се опасни

  Желудникот е многу важен орган во нашето тело, а токму ракот на желудник е многу голем проблем кој може да заврши фатално. Постојат симптоми кои...

  Д-р Даниловски: Порадикалните предвидувања велат дека на есен ќе имаме нов бран, па потоа уште еден наредната есен

  Авторите на индиската студија, која Нобеловецот Лук Монтање ја има спомнувано, го поставиле својот пишан труд на еден сајт за нерецензирани трудови (bioRxiv preprint...

  Посетила напуштено село и ја фотогрфирала црквата, па забележала нешто морничаво- пред градбата се појавила црна сенка (ФОТО)

  Жена тврди дека снимила нешто вознемирувачко додека фотографирала напуштено шпанско село. Таа вели дека се гледала сенка на човек иако немало никој. Жена заедно со своето...

  ВИДЕО: Болничарка снимила чудна појава во затворен дел од некогашна психијатриска болница

  Снимки, од кои ќе ве полазат морници, од една британска болница, во некогашното психијатриско крило, предизвикале паника меѓу мештаните во Бедфордшир. Имено, станува збор за...

  ВИДЕО: Ова девојче никогаш не било на море – секојдневно работи на нива, а има само една желба

  Мирсада Хаџиќ, ученичка во прва година во средно училиште во Козарска Дубица во Босна и Херцеговина има само една желба:  да види море. Меѓутоа, животот...

  Stay in touch

  To be updated with all the latest news, offers and special announcements.

  error: Содржината е заклучена!